°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Priklausomybė psichotropiniams medikamentams ir opiatams pražudo vis daugiau žmonių

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2020-01-03 19:00:00

      Jau kuris laikas žiniasklaidoje aktyviai pasakojama apie JAV vykstančią opioidų (opioidai – sintetiniai opiatų analogai, įprastai naudojami nuskausminamuosiuose vaistuose ir galintys sukelti priklausomybę) krizę. Šalį sukrėtė kompanijai „Johnson & Johnson“ priteista 572 mln. dolerių bauda už tai, kad jos gaminami nuskausminamieji vaistai sukėlė narkotinės priklausomybės epidemiją Oklahomos valstijoje. Tai pirmasis teismo sprendimas dėl opioidų krizės Jungtinėse Valstijose. Dar tūkstančiai ieškinių pateiktų prieš nuskausminamųjų gamintojus ir platintojus , laukia savo svarstymo. Remiantis oficialiais duomenimis – nuo 1999 iki 2017 metų dėl opioidų perdozavimo mirė beveik 400 tūkstančių žmonių. Problema ne tik didžiulis mirštamumas ir masiškai išaugusi priklausomybė skausmą malšinantiems preparatams, net ir vaikų tarpe, tačiau ir vis didėjantys kiekiai lėtinio skausmo uždegimų.

      Situacija JAV – kritinė. Tačiau Lietuvoje taip pat pastebimi nemaži kiekiai išrašomų opioidinių preparatų ir kitų psichotropinių medikamentų, kurie taip pat panašu skiriami ne visuomet tik būtinais atvejais. Jau š. m. lapkričio mėnesį sveikatos apsaugos ministerija kartu su Lietuvos psichiatrų bendruomene, įvertinusi itin didelį raminančių vaistų suvartojimo mastą, gydytojams nustatė rekomendacijas pacientams rečiau skirti raminamųjų vaistų ir taip sumažinti prie raminančių vaistų pripratusių asmenų skaičių.

      Priklausomybė vaistams pasižymi panašiais simptomais kaip priklausomybė alkoholiui ir kitoms narkotinėms medžiagoms, o pagrindiniai šio sindromo požymiai yra stiprus troškimas vartoti psichoaktyviąją medžiagą, sunkumas kontroliuoti vartojimą, vartojimas, nepaisant žalingų pasekmių, kada medžiagos vartojimas individui yra svarbesnis nei kiti veiksmai ar įsipareigojimai, padidėjusi tolerancija vartojamai medžiagai ir kai kuriais atvejais fizinės abstinencijos būklė.

      Opioidai jungiasi prie smegenų sričių, kontroliuojančių skausmą ir emocijas, padidindami dopamino lygį ir sukeldami stiprų euforijos jausmą. Smegenys tampa priklausomos nuo šio jausmo ir tokiu būdų per laiką sukelia priklausomybę. Neatsakingas psichotropinių vaistų naudojimas taip pat sukelia priklausomybes, šios grupės vaistai skirstomi į penkias grupes: antidepresantai, raminantieji, nuo psichozės, nuotaikos stabilizatoriai ir nootropai. Nors tokių vaistų vartojimą lemia specialistai ir išrašomų receptų kiekiai, tačiau pastebima, kad jie skiriami ne visuomet atsakingai, taip pat klesti juodoji rinka ir tiesiog dalijimasis tarp žmonių, ne visuomet suvokiant tokio elgesio pasekmes vartojančiajam, prieš tai nepasitarus su gydytoju.

      Šiek tiek panaršius internete, Lietuvoje taip pat pilna skelbimų, siūlančių lengvai įsigyti receptinius, stipriai psichiką veikiančius vaistus, tokius kaip „xanax“ ir kt. Įvairių receptinių vaistų skelbimų kiekiai gana nemaži, ir prieinami visiems – jau priklausomybę turintiems, nepilnamečiams vaikams, asmenims jau turintiems priklausomybių. Psichiatrai pripažįsta: žmonės tikrai dažnai piktnaudžiauja benzodiazepinais – vaistais, gydančiais nemigą, nerimą bei kitus sutrikimus. Anot specialistų, pacientai nesiklauso gydytojų nurodymų, patys sprendžia, kada ir kiek jiems vartoti, o tai lemia liūdnas pasekmes.

      Nors problemos tikrai didelės, tačiau džiugu, kad vis daugiau žmonių atsisuka į natūralią, alternatyviąją mediciną ir su mažiausiai žalos organizmui išsprendžia savo problemas. Akupunktūra, biopunktūra, natūralūs preparatai ir kiti gydymo metodai ne tik gali numalšinti skausmo simptomą, bet ir jo priežastį. Gydytojai ir kiti specialistai ragina labai atsakingai rinktis vaistinius preparatus ir juos naudoti tik būtinais atvejais. 

      Skaityti komentarus