°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Aurimas Guoga: Tiesioginė demokratija tampa įmanoma

      Nuotrauka: Aurimo Guogos iliustracija

      Autorius: Aurimas Guoga
      2019-03-29 09:00:00

      Ideali demokratijos forma yra tiesioginė demokratija, kai tauta savo likimą sprendžia pati. Žinoma, negali būti demokratijos be jokių tiesioginės demokratijos apraiškų. Šios paprastai būna dvejopos - rinkimai ir referendumai. Žinoma, rinkti politikai paprastai atsižvelgia ir į rinkėjų nuomonių apklausas, tačiau tai jau ne tiesioginė, o atstovaujamoji demokratija.

      Ilgą laiką plačiau taikyti tiesioginę demokratiją buvo neįgyvendinama svajonė, todėl nori nenori teko rinktis atstovaujamąją. Tačiau šiandien dėl technologijų pažangos padėtis pasikeitė. Dabar prisijungę per elektroninę bankininkystę mes galėtume ne tik internetu rinkti savo atstovus, bet ir balsuoti dėl svarbiausių šaliai klausimų. Dėl elektroninio balsavimo galimybė tautai pačiai spręsti savo likimą tampa įmanoma.

      Tai galėtų veikti taip: kai kyla koks nors svarbesnis politinis klausimas, kai dėl vienos ar kitos temos sukyla aistros, aktyvistai pradeda parašų rinkimo internetu kampaniją, kad šis klausimas būtų patikėtas tautos referendumui. Jeigu rinkėjai pakankamai šiuo klausimu domisi ir norėtų jį spręsti tiesiogiai, surenkama pakankamai parašų ir vyriausioji rinkimų komisija įpareigojimą surengti elektroninį referendumą. Nustatytą dieną ar per nustatytą laikotarpį rinkėjai per savo elektroninę bankininkystę prisijungia prie referendumo svetainės ir balsuoja. Pasibaigus balsavimo terminui turime tautos sprendimą.

      Parlamentas žinoma turėtų likti. Tautos atstovai spręstų antraeilius klausimus, kurie nesukelia didesnių aistrų ir kuriuos piliečiai nenori spręsti patys.

      Ar plačiau taikoma tiesioginė demokratija mums pasisveikuotų?  Rinkėjai visame pasaulyje jau seniai nusivylę atstovaujamąja demokratija – nekenčia išrinktų politikų ir nemano, kad tie atstovauja jų interesus. Neretai politikai dėl ideologinių priežasčių balsuoja priešingai nei mano tauta. Pavyzdžiui, taip šalims įperšamas genderizmas, nežabota migracija ar prievolė vėsinti klimatą.

      Žinoma, įmanoma, kad ne visuomet tik gerus sprendimus priimtų ir piliečiai, tačiau tai jau būtų kaip pasiklosi, taip išmiegosi. Ilgainiui galėtume tikėtis, kad tauta mokysis iš savo klaidų ir balsuos vis bradžiau. Bet kokiu atveju, nebūtų itin demokratiška kad žmonių likimą ir toliau savo nuožiūra spręstų politikai, kai atsirado galimybė patikėti šią atsakomybę patiems rinkėjams. Šios reformos mums reikia nedelsiant, nes į valdžią braunasi jėgos, kurios rinkėjus laiko neįgaliais ir kurios yra pasišventusios aklai diegti leftistinę ideologiją.   

      Skaityti komentarus