°C
      2024 03 19 Antradienis

      J. Blažytė: Kas per daikts tas dirbtinis intelekts?

      Nuotrauka: Asmeninio archyvo nuotr.

      Autorius: J. Blažytės Facebook įrašas
      2023-05-28 11:30:00

      LAISVALAIKIO SKATINIAI: KAS PER DAIKTS TAS DIRBTINIS INTELEKTS? 

      Dažnai sulaukiu klausimų apie tai, kaip vertinu dirbtinį intelekto (DI) įsitvirtinimą. Vietoje atsakymo pasinaudosiu žurnalistės P. Shalma parengtu reportažu. Jei trumpai: DI nėra nei geras nei blogas kūrinys. Klausimas: kokiems tikslams jis bus naudojamas ir kaip jis bus valdomas. Toliau – visas tekstas (Vertimas į lietuvių k): “Prieš tris dešimtmečius dėl jo tokie filmai kaip "Matrica" tapo kino hitais. Tačiau šiandien dirbtinis intelektas yra visur. Per pastaruosius kelis mėnesius pasaulį apskriejo žinia apie "Chat GPT". "Chat GPT" yra dirbtinio intelekto pokalbių robotas, kuris gali rašyti eses, kurti eilėraščius, ištisus filmų scenarijus ir net laikyti egzaminus. Tiesą sakant, jis taip išsikerojo, kad "Chat GPT" kūrėjas Samas Altmanas nori, kad jį kontroliuotume.

      Galbūt išgirdę apie dirbtinį intelektą, iškart pagalvojate apie "Chat GPT", tačiau tai ne vienintelis dirbtinis intelektas jūsų gyvenime. Tiesą sakant, dirbtinis intelektas yra visur aplink mus. Jis naudojamas "Google" žemėlapiuose, kalbant su "Siri" ar "Alexa”, netgi veido atpažinimo funkcija, kuri atrakina jūsų telefonus taip pat yra dirbtinis intelektas. "YouTube" algoritmas, dėl kurio šis vaizdo įrašas pasirodo jūsų kanaluose, taipogi yra dirbtinis intelektas. Taigi kas iš tiesų yra dirbtinis intelektas?

      Kuo mes, žmonės, esame ypatingi? Gebėjimu mąstyti. Būtent tai ir yra dirbtinis intelektas - sistemos, kurios yra galvojančios ir sprendžiančios problemas, kuriomis bandoma atkartoti mus, žmones. Tai intelektas, bet dirbtinis. Idėja paprasta - atkurti į žmogaus mąstymą panašų mąstymą, kad būtų galima spręsti problemas. Tai mus atveda prie kito termino - mašininio mokymosi. Mašinos mokosi iš patirties. Algoritmai mokosi iš ankstesnių duomenų. Jie atpažįsta esamus modelius ir naudoja juos problemoms spręsti be žmogaus įsikišimo. Žinau, kad tai skamba sudėtingai, todėl pabandysiu tai dar labiau supaprastinti. Įsivaizduokite, kad naršote savo "YouTube" kanale. Žiūrite vaizdo įrašą apie šunis. Jums jis patiko. Algoritmas į tai atsižvelgia. Staiga šunų vaizdo įrašai atsiduria visame jūsų kanale. Algoritmas pasitelkė mašininį mokymąsi, kad suprastų, kas jums patinka ir pradėjo rekomenduoti panašų turinį. Dirbtinis intelektas smarkiai patobulėjo. Kompiuteriai, įveikiantys žmones šachmatuose, yra senos naujienos. Šiandien dirbtinis intelektas skirstomas į tris kategorijas.

      Pirma kategorija - dirbtinis siaurasis intelektas, kai sistemai duodama viena užduotis ir ji ją atlieka. Tai įvairūs prietaisai, savaeigiai automobiliai, srautinio transliavimo programos ar net sveikatos priežiūra. Tai paprasta. Duodame mašinai užduotį ir ji ją atlieka. Tai elementari dirbtinio intelekto kategorija. 

      Paskui seka antroji kategorija - dirbtinis bendrasis intelektas. Ši sistema prilygsta žmonėms. Ji gali vienu metu atlikti kelis dalykus. Daugelis "Chat GPT” vadina žingsniu dirbtinio bendrojo intelekto link. Toliau, trečioji kategorija, ir čia viskas tampa baugoka. Tai vadinama dirbtiniu superintelektu. Ši sistema pranoksta žmogaus intelektą. Ji turi savo protą. Prisimenate visus tuos mokslinės fantastikos filmus su piktadariais robotais? Tai yra ši stadija. Mes kol kas dar nekalbame apie Terminatorių. Bent jau taip mums taip sakoma. Dabartinis dirbtinio intelekto atsiradimas kelia daug klausimų. Ar tai etiška? Ar jis gali išslysti iš rankų? Ir ar dar ne per vėlu tai kontroliuoti? Šių metų kovo mėnesį kai kurie žymiausi technologijų srities protai parašė atvirą laišką. Jame buvo tokie asmenys kaip "Twitter" vadovas Elonas Muskas ir vienas iš "Apple" įkūrėjų Steve'as Wozniakas. Jie paprašė pasaulio lyderių šešiems mėnesiams sustabdyti dirbtinio intelekto kūrimą. Leiskite man perskaityti ištrauką iš šio laiško:

      "Galingos dirbtinio intelekto sistemos turėtų būti kuriamos tik tada, kai būsime įsitikinę, kad jų poveikis bus teigiamas, o rizika - valdoma. 

