°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Tyla yra būtina mūsų smegenims

      Nuotrauka: Typepad nuotr.

      2019-03-01 08:00:00

      Jei esate vidutinis žmogus, tuomet pabundate nuo žadintuvo garso. Žadintuvas - tai signalas, kuris verčia jus keltis ir keliauti į vonios kambarį. Jei turite laiko, jūs pavalgote ir skubate automobilio link, kuriame klausotės muzikos ar radijo, kol keliaujate į darbą.

      Atvykę ten, jūs susiduriate su žmonėmis,  klientais, bendradarbiais, mašinomis, sunkvežimiais, lėktuvais, aplinkos tvarkytojais, statybininkais, skambučiais ir dienos užduotimis. Garsai, kurių mūsų darbo aplinkoje yra ženkliai per daug, kelia stresą organizmui, o tai mažina mūsų gyvenimo kokybę ir net gyvenimo trukmę. Pasirodo, pastovus triukšmas kenkia žmogui. Tyla, kita vertus, yra be galo naudinga, bet apie tai vėliau.

      Manoma, kad angliškas žodis „noise“ (liet. triukšmas) kilo iš lotyniško žodžio „nausea“ arba „noxia“, kurie reiškia „jūros liga“, „liga“, „šleikštulys“, „žala“, „trauma“. Nenuostabu, jog triukšmas yra toks kenksmingas.  

      Tyrimai

      Moksliniai tyrimai patvirtina triukšmo žalą sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ištyrė ir nustatė triukšmo ribas, remiantis Europoje atliktu tyrimu, kuriame dalyvavo 340 mln. žmonių, gyvenančių vakarų Europoje. Jie rado, kad gyventojai dėl triukšmo bendrai praranda milijonus gyvenimo metų. Tai tas pats, jei kas trečias žmogus prarastų vienerius gyvenimo metus dėl per didelio triukšmo.

      2011 metais tyrimas, išleistas „Psichologijos mokslo“ žurnale, ištyrė Miuncheno oro uosto padarinius vaikų kognityvinei funkcijai bei sveikatai. Profesorius Gary W. Evans iš Kornelio universiteto pabrėžė, kad vaikams, kurie daug laiko praleisdavo triukšmingoje aplinkoje, išsivystė stresinis atsakas, todėl jie imdavo ignoruoti triukšmą. Šie vaikai ignoruodavo ne tik žalingus garsus, bet taip pat ir kasdienius dirgiklius, pavyzdžiui, kalbą. Ar svarstote, kodėl žmoniems taip sunku išlaikyti dėmesį šiais laikais? Galbūt mes esame per daug triukšmingoje aplinkoje, kurioje tiek daug skirtingų garsų.

      „Šis tyrimas yra stipriausias ir, tikriausiai, patikimiausias įrodymas, kad triukšmas – net mažiausias jo kiekis – kelia stresą ir yra žalingas žmonėms“,- sakė profesorius Gary Evans.

      Galbūt esate pastebėję, jog susitikus su draugais triukšmingame  mieste, kur kas dažniau papuolate į nepatogias situacijas, nei leidžiant laiką tylioje, ramioje vietoje, kur nors gamtoje? Akivaizdu, miestų aplinka nėra sveika; ne tik dėl oro, bet ir dėl šurmulio bei triukšmo. Atlikti tyrimai patvirtina, kad triukšminga darbo ir gyvenimo aplinka nėra natūrali ar naudinga sveikatai.

      Triukšmas yra siejamas su padidėjusio kraujo spaudimu, širdies ligomis, spengimu ausyse ir nemiga. Triukšmas gyvenamojoje aplinkoje skatina didelių hormonų kiekių išsiskyrimą, kurie ir žaloja mūsų organizmą. Žinoma, yra būdai, kurie padės sumažinti žalą.

      Tylos nauda

      Prisiminkite momentą, kuomet buvote vieni tylioje aplinkoje. Ar pastebėjote, kaip dažnai pajusdavote tylą? Ar nesijautėte daug geriau po 3-4 valandų?

      Tai ne tik švaresnis oras ar poilsis nuo darbo, tai tyla ir trikdžių nebuvimas. Jūs galite padaryti eksperimentą ir tylioje aplinkoje, pavyzdžiui, sodyboje, visą dieną garsiai klausykitės muzikos. Pastebėsite, jog tai visiškai neatpalaiduoja, o tampa dar vienu trikdžiu. Kai pabūnate triukšme ir tyloje, aiškiau suvokiate, kas jums yra naudingiau.

      Įdomus tyrimas tyrė triukšmo, muzikos ir tylos padarinius smegenims. Tyrimas buvo išleistas širdies žurnale, kuriame buvo leidžiama relaksuojanti muzika arba leidžiama relaksuojanti muzika ir daromos 2 minučių tylos pauzės. Buvo nustatyta, kad tylos pauzės buvo kur kas labiau atpalaiduojančios nei relaksuojanti muzika. Kuo ilgiau trunka tyla, tuo geriau jautėsi eksperimento dalyviai. Tyrimo autorius L. Bernardi rado, jog jo „be prasmės“ pauzės buvo svarbiausias tyrimo aspektas. Tylos svarba po triukšmo – dar didesnė.

      Ką jūs galite daryti kitaip?

      Taigi, ką jūs galite padaryti, jei patiriate daug triukšmo ir norite pabėgti nuo jo? Pirmiausia, gera naujiena ta, kad smegenys pasveiksta nuo per didelio triukšmo, tačiau tam reikia laiko. Pasak dėmesio atkūrimo teorijos, smegenų pažinimo funkcija gali atsistatyti, jei būsite aplinkoje, kurioje mažai garsų. Tyloje smegenys geba atstatyti dėl triukšmo prarastą klausos funkciją ir nebeignoruoti garsų.

      Šiais laikais labai sunku rasti vietą, kur galėtumėte pabūti tyloje. Tai reiškia jokios muzikos, filmų, draugų, pokalbių, trumpųjų žinučių ir t.t net jei tai truktų vos 30min ar valandą per dieną.

      Tyla ne tik suteiktų progą smegenims atgauti kognityvines funkcijas, pavyzdžiui, kūrybingumą, bet ir leistų atsijungti, nurimti ir pabūti su savimi. 

      Skaityti komentarus