°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Apklausos REZULTATAI: Jei šiandien vyktų seimo rinkimai, kurią partiją palaikytų minfo.lt skaitytojai?

      Nuotrauka: BNS nuotr. | Minfo koliažas

      2019-11-04 19:00:00

      Skelbėme apklausą, kurioje minfo.lt skaitytojų prašėme atsakyti, kurią partiją palaikytų, jei artimiausiu metu vyktų rinkimai į Seimą. Kviečiame susipažinti su apklausos rezultatais.

      Kaip matote, apklausoje dalyvavo 5802 žmonės. Galima rinktis vieną iš 23 oficialiai Lietuvoje registruotų partijų. Iki LR Seimo rinkimų 2020 metų rudenį partijų skaičius gali padidėti, tačiau kol kas balsuodami žmonės galėtų rinktis tik iš čia išvardintų.

      Iš rezultatų akivaizdu, kad didesnė dalis minfo.lt skaitytojų rinkimuose į Seimą palaikytų tradicines vertybes atstovaujančias partijas: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą bei Darbo partiją. Treti lieka Tėvynės Sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai. Ši partija turi savo ištikimus rinkėjus, kurių nuomonė nekinta nežiūrint į tai, kad pačios partijos deklaruojamos vertybės ir partijos atstovų dėstoma pozicija vis labiau išsiskiria. 



      Paanalizuokime, kodėl daugiausiai balsų sulaukė LVŽS ir DP.

      Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga gavo balsų daugumą 2016 metų Seimo rinkimuose. Žmonės patikėjo, kad pagaliau atsirado politinė jėga, kuriai rūpi apginti visuomeninį interesą, o ne saujelę stambiųjų oligarchų. Kaip matome, per trejus darbo Seime metus partija tikrai tęsi rinkiminius pažadus, jos lyderiai ir eiliniai nariai nėra įklimpę į jokį korupcijos skandalą. Lietuvoje vis labiau diegiama blaivybė, akcentuojama sveika gyvensena ir ligų prevencija, šios partijos dėka atmestas projektas, kuriuo buvo siekiama leisti Lietuvos žemėse laidoti CO2. Nemažas dėmesys skiriamas socialiniams klausimams spręsti ir žmonės tai vertina teigiamai. Tačiau ši partija neišvengė ir klaidų. Partijos lyderio R.Karbauskio ir buvusio bendrapartiečio M.Puidoko nuomonių išsiskyrimas ir šio pašalinimas iš partijos dalį jos gerbėjų paskatino ieškoti alternatyvų LVŽS. Prie to prisidėjo ir rudens sesijos metu užaštrintas R.Karbauskio bei Seimo pirmininko V.Pranckiečio konfliktas. LVŽS turi dar beveik metus tam, kad susitelktų ir imtųsi toliau spręsti aktualiausias šalies problemas. Priimant 2020 metų biudžetą bei sprendžiant mokestinius klausimus (bankų mokesčio įvedimas, stambiųjų prekybos tinklų apmokestinimas ir pan.) bus aišku, ar LVŽS lieka ta partija, kuriai rūpi didžiosios dalies Lietuvos žmonių gerovė. 

      Antrą vietą mūsų apklausoje užėmė Darbo partija. Kas lemia augantį jos populiarumą? Pirmiausia, partijos lyderis Viktoras Uspaskich. Jis ne tik deklaruoja tradicines, bendražmogiškas vertybes, tačiau pats ėmęs gyventi sveikai, pagal gamtos dėsnius, tai įtraukė ir į partijos programą. Minfo.lt žiniomis, Darbo partijos programa atnaujinama, joje nemažas dėmesys bus skirtas ekonomikos augimui, ekologiško, darnaus gyvenimo būdo ugdymui ir plėtrai. Kaip mini V.Uspaskich viename savo feisbuko video, Darbo partija - tai visų žmonių partija, nes dirba ir turi dirbti visi. Ši politinė jėga pasisako už BVP (bendro vidaus produkto) kėlimą, naujų darbo vietų kūrimą, užsienio investicijas, gamybos plėtrą. Svarbu ugdyti žmonių norą dirbti, o ne laukti pašalpų ir valstybės paramos. Augant ekonomikai daugiau lėšų patektų į valstybės biudžetą, todėl galėtų kilti mokytojų, kultūros, medicinos, socialinių ir kitų sričių dirbančiųjų  atlyginimai. Partija akcentuoja, kad tik kylant ekonominiams šalies rodikliams mažėtų emigracija, išvykę Lietuvos gyventojai pradėtų grįžti į gimtą šalį. 