      Akivaizdu, kad aukščiausio lygio technologijų lyderiai nerimauja. Jie mano, kad dirbtinis intelektas vystosi per greitai. Pakankamai sparčiai, kad turėtų neigiamą poveikį visuomenei ir žmonijai. Dirbtinis intelektas neapsieina be savų problemų. Pirmoji yra jo naudojimo paskirtis. Veido atpažinimas norint atrakinti telefoną skamba puikiai, bet kas atsitiks, kai ta pati technologija bus naudojama jūsų šnipinėjimui? Šalys jau dabar tai naudoja savo piliečių šnipinėjimui. Kai kurios net naudoja tai rasiniam profiliavimui, kaip tai daro Kinija. Jie tai naudoja uigūrų musulmonams engti. Kita problema - šališkumas. Jūs juk tikitės, kad šios sistemos bus neutralios, tiesa? Tačiau jas sukūrėme mes. O mes, žmonės, iš prigimties esame šališki. Taigi mūsų sukurtos mašinos taip pat bus šališkos. Manau, kad tai tik sustiprins visuomenėje egzistuojančius šališkumus. Dirbtinis intelektas yra tiek geras, kiek geri yra duomenys, kuriais jis yra maitinamas. Jei duomenys šališki, tokia bus ir sistema. Įsivaizduokite - dirbtinio intelekto algoritmas yra apmokytas pagal duomenis, kuriuose yra tik baltaodžiai vyrai. 

      Kas bus, kai tas pats algoritmas bus taikomas moterims? Rezultatas bus akivaizdžiai neobjektyvus. Taip pereiname prie trečiojo klausimo, t. y. mirtinų klaidų. Klaidas daro žmonės, taip pat ir mašinos. Tačiau kas bus, kai klaida sukels pavojų žmogaus gyvybei? Kas atsitiks, kai savaeigis automobilis ką nors pražudys? Ką kaltinsite - automobilį ar už kodo stovintį žmogų? O jei imsime dar rimtesnį pavyzdį, kalbu apie mirtinus autonominius ginklus, dar vadinamus robotais žudikais. Jie galės identifikuoti taikinius ir nužudyti juos be žmogaus pagalbos. Oficialiai tokių robotų dar nėra, tačiau yra prototipų. Prisiminkite 2020m. ginkluotus dronus. Tada jie pirmą kartą nužudė žmogų. Tiesa, detalės šiek tiek miglotos, tačiau Jungtinių Tautų duomenimis, Turkijoje pagamintas “Cargo 2" dronas sumedžiojo Libijos nacionalinės armijos narius. Gamintojas teigia, kad “Cargo 2" gali naudoti mašininį mokymąsi objektams klasifikuoti. Tai leidžia jam šaudyti savarankiškai. Dabar Turkija neigia taip naudojanti “Cargo 2". Tačiau esmė ta, kad šis dronas turi savo protą, kaip ir daugelis kitų ginkluotų dronų. Jungtinės Tautos nori uždrausti robotus žudikus, tačiau šalys tam nepritaria. Pavyzdžiui, JAV nori gairių, o ne visiško draudimo. Taigi, kol kas negalime reguliuoti robotų žudikų. Tačiau ar galime reguliuoti dirbtinį intelektą? Būtent tai "Open AI" kūrėjas Samas Altmanas paragino JAV Kongrese. Jis sako, kad dirbtinis intelektas gali padaryti didelę žalą pasauliui, todėl reikia reglamentavimo.

      Šioje srityje lyderė yra Kinija. Jie parengė įstatymą, kuriuo siekiama reguliuoti visų formų dirbtinį intelektą. Kinijos technologijų bendrovės turės registruoti savo dirbtinio intelekto produktus. Pirmiausia bus atliekamas jų saugumo vertinimas. Ką tai reiškia? Na, Kinija visada pasiruošusi reguliuoti viską, net žmogaus teises. O ką daryti su Vakarais? Europos Sąjunga taip pat rengia dirbtinio intelekto įstatymą. Jis vadinamas Europos dirbtinio intelekto aktu - pirmuoju įstatymu, skirtu dirbtinio intelekto sistemoms Vakaruose. Reglamente laikomasi rizika grindžiamo požiūrio. Tai reiškia, kad kuo didesnė rizika, tuo griežtesnis reguliavimas. Šis aktas gali būti precedentas kitiems, ypač Jungtinėms Valstijoms. Indija taip pat svarsto galimybę sukurti dirbtinio intelekto reguliavimo sistemą. Tačiau matome, kad visos vyriausybės velkasi iš paskos. Dirbtinis intelektas juda milžinišku greičiu ir šalys turės daug labiau pasistengti, kad jį suvaldytų. Tiesą sakant, galbūt jos jau pavėlavo, kaip buvo ir su socialiniais tinklais. Apie reguliavimą jos pagalvojo tik tada, kai viskas tapo nekontroliuojama. Lygiai taip kaip ir socialiniai tinklai, dirbtinis intelektas gali tapti dviašmeniu kardu. Tai galima naudoti tiek geram, tiek blogam tikslui. Negalime sau leisti kartoti tų pačių klaidų, kurias padarėme su socialiniais tinklais. Reglamentai turi būti priimti anksčiau, nei bus padaryta žala.”

      Skaityti komentarus