°C
   2020 07 13 Pirmadienis

   A. Mockevičius: „Visos šios nelaimės įvyko normaliems, tačiau apsvaigusiems nuo alkoholio vyrams“

   Nuotrauka: Minfo koliažas

   Autorius: A. Mockevičiaus Facebook įrašas
   2019-01-10 18:00:00

   Arminas Mockevičius savo feisbuko paskyroje dalijasi mintimis apie alkoholio vartojimą Lietuvoje: 

   Kai dirbau lygtinio paleidimo komisijoje, mačiau dešimtis vyrų, kurie per mūsų tradicijas atsidūrė už grotų. Vienas trenkė savo sugėrovui ir jį užmušė, kitas vairavo išgėręs ir užmušė kitus žmones, trečiam nepavyko prasilenkti laiptinėje su kaimynu, aišku irgi išgėrusiam. Visos šios nelaimės įvyko normalių dirbančių vyrų, atrodo sveiko proto, tačiau alkoholio apsvaigimo būsenoje. Mūsų tradicijose įsišakniję, kad alkoholis mums labai svarbus. Ne kartą esu girdėjęs, kai koks nors gėrikas su pasididžiavimu pasakoja, kad pirko Lenkijoje alų, taip nusukdamas nuo valstybės akcizą ir taip dar labiau skurdindamas tuos našlaičius, kurie lieka be tėvo arba kurių tėvas kalėjime. 

   Mes smerkiame tuos, kurie girti pridaro nesąmonių - susimuša, vairuoja išgėrę, netgi privemia. Bet niekada nesmerkiame savęs, kad per šventę pastatėme alkoholio butelį ant stalo, nesmerkiame savęs, kad siūlėme įvairiausiais būdais kitam išgerti mėtydami normaliam žmogui replikas "išgerk, bus linksmiau", "ko toks liūdnas", "ko čia negeri, moteriškė neleidžia?", "negerbi manęs" ir t. t. 
   Daug kas kaltina valdžią, kuri nepažabojo girtuokliavimo. Tokio tikslo ir nebuvo, nes jo neįmanoma pasiekti, gyvename laisvoje valstybėje, bet padarėme svarbų žingsnį -sustabdėme naujų girtuoklių gamybą - bent jau reklamos pagalba. 

   Skaičiai kalba už save: sumažėjo alkoholinių psichozių, cirozių. Mažėjimas vyksta, tačiau kol bus tokių, kurie didžiuodamiesi padės butelį ant stalo šventės metu, tokių, kurie sakys, kad sutaupė eurą ant alaus, kol siesime šventimą su alkoholio vartojimu, tol turėsime ir nelaimes.

   Kai buvau Izraelyje, buvau Šabo šventėje, mačiau šokius, dainas, tačiau alkoholio vartojimas buvo labai įdomus - pirmiausiai gal 60 žmonių išgėrė vieną vyno butelį. Didelė dalis žmonių jį skiedė su vandeniu santykiu maždaug 1:20. Buvo ir stipraus alkoholio, gal 3 buteliai. Jį tyliai padėjo ant palangės ir, kas norėjo atsigerti, nuėjo įsipylė į stikliuką ir grįžo prie savo stalo. Pirmą kartą mačiau, kaip atrodo kultūringas alkoholio vartojimas. Jei mes išmoktume įkyrų siūlymą, net reikalavimą ir, sakyčiau, mobingą pašalinti iš savo kultūros, neturėtume problemų su alkoholiu. O to joks įstatymas nepadarys, tą turi padaryti patys Lietuvos piliečiai!

   Skaityti komentarus