°C
   2020 09 30 Trečiadienis

   D.Trumpas artimiausiomis dienomis praneš apie papildomą karių išvedimą iš Afganistano ir Irako

   Nuotrauka: The New York Times nuotr.

   2020-09-14 08:00:00

   JAV vyriausybės atstovas pranešė žiniasklaidos portalui „Air Force One“, kad prezidentas Donaldas Trumpas jau šį trečiadienį paskelbs apie amerikiečių karių atsitraukimą iš Irako. Taip pat prezidentas yra pasirengęs artimiausiomis dienomis paskelbti apie analogišką karių išvedimą ir iš Afganistano.   Ataskaita pateikiama pačiame konflikto įkarštyje tarp D. Trumpo ir aukščiausiojo Pentagono vado. Prezidentas apkaltino jį karinės pramonės konkurso vykdymu. Praeitą savaitę plačiai nuskambėjusioje pastaboje D.Trumpas teigė, kad galimai aukščiausias pareigas Pentagone užimantys žmonės „ ne itin juo žavisi ”, nes „ apart karų, jie nenori nieko daugiau daryti. ”

   Numatomas karių išgabenimo planas atitinka ankstesnį D.Trumpo pasižadėjimą sumažinti karių skaičių abiejose karo nuniokotose šalyse. Praėjusį mėnesį JAV gynybos sekretorius Markas Esperis atskleidė, kad artimiausiais mėnesiais Afganistane dislokuotų JAV karių skaičius sumažės iki mažiau nei 5000 asmenų.

   D.Trumpas pareiškė, kad nori Afganistane sutelkti ne daugiau kaip 4000 JAV karių.

   „Mažiname skaičių iki 4000, šiuo metu mes dar deramės ... Aš nenoriu jums sakyti [kada], bet visuomet sakiau, kad išvesime daug karių “, - praėjusį mėnesį sakė D.Trumpas, pabrėždamas, kad tikisi, jog iki rinkimų dienos Afganistane liks nuo 4000 iki 5000 JAV karių.

   Laipsniško pasitraukimo sistema buvo numatyta susitarime su Talibanu, pasirašytame dar vasario 29 d.

   JAV sumažino savo karinį kišimąsi Irane, tačiau kol kas neketinama visiškai apleisti Afganistano. Po to, kai išsiskyrė Vašingtono ir Bagdado nuomonės dėl sausio mėnesį JAV įvykdyto Irano generolo Qassemo Soleimani nužudymo, JAV valdžios atstovai nepaisė raginimų pasitraukti, tikindami, kad karininkų buvimas šalyje yra „tinkamas“ sprendimas.

   Praėjusį mėnesį generolas Kennethas F. McKenzie Jr., Pentagono centrinės vadovybės viršininkas, teigė, kad JAV tikisi palaikyti „ilgalaikį buvimą“ Irake, tariamai kovai su „Islamo valstybės“ (IS, buvusi ISIS) likusiais teroristais ir siekiant užkirsti kelią Irano valdžiai įsitvirtinti šalyje. F. McKenzie teigė, kad šiuo metu esantis 5 200 JAV karių kontingentas Irake gali būti toliau „koreguojamas“ pasitarus su Bagdadu.

    

   Nors D.Trumpas pastaraisiais mėnesiais, artėjant prezidento rinkimams, vis aštriau demonstravo savo antikarinę retoriką, kol kas jis dar galutinai neišpildė savo 2016 metų kampanijos pažado nutraukti „nesibaigiančių karų“ virtinę.

   Skaityti komentarus