°C
      2024 04 18 Ketvirtadienis

      Kramtomos gumos kramtymas gerina atmintį

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      Autorius: Rasa Sagė
      2018-08-04 10:00:00

      Prieš egzaminus ar kitas atminties ir įtemptos smegenų veiklos reikalaujančias užduotis rekomenduojama kramtyti becukrę kramtomąja gumą.

      Mokslininkai nustatė, kad žmonių, kurie atminties pratimus atlikdavo kramtydami kramtomąją gumą, rezultatai buvo beveik 25 procentų geresni nei tų, kurie jos nekramtydavo. 

      Kramtymas stimuliuoja smegenis

      Ne vienas šiuolaikinis eksperimentas ištyrė ir patvirtino kramtymo poveikį smegenų kognityvinėms (pažinimo) funkcijoms. Nors tikslaus paaiškinimo šiam fenomenui dar nėra, tačiau galvojama, kad kramtymas suaktyvina smegenų dalį, atsakingą už koncentraciją ir atmintį. Kramtomosios gumos kramtymas aktyvuoja smegenis, tačiau neatima iš organizmo energijos, kaip maisto kramtymas, kurią organizmas privalo atiduoti maisto suvirškinimui.

      Kitas tyrimas nustatė, kad 15-20 minučių kramtomos gumos kramtymas prieš užduotį pagerino rezultatus net iki 50 procentų, palyginus su kita tiriamųjų grupe, kurie kramtomosios gumos nekramtė.

      Poveikis trunka neilgai

      Kramtomos gumos kramtymas suaktyvina kraujo padavimą į smegenis, todėl jie yra stimuliuojami ir parodo geresnius rezultatus. Tačiau toks poveikis yra neilgalaikis, nes po kurio laiko smegenys pripranta prie stimuliacijos ir veikia įprastai. Ilgiau dirbantys kramtymo raumenys ima silpti ir reikalauti papildomos energijos, todėl smegenys jos nebegauna ir nustoja būti stimuliuojami.

      Kiti kramtomosios gumos privalumai

      Kramtomos gumos kramtymas ne tik gerina atmintį, bet ir padeda atsikratyti įtampos, streso. Mokslininkai nustatė, kad žmonės, kurie stresinėje situacijose kramtė gumą, turėjo žemesnį streso homono kortizolio kiekį kraujyje. Prieš egzaminus ar kitas atminties ir įtemptos smegenų veiklos reikalaujančias užduotis rekomenduojama kramtyti becukrę kramtomąja gumą.

      Kramtant gumą išsiskiria daugiau seilių, kurios padeda žmonėms, kenčiantiems nuo skrandžio sulčių rūgšties.

      Nors galvojama, kad kramtoma guma kenkia dantims, tačiau naujausi tyrimai nustatė, kad yra atvirkščiai - kramtant becukrę kramtomąją gumą išsiskiria seilės, kurios išplauna burnos ertmę nuo bakterijų, sukeliančių ėduonį, ir subalansuoja burnos PH.

      Norintiems numesti svorio kramtomoji guma padeda sureguliuoti apetitą. Tyrimais įrodyta, kad žmonės, kurie prieš valgį 45 minutes kramtė gumą, suvalgė 10 proc. mažiau maisto nei įprasta.

      Daktarai įspėja: kramtant gumą reikia nepamiršti gerti pakankamai vandens ir niekada neužmigti su gabalėliu gumos burnoje!

      Šaltinis: https://www.sciencedirect.com

      Skaityti komentarus