°C
   2022 11 30 Trečiadienis

   Algimantas Rusteika: Elektros aferistai vadovauja energetikai?

   Nuotrauka: Minfo koliažas

   Autorius: Algimantas Rusteika
   2022-11-22 21:00:00

   "Ignitis grupė“ buvo slapta nuo visuomenės dalinai privatizuota 2020 metais. Valstybei priklauso jau tik 74,99 proc. grupės akcijų, kurias prižiūri Finansų ministerija. O kas gi tie paslaptingieji privatininkai, gavę slapta nusipirkti strateginės Lietuvos Respublikos įmonės akcijų?

   Informacija apie mažuosius akcininkus visuomenei viešai neprieinama, mat tai yra valstybės paslaptis žinoti, kas ją melžia. Privatiems akcininkams tenka beveik trečdalis dividendų, kuriuos išmoka energetinės krizės metu ypač pelninga įmonė. Vien už pirmąjį šių metų pusmetį dividendų numatyta išmokėti 45,2 mln. eurų.


   Tarp tų paslaptingųjų privačių, iki šiol slėptų akcininkų - ir valstybės pareigūnai, interesų turi vyriausybės nariai. Štai, IGNITIS grupės akcininku yra ir dividendus gauna finansų viceministras Gediminas Norkūnas. Finansų viceministras pagal pareigų aprašymą tiesiogiai kuruoja „Ignitis grupę“ ir jos veiklą, įmonės išmokamus dividendus.

   „Ignitis grupės“ visuotiniame akcininkų susirinkime nutarus išmokėti akcininkams dividendus už 2021 m. – iš viso 87,6 mln. eurų, būtent finansų viceministras G. Norkūnas teikė komentarus. Dalis jų tenka asmeniškai ir G. Norkūnui. Suprantama, jo interesų deklaracijoje to nenurodyta. Ministrė G.Skaistė pareiškė, kad čia "niekatokia".

   „Ignitis grupės“ akcijų šiuo metu turi ir bendrovė „Norteo“ - kuri anksčiau vadinosi „SKV-Valda“. Daugiau kaip 90 proc. šios įmonės akcijų valdo UAB „Catus“, kurios 40 proc. akcijų turi energetikos ministras D. Kreivys.

   „Ignitis grupės“ akcijų yra įsigijęs ir Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos narys, atstovaujantis Darbo partijai, Vytautas Gapšys bei jo sutuoktinė. Ką bekalbėti, kad akcijų turi patys IGNITIS grupės vadovai - generalinis direktorius Darius Maikštėnas, taip pat valdybos nariai Vidmantas Salietis, Živilė Skibarkienė, Mantas Mikalajūnas ir Jonas Rimavičius.

   Taigi, elektros aferose ir slaptoje strateginių energetikos įmonių privatizacijoje dalyvauja ir asmeninių interesų turi ir politikai, ir tų strateginių įmonių vadovai. Tai savaime suprantama ir nieko keisto. Keista tai, kad šį faktą paviešino LRT. Ir ką tai galėtų reikšti?


   Skaityti komentarus