°C
   2020 08 13 Ketvirtadienis

   „Oknyga / boOK“ – į vizualią kultūrą orientuota neformali erdvė

   Nuotrauka: Pexels

   Autorius: Vida Kuzmickaitė
   2018-03-07 04:00:00

   Vilniaus knygų mugėje pristatoma nauja neformali erdvė – „Oknyga / boOK“.

   Praėjo du svarbiausi vasario mėnesio įvykiai – Lietuvos šimtmečio minėjimas ir Vilniaus knygų mugė. Matėme daug tūrinių iškabų ir plakatų gatvėse, spaudoje, o išmanūs baneriai „persekiojo“ ir internete. Ar pastebėjote, kad viską mėginama ištransliuoti vizualiai? Patraukliu dizainu pritraukti vis didesnę auditoriją? Pastebima tendencija, kad vaizdas užgožia bet kokį tekstą, dominuoja vizuali kultūra.

   Tai patvirtino ir šiais metais Vilniaus knygų mugėje pristatyta nauja neformali erdvė – „Oknyga / boOK“. Joje knygos kūrimo eksperimentus demonstravo Vilniaus dailės akademijos studentai. Jaunieji kūrėjai kvietė giliau pažvelgti į pačią knygos sampratą, išvysti ne tik įprastą knygos formatą, bet ir jį transformuoti. 

   Mugės rengėjai skelbė, kad projektas „Oknyga / boOK“ yra meninis knygos ir vizualiosios kultūros veiksmas, kuriame nėra teigiamų ar neigiamų vertinimų ir įtakų. Pavadinime užkoduotas nulio ženklas čia transliuojamas kaip jaunojo kūrėjo startinė pozicija, naujų ir nematytų idėjų kūrimas ir betarpiško jų transliavimo laukas. Drauge pavadinime pasirodo ir pozityvumą ir gerą nuotaiką nešantis žodelis OK, vartojamas neformalioje kalboje.

   Naujos kūrybinės erdvės ekspozicijoje buvo galima išvysti savilaidos principu kurtus leidinius; pieštines ir skaitmenizuotas iliustracijas; iliustruotas ir animuotas knygas; autorinius knygos meno  objektus ir dailininko knygas; vienetines trimates Pop-up knygas. „Oknyga / boOK“ erdvėje vyko greito piešimo ir gyvo video piešimo seansai, jaunųjų kūrėjų pristatymai. Žiūrovus subūrė video projektai bei interaktyvūs žaidimai. Vyko ir kūrybinės dirbtuvės su iliustruotojais, dizaineriais ir menininkais.

   Mugės metu organizuotos kūrybinės dirbtuvės su britų iliustruotoja Emily Hughes. Menininkė kūrybiniuose projektuose Lietuvoje dalyvauja ne pirmą sykį, 2017 metų pradžioje prisidėjo prie tarptautinio iliustruotojų mainų projekto. Jo metu studentų grupelės iš Jungtinės Karalystės, Lietuvos ir Estijos kūrė sulankstomas knygas (leporello). Knygos yra sulankstomos armonikos principu ir vaizdų seka pasakojamos įvairios istorijos. Įdomu tai, kad šio projekto rezultatai bus pristatyti jau balandžio mėnesį vyksiančioje Londono knygų mugėje, kurioje šiais metais dėmesys bus skirtas ir Baltijos šalims. Tuo tarpu iš arčiau susipažinti su Emily Hughes darbais ir sudalyvauti jos kūrybinėje dirbtuvėje  lankytojai galėjo Vilniaus knygų mugėje.

   Eksperimentai su knygos formatu, unikalių iliustracijų kūrimas patvirtina, kad Tarptauknygai vizualumas ypač svarbus. Didelę įtaką skaitytojui turi knygos viršelis ir formatas, tad jis pasiekiamas vaizdu. Į tai orientuojasi ir dizaineriai, kuriantys viršelius, iliustracijas bei maketuotojai. Jie siekia atrasti teksto, iliustracijų ir skaitytojo žiūros darną ir tai daro laužydami nusistovėjusius kanonus, ieškodami originalumo. Skaitytojui pasiūlydami naują patirtį, istorijos perteikimo būdą. Puikiai tai parodo ir kasmet Lietuvos Respublikos organizuojamas Knygos meno konkursas. 

   Apie naujausio konkurso rezultatus galima paskaityti ČIA.

    Šaltinis: Vilniaus knygų mugės informacija, Lietuvos kultūros institutas

   Skaityti komentarus