°C
   2019 03 21 Ketvirtadienis

   Aistė Jasaitytė-Čeburiak: alkoholis nėštumo metu išsekina moterį

   Nuotrauka: Aistė Jasaitytė-Čeburiak | medguru.lt nuotr.

   Autorius: verslimama.lt
   2018-04-24 09:00:00
   2018-04-24 09:00:00
   Prie socialinės akcijos už blaivią motinystę #neVASSkink jungiasi dviejų dukrų mama, psichologė-psichoterapeutė, vienas garsiausių buvusių Lietuvos modelių Aiste Jasaityte-Čeburiak. Ji iš savo darbo patirties žino, kaip alkoholis nėštumo metu išsekina moterį ir apie tai pasakoja mūsų partneriams iš SAUGOK SAVE.

   Per savo psichologės darbo praktiką Aistei teko ir matyti, ir bendrauti su  vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimų (VASS) pažeistais vaikais. „Daug dirbau vaikų globos namuose, mačiau, kaip tiek fiziškai, tiek savo elgesiu tokie vaikai išsiskiria iš kitų. Labai svarbu, kad būsima pagalvotų prieš vartodama alkoholį. Juk jis ne tik žaloja kūdikį, bet sekina ir vargina pačią moterį“.

   Aistės nuomone, problema yra ne tik alkoholio vartojimas, bet ir rūkymas nėštumo metu. Pasitaiko, kad besilaukiančios moterys griebiasi svaigalų ar rūkalų išgyvendamos krizes. Tokiu atveju, anot specialistės, reikia kalbėtis apie savo išgyvenimus, nerimą su artimaisiais ar nėščiąją prižiūrinčiu gydytoju. Nėščiajai psichologiškai labai svarbu turėti empatišką vyrą ir artimą aplinką.

   „Labai džiaugiausi ir laukiau savo vaikų, per juos mačiau savo gyvenimo prasmę, – tvirtina Aistė. – Prisimenu, kad dar nebūdama nėščia kartodavau, kokia būsiu laiminga, kai pas mane ateis vaikai. Jaučiau labai stiprų motinystės jausmą. Norėjau, kad ir vaikai jaustų ir girdėtų, jog yra laukiami. Kol laukiausi, garsiai skaitydavau joms ir vyrui, apie tai, kaip vystosi mažyliai kiekvieną savaitę.“

   Sąmoningai ruošiausi motinystei ir natūraliam gimdymui, skaičiau daug literatūros apie dvasinį moters pasiruošimą. Visą nėštumą stengiausi būti fiziškai aktyvi, sveikai maitinausi, daug judėdavau gryname ore, sodyboje. Buvau energinga ir darbinga iki pat nėštumo pabaigos. Labai džiaugiuosi, kad pavyko pagimdyti natūraliai, be nuskausminamųjų. Gimdymas atėmė daug jėgų, bet aš stengiausi priimti tą skausmą ir kančią, nes po to ši kančia moterį labai apdovanoja.

   Moteris teigia, kad pati alkoholiu nepiktnaudžiavo nei nėštumo metu, nei žindydama: „Pirmąją dukrelę žindžiau metus ir septynis mėnesius, antrąją – metus. Nesistengiau ir neskubėjau pati nutraukti žindymo, patys vaikai parodė, kiek jie nori žįsti. Aš labiau domėjausi apie žindymo nutraukimą kaip apie psichologinį faktorių vaikams. Žindymas suteikė man laimę ir pilnatvės jausmą – tai stebuklingas patyrimas, tuo metu tikrai negalvoji apie alkoholį kaip atsipalaidavimo būdą.“

   Laukimo džiaugsmo Aistei neužgožė nei pirmaisiais nėštumo mėnesiais kamavęs sunkus pykinimas, nei rėmuo, nei staiga užklupusi nėščiųjų cholestazė. Pasisekė ir tuo, kad nė vienas gydytojas nerekomendavo vartoti alkoholio sunkiems nėštumo simptomams palengvinti, tačiau apie tokius patarimus mūsų pašnekovei teko girdėti lankytuose kursuose: „Kai lankiau pasiruošimo gimdymui kursus, kažkas pasakojo, kad prieš gimdymą galima išgerti konjako. Tačiau man buvo tiek daug jaudulio, laimės ir euforijos, kad alkoholio, nei prieš gimdymą, nei po jo tikrai nesinorėjo“.

