°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Skyrybų advokatė Viktorija Čivilytė: šeimos advokatas yra pirmiausia kunigas, antroje vietoje psichologas, o tik paskutinėje vietoje - teisininkas

      Nuotrauka: Asmeninis archyvas

      Autorius: Rasa Sagė
      2018-06-25 10:00:00

      Jei žmonės kalbėtų tarpusavyje ir girdėtų ką sako vienas kitam, o pagal tai darytų išvadas, skyrybų būtų mažiau.

      Oficialus skyrybų skaičius Lietuvoje mažėja, tačiau skyrybų advokatė Viktorija Čivilytė teigia, kad realybė yra kita. Daugėja nesusituokusių žmonių skyrybų bylų, kurios nepatenka į oficialiąją statistiką. Be to, vis daugiau žmonių skiriasi neradę bendro susitarimo, pasineria į ginčus ir manipuliacijas, kurių įkaitais tampa vaikai ir kurios gali tęstis ne vienerius metus. 

      Tai tiesa, nes teismų duomenimis 2017 metais santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu buvo 25 procentais mažiau nei santuokos nutraukimo teisiniu ginču. Vis dažniau skyryboms pasitelkiama ir advokato pagalba.

      Advokatas, tarsi gydytojas

      "Advokatas yra tarsi gydytojas", teigia advokatė Viktorija Čivilytė. "Ar jūs gydytumėtės stiprų gripą savarankiškai, ar kreiptumėtės pas gydytoją? Žmonės, kurie gydosi patys, dažnai sulaukia komplikacijų, ir vis tiek paskui turi važiuoti pas gydytoją. Taip ir su advokatais: dažnai žmonės kreipiasi tada, kai pirmosios instancijos teismas priima nepalankų sprendimą. Tačiau jie nežino, kad apeliacinio teismo paskirtis yra pasižiūrėti, patikrinti, ar turėdamas šią konkrečią bylos medžiagą teismas priėmė teisingą sprendimą. Jau nebegalima pateikti jokių naujų dokumentų, naujų įrodymų, kurie galėjo būti pateikti sprendžiant bylą. Todėl labai svarbu viską surinkti pirmos instancijos teisme, o čia gali padėti profesionalus gydytojas - advokatas."

      Gerai, kad žmonės nesigydo patys, o kreipiasi pagalbos. Iš tiesų visos skyrybų bylos, kaip ir visas gyvenimas, yra kompromisas. Sugebėjimas mediatoriaus, advokato pagalba nuslopinti pykčio bangą ir imti galvoti racionaliai. 

      Pagalbos poros gali kreiptis ne tik į advokatus, bet ir sutikti, kad byloje būtų paskirtas mediacijos procesas, būtų pasitelktas mediatorius. Praeitais metais net 333 skyrybų bylų (72 proc. daugiau nei 2016 m.)  buvo perduotos teisminė meditacijai.

      Mediatorius - tai žmogus, kuris nesprendžia ginčo, bet dažnai, vienas ar kartu su advokatas, padeda besiskiriantiems susitarti, rasti kompromisą, kuris tenkintų abi puses. Tai labai svarbu abiems pusėms, nes gyvenimas ties skyrybomis nesibaigia. Dažniausiai lieka nepilnamečiai vaikai. Nori buvę sutuoktiniai ar nenori, jie vėliau privalo bendrauti, bendradarbiauti dėl vaikų.

      „Kiekvieną kartą, pavykus šalis išskirti taikiai, jaučiu didelį pasitenkinimą, nes lieka viltis, kad šalys išlaikė bent minimalią pagarbą vienas kitam, kaip bendri vaikų tėvai ir ateityje jie bus partneriai, spręsdami visus su vaikais susijusius klausimus. Jiems nebus nesmagu ir gėda ateityje būti vienoj patalpoj, švęsti vaikų vestuves, anūkų krikštynas. Nes kam jau, kam, o būtent vaikams abu tėvai yra labai svarbūs, abu mylimi ir vaikams yra labiausiai smagu, kai jie mato, kad nors ir tėvai išsiskyrė, meilė vaikams nepasikeitė. Jiems nereikia rinkti tarp mamos ir tėčio.“, pasakoja advokatė.

       

      Kodėl tiek daug skyrybų?

      Du žmonės kurdami šeimą, mylėdami vienas kitą tikrai neplanavo skirtis. Statistiškai žmonės tuokiasi vėliau, yra sąmoningesni. Kas kaltas, kad skyrybų bylų tik daugėja?

      "Mano asmenine nuomone, viena pusė kalta nebūna. Jei nuoširdžiai įlindus abiems į dūšią, visada gali surasti priežastį, ko trūko iš partnerio, kodėl jis ar ji nusprūdo į neištikimybę, alkoholizmą.  

      Žmonės nepasikeičia. Pasikeičia situacija. Kai susituokia, būna tik dviese. Tačiau paskui įsigyja bendro turto, gimsta vaikai, jie auga. Keičiantis situacijai išryškėja žmogaus savybės, kurių nebuvo, kol nebuvo ir situacijos.

