°C
   2022 06 30 Ketvirtadienis

   Ar draudimas Rusijos sportininkams dalyvauti Vimbldono turnyre yra logiškas žingsnis? Ką tai reiškia teniso ateičiai?

   Nuotrauka: Yahoo Sport Australia nuotr.

   2022-04-09 11:00:00

   Kovo mėnesį prasidėjo kalbos apie Rusijos žaidėjų, kurie viešai nepasisako prieš Rusijos prezidentą V.  Putiną bei šalies invaziją į Ukrainą, draudimą dalyvauti teniso turnyre.

   Vimbldono turnyro atstovai ruošiasi uždrausti Rusijos tenisininkui Daniilui Medvedevui varžytis turnyre, baimindamiesi, kad sportininko pergalė reikštų palaikymą Vladimirui Putinui, rašo portalas „The Telegraph“. Kovo mėnesį buvo kalbama apie Rusijos žaidėjų, kurie viešai nekritikavo V. Putino ir šalies invazijos į Ukrainą, pašalinimą iš turnyro.

   D. Medvedevas niekada viešai nepasisakė, jog nepalaiko V. Putino inicijuojamos invazijos į Ukrainą, tačiau sportininkas Rusijoje negyvena jau daugiau nei dešimt metų. Anot JK sporto ministro Nigelo Huddlestono, „All England Lawn Tennis Club“ (AELTC), kuriame vyksta turnyras, aptarė, kokių tolimesnių priemonių planuoja imtis.

   Vimbldono turnyrui yra suteikta teisė savo nuožiūra skirti žaidėjams draudimus.

   Kadangi „AELTC” yra nepriklausoma organizacija, jie turi teisę uždrausti dalyvius iš Rusijos ir Baltarusijos, nebijodami teisinių pasekmių. Šiuo metu Rusijos ir Baltarusijos sportininkams ATP, WTA ir ITF varžybose leidžiama dalyvauti su neutralia vėliava. Kita vertus, Vimbldono nepriklausomybė nuo šių organizacijų sudaro jiems sąlygas nusistatyti savo taisykles.

   Anot dienraščio „The Telegraph“, patikimas šaltinis atskleidė, jog „Privatūs klubai turi daugiau laisvės ir patys sprendžia, ką leisti, o ko ne, todėl jiems nebūtų taikomi tokie pat diskriminacijos įstatymai kaip ir turui. Jei vykdote pagrindinį teniso turą, turite teisę uždrausti žaidėjus, pavyzdžiui, jei jie buvo pripažinti kaltais dėl nelegalių susitarimų ar dopingo vartojimo, bet turite sugebėti parodyti, kad toks veiksmas yra pagrįstas. Šiuo atveju, jei turai imtųsi planuojamų veiksmų, Rusijos žaidėjai galėtų ginčytis, kad jiems neleidžiama užsidirbti pragyvenimui ne dėl jų pačių kaltės. Tačiau Vimbldono turnyrui tai nebūtų didelė problema.”


   Nepaisant to, Vimbldono turnyro atstovai turės priimti galutinį sprendimą jau kitą mėnesį, o įstojimo terminas bus nustatytas gegužės viduryje.

   Ką draudimas Rusijos sportininkams dalyvauti turnyre reiškia tolimesnei  teniso ateičiai?

   Antra pasaulio raketė Daniilas Medvedevas ir jo tautiečiai rusai ir toliau yra smerkiami dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, kuri prasdidėjo 2022 m. vasario 24 dieną. Profesiniu atžvilgiu, Rusijos sportininkų gyvenimas tapo keblus nuo pat karo pradžios, o situacija nesikeičiau jau daugiau nei 1,5 mėnesio. Tikėtina, jog sportininkams gresia griežtos sankcijos, jie taip pat nebegalės atstovauti savo vėliavos.

   Keletas tenisininkų išsakė savo nuomones šia tema. Pradedant nuo Andrejaus Rublevo, kuris tiesioginės transliacijos metu, priešais TV kamerą užrašė „No War Please“ (liet.: „Prašau, jokio karo” ) praėjus kelioms minutėms po to, kai pasiekė Dubajaus čempionato finalą. Be jo, buvusi pasaulio čempionė Viktorija Azarenka pasisakė prieš karą tarp Rusijos ir Ukrainos, sakydama, kad jaučiasi „sugniuždyta“ dėl karinių veiksmų Rytų Europoje. Ukrainos tenisininkai, kaip ir kolegos iš Rusijos bei Baltarusijos, taip pat nedvejodami išsakė savo nuomonę. Pavyzdžiui, ukrainietė Elina Svitolina kiekvieną vakarą verkė dėl invazijos į savo šalį ir atsisakė turnyruose žaisti su Rusijos ir Baltarusijos tenisininkėmis.

   Nepaisant žaidėjų susirūpinimo ir pasipriešinimo karui, visuotinis pasipiktinimas V. Putinu bei jo veiksmais paveikė ir juos. Sportas buvo priverstas nusmesti savo tradicinę „neutralumo“ skraistę ir paskendo politiniuose rūpesčiuose. Tačiau kelios sporto organizacijos, įskaitant tenisą ir biatloną, leidžia Rusijos ir Baltarusijos sportininkams varžytis kaip „politiškai neutraliems“ žaidėjams. Tačiau tenisą valdančios institucijos uždraudė Rusijos ir Baltarusijos žaidėjams dalyvauti komandinėse varžybose.

   Rusijos sportininkų žmogaus teisės yra pažeidžiamos, nepaisant to, kad jie nėra atsakingi už karinę veiklą Ukrainoje. Jų psichinė sveikata prastėja, o tai daro įtaką jų pasirodymui teniso aištelėje. Be to, tenise dauguma geriausių žaidėjų yra rusai, o jei dėl to, ko jie nepadarė, jiems bus uždrausta dalyvauti būsimose varžybose, sportui neabejotinai gresia tamsūs laikai.

   Skaityti komentarus

   Ieva Aldona 2022 09 04 03:04

   Nuo tos Rusijos reikia visiškai, besąlygiškai atsiriboti. Tiesiog - nėra tokios valstybės, nėra tokių sportininkų, muzikų ir t.t. Ne vieta nei tai valstybei, nei bet kokiems jos žmonėms civilizuotų, normalių valstybių tarpe.

   0
   0
   Atsakyti

   Komentuoti gali tik registruoti vartotojai