   Edukacinis videofilmas apie vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimus #neVASSkink (16 min.)


   AR ŽINOTE…

   Kiek alkoholio galima vartoti, jei planuojate pradėti kūdikį?

   Ne nėštumo metu moters per parą suvartojamo alkoholio kiekis neturėtų viršyti 10 g gryno alkoholio: tai maždaug 25 g stipraus gėrimo, 100 g vyno arba stiklinė vidutinio stiprumo alaus. Visiškai susilaikyti nuo bet kokio kiekio alkoholio tiek vyrui, tiek moteriai patariama bent 3 mėnesius iki planuojamo nėštumo. Tik nulis alkoholio reiškia nulį rizikos būsimo kūdikio sveikatai!

   Ką daryti, jei pastaruoju metu vartojote alkoholio ir nesulaukėte mėnesinių?

   Pirmiausia atlikite nėštumo testą – jis parodys, ar laukiatės. Itin jautrus testas nėštumą gali parodyti likus kelioms dienos iki numatomos mėnesinių dienos. Tuo pat metu susilaikykite nuo bet kokio alkoholio vartojimo. 3-iąją nėštumo savaitę, kai dar pati nežinote apie užsimezgusią gyvybę, jau formuojasi labai svarbūs kūdikio organai – širdis ir centrinė nervų sistema. Alkoholis šį procesą nepataisomai sutrikdo.  Jeigu paaiškėtų, kad pastojote vartodama alkoholio, pasikalbėkite apie tai su savo gydytoju. Jis suteiks platesnės informacijos apie galimą riziką ir reikalingus tyrimus.

   Kaip laukiantis atsipalaiduoti be alkoholio?

   Nėštumo metu kiekvienas atsipalaidavimo būdas turi tikti tiek mamai, tiek kūdikiui. Pirmiausia patariama visaverčiai, sveikai maitintis ir gerti pakankamai skysčių, sumažinti darbo krūvį ir iki soties išsimiegoti. Padeda atsipalaiduoti judėjimas gryname ore, pomėgiai, pokalbiai su patinkančiais žmonėmis, o jei tokių šalia nėra – dienoraščio rašymas. Taip pat rekomenduojami natūralūs streso valdymo būdai: joga, meditacija, dėmesingas įsisąmoninimas (mindfulness).

   Kiek alkoholio galima išgerti žindyvei?

   Į motinos pieną patenka apie 2 proc. išgerto alkoholio, nesvarbu jo stiprumas. Didžiausia alkoholio koncentracija piene būna jau po 30–60 min., o visiškai iš pieno alkoholis pasišalina tik po 6–8 val. Pirmąsias 2–3 val. po svaigalų vartojimo žindyti negalima, tačiau nutraukti pieno irgi neverta, nes tai nepašalina alkoholio iš organizmo. Net močiučių rekomenduojamas nedideliais kiekiais gerti alus, nuo kurio neva gausėja pieno, sutrikdo žindyvės hormonų pusiausvyrą. Nors pieno išties pagausėja, jo išsiskyrimas pasunkėja, todėl kūdikiui sunkiau išžįsti krūtį. Taigi žindančiai moteriai alkoholis neduoda jokios naudos ir nuo jo vertėtų susilaikyti.

   Sekite mūsų projekto partnerių SAUGOK SAVE paskyrą feisbuke ir sužinokite daugiau apie socialinę akciją #neVASSkink bei asmeninę žinomų Lietuvos mamų patirtį.

   Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis

   Skaityti komentarus