      Ketvirtą vietą apklausoje užimanti Lietuvos Centro partija, tikėtina, sulaukia palaikymo dėl partijos lyderio Naglio Puteikio veiklos. Partiją populiarina ir naujai prie jos prisijungę, tačiau Lietuvoje jau gerai žinomi žmonės: žurnalistė Rūta Janutienė, ekonomistas Povilas Gylys, prodiuseris Kristupas Krivickas. Deja, rugsėjo mėnesį vykusiuose pakartotiniuose rinkimuose į Seimą trijose vienmandatinėse apygardose nė vienas šios partijos remtas kandidatas nelaimėjo. 

      Lietuvos lenkų rinkiminė akcija taip pat turi savo rinkėją, kuris nekeičia savo nuomonės ir palaiko partiją tiek Seimo, tiek EP rinkimuose, tiek šiai partijai keliant kandidatą Prezidento rinkimuose. Todėl nenuostabu, kad Seime visada yra šios partijos atstovų, kurie renkasi, su kuo sudaryti koaliciją. Lietuvos lenkų rinkiminė akcija, kaip ir LVŽS bei DP ir CP, atstovauja tradicines krikščioniškas vertybes. 

      Šešta pagal šios apklausos rezultatus - Lietuvos socialdemokratų partija, vadovaujama Gintauto Palucko. Galime daryti prielaidą, kad šios partijos populiarumas ėmė mažėti, kai nuo jos atsiskyrė dalis partiečių ir įkūrė Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (LSDDP), vadovaujamą Gedimino Kirkilo. Pamatysime, kaip seksis šioms dviems socialdemokratinėms jėgoms Seimo rinkimuose 2020 metais.



      Apie mažiau balsų surinkusias politines jėgas šioje apžvalgoje plačiau nerašysime. Akivaizdu, kad liberaliosios partijos tikrai nėra minfo.lt skaitytojų favoritės. 

      Kai paaiškės, kokios dar naujos politinės partijos kuriasi ir planuoja dalyvauti 2020 metų LR Seimo rinkimuose, darysime naujas apklausas, kad galėtumėte stebėti tendencijas ir prognozuoti, kokios sudėties Seimą turėsime jau po metų. 

      Skaityti komentarus

      Alfonsas 2019 06 11 01:23

      Kokį jovalą čia tamstos pateikiate savo komentare - vienus vos ne atvirai proteguojate, apie kitus (pvz., LSDP) išgalvotas pasakas rašote. LSDP reitingai, po socdarbiečių (LSDDP), t.y. buv. LKP/LDDP funkcionierių, pasitraukimo iš jos, visą tą pastarąjį praėjusį rinkiminį, o ir buvusį priešrinkiminį laikotarpį - iš viso jau apie metus laiko - nuolat augo ir jau pasiekė stabilų 10÷15% lygį (skaičiai skiriasi pas skirtingas apklausų kompanijas). Tuo tarpu socdarbiečiai (LSDDP) taip ir liko ties tuo savo 2÷3% plintusu. Taigi,..., kam mėginat sulyginti nesulyginamus dalykus. Ir LSDDP (socdarbiečiai) tikrai jokia ne socialdemokratinė (t.y. kairioji) partija, o ciniškai merkantilinė valdžios partija, kuriai svarbu tik postai (nebeliks postų, nebeliks ir šios partijos). Darbo partija atstovauja tradicines vertybes? Na jau na... Gal pravoslaviškas ar kremlietiškas? Charizmatiškas frajeris Uspaskich ir yra šių vertybių nešėjas? Na, atrodo, be perstojo jau nebebaliavoja, tai ir visos čia tos "tradicinės" vertybės... O šiaip DP politiškai praktiškai beveidė, laikosi V. Uspaskich populiarumo dėka (bet gal tai ir yra jos stiprybė?). Ir dėl TS-LKD tradicinių vertybių suabejočiau, nes jų tarpe jau gan populiarus liberalizmas, ypač tarp jaunesnių partijos narių. Tokios tad tokelės. P.S. Tamstų vis minimos "tradicinės vertybės" kas tai? Konservatyvus tradicionalizmas (ir net nacionalizmas?) VS radikalus progresyvizmas (už žmogaus teises bei laisves ir jokios diskriminacijos)? O gal kas nors kitkas?

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai