°C
   2020 06 05 Penktadienis

   Apsimetėliai verslininkai sugebėjo išvilioti milijonus iš Vokietijos valdžios

   Nuotrauka: Financial Times nuotr.

   2020-04-09 08:00:00

   Vokietijoje vietinės valdžios institucijos atstovams teko raudonuoti, kai nežinomi sukčiai „pardavė“ jiems neegzistuojančią veido kaukių partiją. Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad kaukės yra mažiausiai veiksminga apsaugos priemonė nuo „Covid-19“ infekcijos.

   Veido kaukės tapo itin paklausi prekė pasaulinės sveikatos krizės metu. Šalių atstovai čiupo siuntas vieni kitiems iš po nosies, kainos smarkiai kilo, tad daugelis rinkosi namų gamybos variantus. Rodos, jog tokiais atvejais žmonės neturėtų būti linkę pasipelnyti vienas iš kito, tačiau be abejonės atsirado piktavalių, kurie negalėjo praleisti tokios progos. Netrukus kenkėjams nušvito naujos galimybės ir jie pasinėrė į augančią veido apsaugos priemonių rinką.

   Šiaurės Reinas-Vestfalija yra tankiausiai apgyvendinta ir bene labiausiai nukentėjusi nuo koronaviruso Vokietijos žemė. Antradienį Vokietijos prokurorai pranešė, jog  plataus masto veido kaukių sukčiai sugebėjo išvilioti 2,4 mln. eurų iš vietinės valdžios. Praėjusį mėnesį valdžios atstovai paklojo net 14,7 milijono eurų už kaukių siuntą, tačiau paaiškėjo, jog pastaroji net neegzistuoja.

   Lėšos buvo pervestos Vokietijos paskirstymo įmonei, kuri buvo įsitikinusi, jog kaukes tiekia Azijoje įsikūrusios įmonės, turinčios didelę partiją apsauginių priemonių.

   Bendrovė iš anksto sumokėjo 2,4 mln. eurų. 52 transporto priemonės budėjo ir laukė siuntų Nyderlanduose, tačiau užsakymas niekada taip ir nebuvo pristatytas. „Tiekėjai“ netrukus dingo ir nutraukė visus įmanomus susisiekimo ryšius.

   Nors Šiaurės Reino-Vestfalijos valdžios institucijos iš sandorio sugebėjo susigrąžinti 12,3 mln. eurų, pradinio įnašo likimas lieka neaiškus. Šiuo metu jis įšaldytas užsienio banko sąskaitose, tačiau neaišku, ar Vokietija sugebės susigrąžinti prarastas lėšas.

   Savo naujausiose rekomendacijose PSO praneša, jog kaukės yra būtina apsaugos priemonė gydytojams ir slaugytojams, kovojantiems su virusine infekcija, taip pat užsikrėtusiems asmenims ir tiems, kurie jais rūpinasi. Tačiau sveikiems žmonėms kaukės nedaro jokios įtakos, ypač esant lauke. 

   Sveikiems žmonėms kaukių naudojimas yra ne tik „nepakankama apsaugos priemonė, kad būtų užtikrintas reikiamas apsaugos lygis“, bet ir „gali sukurti klaidingą saugumo jausmą“, dėl kurio neretai ignoruojama kitos, kur kas veiksmingesnės ligos prevencijos priemonės. Pačios svarbiausios apsaugos priemonės yra dažnas rankų plovimas bei savizoliacija, tikina organizacija.

   PSO teigia: „Pasak turimų duomenų, plataus masto kaukių naudojimas sveikųjų tarpe nėra pripažinta kaip veiksminga atsargumo priemonė, kelia abejonių ir galimai didina susirgimo riziką.” 

   Tačiau PSO gairės nesutampa su JAV „Ligų kontrolės ir prevencijos centro” (CDC) nurodymais, raginančiais amerikiečius prisidengti veidus. CDC teigė, kad sveikatos priežiūros darbuotojams turėtų būti skirtos tik aukštos kokybės veido kaukės, o plačiajai visuomenei patariama viešose vietose uždengti burną ir nosį kažkuo paprastu, pavyzdžiui, audinio gabalėliu.

   Pasaulį užklupusi koronaviruso pandemija jau paveikė daugiau nei 1,4 milijono žmonių, daugiau nei 80 000 žmonių pasidavė mirtinai ligai. JAV yra nenuginčijamas „pandemijos“ lyderis. Šalyje yra daugiau, kaip 400 000 užkrėstų žmonių, daugiau nei 13 000 mirė.

   Skaityti komentarus