°C
   2020 08 13 Ketvirtadienis

   A. Zuokas: savivaldybės siūlymas eksponuoti J. Meko daiktus ŠMC nepriimtinas

   Nuotrauka: BNS nuotr.

   Autorius: BNS informacija
   2019-08-05 13:00:00

   Vilniaus savivaldybės administracijos siūlymas šiuo metu savivaldybėje esančius ir Jono Meko fondui priklausančius menininko daiktus eksponuoti Šiuolaikiniame meno centre (ŠMC) yra nepriimtinas, sako buvęs sostinės meras Artūras Zuokas.

   Jis pirmadienį paviešino savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio pateiktą susitarimo projektą, kuriuo siūloma, jog kol daiktai bus eksponuojami ŠMC, bet kuri iš ginčo šalių turi teisę ieškoti „dokumentų, įrodymų ar kitų faktų“, kurie pagrįstų nuosavybės teises. Tuo metu J. Meko fondas įsipareigotų atsiimti pareiškimą iš policijos dėl vagystės.

   A. Zuoko valdoma viešoji įstaiga „Azzara“ yra viena iš Jono Meko fondo steigėjų.

   „Šis susitarimas yra, pirmiausiai, neteisėtas ir visiškai nepriimtinas. Tai rodo, kad savivaldybės aukščiausio lygio administracija nesivadovauja įstatymais ir imasi, sakyčiau, piratiškų, vaikiškų veiksmų. Daiktai besąlygiškai turi būti grąžinti Jono Meko fondui, į vietą, iš kurios jie buvo paimti“, – BNS pirmadienį sakė A. Zuokas.

   ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas BNS sakė apie siūlymą sužinojęs tik pirmadienį iš A. Zuoko pasidalintos informacijos. Jis pabrėžė, jog ŠMC parodas ekspertai planuoja ir tvirtina mažiausiai metams į priekį, jų turinį dėlioja menotyrininkai ir kuratoriai, „o ne politikai ar valdininkai“.

   „Šiuo metu patvirtinta programa sėkmingai vykdoma, o nuo 2020-ųjų ŠMC užsidaro renovacijai. Tad net su geriausiais ketinimais nepavyktų parodos taip staiga ir neplanuotai parodyti mūsų patalpose“, – sakė jis.

   K. Kuizinas pabrėžė, kad ŠMC pavaldi ne savivaldybei, o Kultūros ministerijai.

   „Todėl toks susitarimas be mūsų žinios būtų analogiškas, jei, tarkime, kas nors, nesusijęs su televizija, susitartų dėl laidų ciklo transliavimo per LRT“, – palygino jis.

   Maždaug 100 dėžių, su, kaip manoma, J. Meko daiktais, praėjusią savaitę savivaldybei perdavė su A. Zuoku šiuo metu besiskirianti jo žmona Agnė Zuokienė. Ji sako aptikusi daiktus greta šeimos namų esančios jų valdomos įmonės patalpose. J. Meko fondo vadovas Edgaras Stanišauskas sakė, kad daiktai šiose nenaudojamose patalpose sandėliuoti kelerius metus, puoselėjant planus kurti J. Meko kino centrą.

   Šiuo metu Ispanijoje esantis buvęs sostinės meras sako, kad savivaldybė savo veiksmais nusprendė kištis į dviejų žmonių skyrybų procesą.

   „Skyrybų procese, kurį inicijavo Agnė, neturėtų dalyvauti nei savivaldybės meras, nei administracijos direktorius, nei kiti valstybinių įstaigų atstovai. Tam yra valstybinės institucijos ir teismai“, – tikino A. Zuokas.

   Savivaldybė šią savaitę dar aiškinasi, ar tarp minimų daiktų nėra ir savivaldybės 2007-aisiais iš J. Meko įsigytos Jurgio Mačiūno „Fluxus“ kolekcijos darbų. Šią kolekciją prižiūri savivaldybės įsteigtas J. Meko vizualiųjų menų centras (JMVMC).

   J. Meko fondą 2008-aisiais įsteigė A. Zuoko „Azzara“ bei Kristijonas Kučinskas, vėliau vadovavęs fondui. Fondas įsikūręs Užupyje, A. Zuokui priklausančios įmonės „BNA Grupė“ patalpose.

   Fondo pateiktame paaiškinime nurodoma, kad K. Kučinskas, tuomet Niujorke viešėjęs pas J. Meką, per pusmetį skaitmeninio jo kino juostas, vaizdo kasetes, knygas ir žurnalus, o tai padarius, J. Mekas atidavė fondui kino žurnalus bei knygas apie kiną kaip nereikalingą medžiagą. Pažymima, kad krovinyje „nebuvo jokių J. Meko ar kitų FLUXUS menininkų originalių meno darbų“.

   Anot A. Zuoko, siuntoje buvo keturių fizinių asmenų daiktai, taip pat labai nedidelė dalis daiktų, skirta J. Meko fondui: „Ten yra tik kartotiniai dalykai, nėra nė vieno originalaus“.

   P. Poderskis BNS pirmadienį sakė, kad siūlymas laikinai eksponuoti daiktus ŠMC E. Stanišauskui pateiktas penktadienį per susitikimą „kaip pavyzdys“, kaip būtų galima spręsti situaciją, tačiau nekomentavo, ar fondas su tuo sutinka. Su E. Stanišausku BNS pirmadienį nepavyko susisiekti.

   „Šiuo metu susitikti neplanuojame, bendrauja teisininkai“, – teigė P. Poderskis.

   Aiškinantis situaciją su J. Meko daiktais, savivaldybė paskelbė atleidusi JMVMC direktorių Gintarą Sodeiką, vėliau patikslino, kad vadovas nušalintas mėnesiui, kol vyks tyrimas.

   Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

   Skaityti komentarus