°C
      2024 04 23 Antradienis

      Planuokim vaikų būrelius iš anksto

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2018-05-25 15:00:00
      Neformalus ugdymas skirtas formalaus ugdymo praturtinimui. Ir vaikų džiuginimui. Mokslo metai baigiasi, todėl galime drąsiai keisti planus dėl kitų mokslo metų ir jau dabar dairytis naujos veiklos vaikams. Mažesniesiems - siūlykime, su vyresniais - tarkimės ir leiskime jiems bandyti viską, ką tik galime sau leisti.

      Svarbiausia - asmenybė

      Jei formalaus ugdymo pedagogų pasirinkti dažniausiai negalime, tai neformalaus ugdymo pedagogus rinktis tiesiog būtina. Kodėl? Tiesa yra ta, kad nesvarbu, kokia žmogaus profesija, svarbu, koks yra žmogus. Ko moko, tas ir yra; kaip moko, taip ir išmoko. Todėl taip vadinamų būrelių vadovai praturtins mūsų vaikus tik tuomet, kai jie patys bus turtingi savo vidumi. Įsidėmėkime tai ir ieškokime autoritetų savo vaikams.

      Nesivaikykim rezultatų

      Švietimo sistema yra ypatingai konkurencinga. Konkuruoja mokytojai, vaikai nuolat varžosi įvairiuose konkursuose, varžybose. Ir visai nesvarbu, akademinė, menų ar sporto sritis. Visi kaip išprotėję vaikosi pirmųjų vietų ir galimybės kažkam kažką įrodyti. Kas viso to pradžia? Pedagogai. Jais patiki tėvai. Tėvai spaudžia vaikus. Gali būti, kad vaikai jau patys savo noru varžosi su kitais. Tik numanyti galime, kaip ilgai konkurencija jiems buvo demonstruojama kaip siekiamybė, kaip šių laikų norma. Nes jei nepasilyginsi su kitais, tai kaip žinosi, kas esi, ar taip? Tiesa yra ta, kad lyginimas savęs su kitais visuomet turi tik dvi galimybes: arba būti geresniu už kitus, arba būti blogesniu už kitus. Adekvačiausias lyginimas yra savęs laike, t.y. aš praeityje, aš dabartyje. Svarbūs keliami tikslai ateičiai. Ar tą žino pedagogai? Gal ir žinojo, bet įsisuko į užburtą švietimo sistemos ratą ir kaip voverės sukasi, siekdami rezultatų ne visai savomis rankomis.

      Vaiko laisvė rinktis

      Kai vaikas nenori varžytis su kitais dėl rezultatų, jis turi tokią laisvę. Linkiu, kad tėvai drąsiai atstovėtų savo vaiką ir jo unikalumą. Mes niekur taip nesivaržom, tik mokykloje. Šeimoje - telkiamės, giminėje - telkiamės, su draugais  - taip pat. Šiais laikais didžiulės įmonės klesti tik dėl puoselėjamo bendradarbiavimo ir kolektyvų telkimo. O konkuruojančių tarpusavyje draudimo polisų pardavėjų kompanijos tėra tik pinigus iš žmonių traukiančios mašinos, nieko daugiau. Jos nesukuria visuomenėje jokios pridėtinės vertės, jokio papildomo gėrio, tik krauna sau kapitalą. Interesas uždirbti kuo daugiau pinigų yra girdimas pokalbio su bet kurios paviršutiniškos draudimo kompanijos agentu. Žmonėse verda aistra ir nieko daugiau. Sąmoningų vadovų įmonės turtina visuomenę įvairiausiais būdais ir veiksmais. Todėl būkime budrūs: vaikai amžinai nelankys mokyklos. Padėkime jiems susigaudyti.

      Tabu neformaliame ugdyme

      Tėvai ir vaikai pasakoja daug istorijų, kai būrelių vadovai leidžia sau rėkauti ant vaikų ir visaip juos vadinti. Tokių grubių individų sutikti galime ne tik akademinėje srityje, bet ir mene, sporte. Kodėl tai vyksta? Pedagogas turi individualių ambicijų savo profesinėje srityje. Greičiausiai jis seniai svajojo tapti kažkuo daugiau nei pedagogu, tačiau jam nepavyko. Dauguma savo srities mylėtojų yra grubūs su vaikais tik todėl, kad vaikų "netobulumas" trukdo vadovams jaustis tikraisiais savo srities profesionalais. Nes jie nepiešia, nedainuoja, nežaidžia krepšinio savo rankomis ir kojomis. Jie turi tik vaikus, todėl visaip juos laužia, kad anie atitiktų vadovo asmenines ambicijas. O jos dažnai visiškai nesutampa su vaikų ambicijomis ir norais. Tokie vadovai nesuvokia, kad galima lankyti būrelį "just for fun" ir nenorėti užimti pirmųjų vietų. Kai būrelių vadovai stokoja savikontrolės, vaikus jie vadina ir debilais, ir idiotais, o už netinkamą vaikų elgesį vaikus jie apdovanoja patyčiomis. Kas išgelbės mūsų vaikus nuo tokių monstrų? Mes - tėvai. Kaip? Rinkdamiesi žmogiškus neformalaus ugdymo pedagogus. neverta žaisti krepšinio ir girdėti, jog esi debilas. Neverta lankyti šokių būrelio ir už netinkamą elgesį jausti prievartą prieš visą vaikų grupę daryti atsispaudimus. Neverta lankyti dailės būrelio, kai mokytoja grasina vaikams atimti teptukus, jei jie kalbėsis tarpusavyje. Neverta lankyti jokio būrelio, kai vadovai demonstruoja abejingumą, ką iš tiesų būrelio metu daro vaikai, nes jiems užtenka krepšelio sąrašo. Ateina vasara. Džiaukimės. Pailsėkime, leiskime pailsėti vaikams. Ir lai kitais mokslo metais vaikus globoja kilnūs, plačių širdžių, vertybiški, didvyriški pedagogai. Mūsų vaikai yra jų verti.

       

      Skaityti komentarus