      Didžiausia problema - kad žmonės nesišneka. Gyvenimas keičiasi, tai natūralu, žmonių lūkesčiai pasikeitus aplinkybėms būna nepatenkinti, tačiau žmonės apie tai nekalba. Skyrybų bylų skaičius kiekvienais metais auga ir auga, o didžiausia viso to problema - žmonės nesikalba. Neieško kompromiso. Negirdi vienas kito. Jei žmonės kalbėtų ir girdėtų, ir pagal tai darytų išvadas, būtų kitaip. Dažniausiai yra tik aš ir mano ego. Niekas negalvoja apie kitą, o tik apie save. O po kiek laiko tokio galvojimo ir negirdėjimo jau būna vėlu, tada jau reikia advokato, kuris padėtų išsiskirti.“

        

      Advokato funkcija visuomenėje dažnai suprantama kaip gynėjo. Baudžiamosiose bylose, teisiant už labai sunkius nusikaltimus dažnai girdimi priekaištai advokatui, kad jis gina nusikaltėlį ir bando jį „išsukti“ nuo bausmės. Tačiau advokato funkcija yra ne palaikyti vieną ar kitą pusę, ne įrodyti, kuris teisus, tačiau prižiūrėti, kad  viskas būtų teisėta. Kad teismo sprendimui būtų pateikti visi reikalingi dokumentai, duomenys, kad bet koks sprendimas būtų priimamas vadovaujantis teisinėmis normomis. Kad proceso metu nebūtų pažeidžiamos žmogaus teisės.

      „Kaip sakau, šeimos advokatas yra pirmiausia kunigas, antroje vietoje psichologas, o tik paskutinėje vietoje - teisininkas", - sako advokatė Viktorija Čivilytė. 

      Išsilavinę žmonės skiriasi rečiau

      Statistika teigia, kad mažesnio išsilavinimo ir mažesnes pajamas gaunantys žmonės dažniau lieka be šeimos arba skiriasi. Labiau išsilavinę, turtingesni žmonės rečiau skiriasi. Taip pat, jei skiriasi išsilavinę ar turtingesni žmonės, skyrybos vyksta taikiau.

      "Kai žmogus viską yra labiau pasvėręs, mažiau būna ir  griūties", - sako skyrybų advokatė. "Gal juokingai nuskambės, bet realybė yra tokia, kad kuo žmonės mažiau turi, tuo labiau draskosi su vienas kitu. Kuo daugiau turi, tų barnių mažiau. Daugiausia barnių būna dėl turto. Tačiau labai skaudu, kad į ginčus dėl turto įtraukiami vaikai. Vaikais manipuliuojama vardan turto, tai yra skaudžiausia. Kartais būna, kad bylos gale, kai vaikai įtraukiami į manipuliacijas, vienas iš tėvų pasako viskas, viską pasiimk, aš pasiimu vaikus. Tada byla baigiama taikiai, tačiau iki to reikėjo labai daug pykčių ir bylinėjimosi".

      Kaip sumažinti skyrybų skaičių?

      Skyrybų priežasčių yra įvairiausių, nuo „atsibodo“, iki alkoholio problemų ar neištikimybės. Tačiau viena tendencija yra bendra: pasikeičia situacija ir pora nebepateisina vienas kito lūkesčių. O tam, kad prisitaikytų prie naujos situacijos ir suprastų vienas kitą, jiems reikia dialogo, kalbėtis apie problemas, ko jie nedaro.

      "Pirmiausia atsakingai reikia pasižiūrėti į šeimos kūrimą. Šeima yra nuolatinis darbas. Vienas kitą girdėti, suprasti, palaikyti, kartais nutylėti, praleisti pro ausis. Ir tą darbą turi dirbti abu. Žmogus iki santuokos yra vienas. Po santuokos yra du. Kurdamas šeimą aš tam tikra prasme atsisakau savo ego. Nesu aš, o esam mes.", teigia advokatė.

      Advokatės praktikoje pasitaikė nemažai atvejų, kai skiriasi ne pora, o jų mamos. Atveda savo sūnų arba dukrą, teigdamos, kad jie nori skirtis. Tada advokatei reikia įjungti raudoną šviesoforo signalą ir žiūrėti, kas skiriasi. Labai dažnai būna, kad uošvei ar anytai nepatinka šeima, tačiau paprašius, kad mama nedalyvautų procese, skyrybos pasibaigia.

      "Negaliu pasakyti, kad skyrybų turi būti mažiau. Baisiausia, kai vaikai mato, kai tėvai gyvena po vienu stogu tarsi du svetimi žmonės, vienas kitą kankindami. Tokie vaikai gauna puikų pavyzdį, kaip reikia elgtis su antrą puse ir jie lygiai tą patį modelį nusikelia į savo šeimas. Pirmiausia reikia sąmoningai kurti šeimą ", - sako skyrybų advokatė Viktorija Čivilytė.

      Skaityti komentarus