°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Tvirto kūno, energijos ir puikios sveikatos paslaptis – veganiška mityba

      Nuotrauka: Asmeninis archyvas

      Autorius: Kristina Bondar
      2018-09-14 10:00:00

      Andžej Michmel - profesionalus sportininkas, sveiko gyvenimo būdo propaguotojas, sporto klubo „Fankas“ įkūrėjas, mitybos specialistas.

      Nuo rudens žmones dažnai pradeda sportuoti. Kiek sportuojant yra svarbi teisinga mityba?

      Labai svarbu yra sveika mityba. Galima net sakyti, kad tai ir yra svarbiausia, norit būti sveikam. Žmonės norėdami numesti svorio puola sportuoti, o pirmiausia, ką jie turėtų padaryti – susitvarkyti savo mitybą, nes tai yra sveikatos pagrindas.

      Pašildžius maistą iki 43 laipsnių, žūsta fermentai, o virš 65 laipsnių – koaguliuoja baltymai. Termiškai apdorotas maistas, tai negyvas maistas ir organizmas iš jo neturės daug naudos.

      Ar visiems tinka vienodas sportas, ar reiktu atsižvelgti i organizmo ypatumus?

      Visų pirma, žmonės turėtų rasti sau mielą sporto sritį, kuri jiems teiktų malonumą. Tai svarbiausia. Tuomet jie bus motyvuoti, skirs treniruotėms pakankamai laiko. Trūkstant motyvacijos, rezultatų nepasieksi.

      Žinoma, reikia atsižvelgti ir į žmogaus fizines galimybes, ar jo raumenys, raiščiai, sąnariai gali pakelti norimą krūvį. Čia labiausiai padeda treneris, kuris padeda įvertinti fizinę būseną ir, atsižvelgdamas į norus bei lūkesčius, pasiūlo treniruotes.

       

      Daugelis mano, kad veganine mityba sportuojant neįmanoma.

      Žmonės dažnai sako – man trūksta baltymų. Tačiau tai yra visiška nesąmonė, nes dar nei vienas medikas niekad nėra nustatęs baltymų trūkumo. Tai yra didžiausias mitas.

      Gyvūniniai baltymai iš viso mūsų mitybai nėra tinkami. Mėsoje nėra ląstelienos. Tai negyvas maistas, teršiantis organizmą, amorfinė masė, virstanti gleivėmis ir toksinais.

      Visi valgo krūtinėlę, norėdami gauti daugiau baltymų, tačiau jie yra suardomi prie 65°C temperatūroje ir ką žmonės gauna – ne naudą, o daug uždegiminių procesų organizme. Gyvūninės kilmės maistą valgantys žmonės eikvoja savo energiją virškinimui, o ne ją gauna.

      Augalinė mityba kaip tik aprūpina organizmą visomis būtinomis medžiagomis ir amino rūgštimis. Ji yra žmogui prigimtinė.

      Norint auginti ir formuoti raumenis, reikia daryti tam tikras pratimų grupes po 2-3 valandas. Taip raumeniui siunčiamas signalas, kad jis reikalingas ir tuomet jis didėja, stiprėja. Tai neturi nieko bendra su gyvūninės kilmės baltymų valgymu dideliais kiekiais.

       

      Ar mityba reiktu keisti radikaliai ar palaipsniui?

      Tiktai palaipsniui, radikalumo čia jokiais būdais nereikia. Reikia įsigilinti ką žmogus valgė praėjusius 10 metų, kiek jo racione buvo gyvūninio, kiek augalinio, kiek termiškai apdoroto, o kiek žalio maisto. Radikaliai pakeitus mitybą, organizme nebus reikiamų bakterijų, fermentų, todėl žmogus susidurs su didelėmis problemomis ir diskomfortu.

      Norint formuoti naujus, gerus įpročius, reikia tą daryti pamažu, kad organizmas išvengtų šoko.

      Tačiau dar niekam nepakenkė radikalus mėsos atsisakymas. Aš dažnai aš pastebiu, kad radikaliai mitybą pakeitę žmonės puola vartoti daug nesveikų mėsos pakaitalų, sintetinio maisto, taip tikrai nepagerindami savo sveikatos.

      Kiek svarbus yra režimas norint būti sveikam?

      Režimas yra labai geras dalykas keičiant savo gyvenimą, nes jis primena, kad tam tikru metu turime atlikti tam tikrus palankius veiksmus, pavyzdžiui ryte išgerti vandens su citrina. Vėliau tie veiksmai tampa natūraliu gyvenimo būdu ir apie tai nebereikia papildomai galvoti. Režimas labai naudingas formuojant sveikus įpročius.

      Kas liečia mitybą, čia alkio jausmas yra apskritai labai geras jausmas, kuris aktyvuoja visas organizmo sistemas, priverčia valytis. Aišku, jei žmogus valgo mėsą ir nuo ryto svajoja apie dešras, jam labai sunku bus sulaukti net pietų.

      Andžej Michmel paskaita apie sveiką gyvenimo būdą – Sveiko maisto šventės metu, rugsėjo 29 dieną.

      Kviečiame registruotis www.sveikuoliai.lt. Taip pat kviečiame suburti 2-5 žmonių komandą ir dalyvauti sveiko maisto konkurse, patiekiant savo patiekalus degustacijai. Laimėtojams įvairiose kategorijose bus įteikta daug puikių prizų: kelialapiai į šeimų stovyklą, pakvietimai į festivalį „Varom“, pilates studijos PiPilates abonentai sportuoti, sveikuoliška degustacinė vakarienė restorane HBH Vilnius, dovanų kuponai, knygos ir kiti.

      Lankytojų laukia degustacijos, įdomios paskaitos, sveiko maisto gamybos dirbtuvės: sveikų desertų gamyba, nealkoholinių kokteilių ruošimas, naminės duonos kepimas, žaliosios močiutės vaišės. 17:00 lankytojai bus kviečiami dalyvauti degustacinėje vakarienėje.

      Skaityti komentarus