°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Alkoholis nusineša daugiau gyvybių nei opioidų epidemija, kodėl mes apie tai nekalbame?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-12-27 08:00:00

      Pastaraisiais metais daug kalbama apie opioidų epidemiją. Ligų kontrolės centras pranešė, kad vien nuo opiatų perdozavimo 2017 m. mirė daugiau kaip 47 000 žmonių JAV, tai yra beveik 5 kartus daugiau nei 1999 metais. Tai svarbu, ir taip, gerai, kad tam teikiama daug dėmesio, tačiau tais pačiais metais dėl alkoholio vartojimo mirė 88 000 žmonių. Ar kas nors girdėjo apie tai?

      Alkoholis yra trečioji tarp išvengiamų mirties priežasčių JAV, pirma - tabakas, antra - prasta dieta ir minimalus fizinis aktyvumas. Atsižvelgiant į tai, kodėl apie tai taip mažai kalbama? Ir kodėl Jungtinėse Amerikos valstijose nematome įspėjamųjų etikečių ant alkoholinių gėrimų? Kodėl mes reklamuojame tokią kenksmingą medžiagą? Be abejo, nematome didžiulių skelbimo lentų su moterimis, apsirengusiomis maudymosi kostiumėliais ir geriančiomis oksitociną ar švirkščiančiomis heroiną, nes puikiai žinome, kad šios medžiagos sukelia priklausomybę ir gali sukelti žalą, taigi, kodėl kai kuriose pasaulio šalyse taip atvirai reklamuojamas alkoholis? Ypač jauniems žmonėms?

      Ar dėl to, kad tai legali prekė? 

      Ar gali būti, kad alkoholio sukeltos mirtys nekelia tiek nerimo, nes alkoholis - legali, lengvai prieinama ir socialiai priimtina prekė? Greičiausiai. Alkoholio pardavimai JAV 2018 metais siekė 253,8 milijardo JAV dolerių - tai taip pat gali prisidėti prie šio fenomeno.

      Negalima teigti, kad alkoholio kriminalizavimas ar panašus būdas yra šios problemos sprendimas. Taip pat keista, kad vis dar draudžiama vartoti narkotikus, nepaisant to, kokį poveikį jie sukelia. Mes patys turėtume pasirinkti, kaip elgtis su savimi ir ką dėti į savo kūnus, o ne vyriausybė ar teisinė sistema. Bet vietoje to, kad alkoholis būtų vaizduojamas kaip kenksminga medžiaga, kaip opiatai, metamfetaminas ar krekas, žiniasklaida žavisi alkoholiu; alkoholio vartojimas dažnai vaizduojamas kaip rafinuota, linksma, seksuali ar tiesiog šauni veikla. 

       

      Mūsų visuomenėje alkoholio vartojimas - skatinamas 

      Neabejotina, kad alkoholio vartojimas yra įsišaknijęs mūsų kultūroje. Tiek, kad abstinencija yra keistesnis pasirinkimas nei alkoholio vartojimas. Žmonės visada paklaus, o kodėl jūs negeriate? Priešingai nei su alkoholiu, žmonės paprastai neklausia, o kodėl tu nevartoji metamfetamino šiandien? 

      Paprastai gėrimas yra laikomas savaitgalio pramoga, daugeliui žmonių tai yra būdas atsipalaiduoti ir smagiai praleisti laiką po ilgos darbo savaitės. Daugelis žmonių tokiu būdu pateisina savo vartojimą sakydami, kad viskas gerai, nes aš negeriu kiekvieną dieną. Piktnaudžiavimas alkoholiu nebūtinai turi vykti kas dieną, kad tai taptų problema ar asmuo būtų laikomas alkoholiku.

      Mes dažnai linkę pateisinti gėrimą, nes mintis visiškai atsisakyti ar pripažinti, kad turime problemą, gali būti per daug sudėtinga - ypač jei visas mūsų gyvenimo būdas sukasi aplink tai.

      Kiek yra jau per daug? 

      Nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas (NIAAA) sukūrė internetinę svetainę pavadinimu „Rethinking Drinking“, norėdamas pabrėžti klaidingą nuomonę apie „mažos rizikos“ ir „didelės rizikos“ alkoholio vartojimą. Pasirodo, kad daugiau kaip trys gėrimai per dieną arba daugiau kaip septyni gėrimai per savaitę moterims ir keturi gėrimai per dieną arba 14 gėrimų per savaitę vyrams yra laikomi „labai didele rizika“, ir šie įpročiai gali pakenkti iškart arba po tam tikro laiko.

      Kai kurie žmonės gali nusiteikti, kad, pavyzdžiui, savaitę visai negers, todėl savaitgalį galės atsiimti už prarastą laiką, tačiau vyrai, kurie vartoja 5 ar daugiau gėrimų, o moterys, suvartojančios 4 ar daugiau gėrimų per maždaug 2 valandas yra laikomi išgeriančiais.

      Ar atėjo metas susimąstyti? 

      Ar turėtume ruošti daugiau kampanijų, skatinančių žmones atkreipti dėmesį apie galimą alkoholio žalą? Vien todėl, kad alkoholis yra legalus, susidaro įspūdis, jog jis taip pat yra ir saugus - juk mūsų vyriausybės pareigūnams ir įstatymų leidėjams visada svarbiausia mūsų interesai, tiesa?... Bet jei mes ugdysime jaunuolius, tinkamai jų nešviesdami apie galimą riziką, susijusią su alkoholio vartojimu, tokiu atveju, galbūt, reikia labiau stengtis informuoti apie keliamą riziką ant svaigalų pakuotės bei visiškai pašalinti reklamą. Mano nuomone, teisinga nereklamuoti to, kas taip stipriai kenkia sveikatai - ypač tokiu rafinuotu bei viliojančiu būdu. 

      Nežinau, kaip yra šiais laikais - ar paauglių tarpe alkoholio vartojimas vis dar madingas, taip pat nežinau, ar vis dar jaučiamas didelis bendraamžių spaudimas jį vartoti. Viliuosi, jog šis požiūris pasikeis - jaunimas bus labiau supažindintas su alkoholio keliama rizika ir žala bei vis daugiau žmonių atras savyje drąsos pasitraukti nuo to, kas jiems nėra naudinga ar paprasčiausiai iš tiesų jų nedomina.

      Daugybė sveiko gyvenimo būdo ekspertų bei šalininkų, ar tiesiog žmonės, prisižiūrintys mitybą, vis dar praleidžia pro akis alkoholio daromą žalą. Šiais laikais, nei vienas žmogus, besirenkantis vartoti alkoholį, nėra dėl to smerkiamas, tačiau aš manau, jog atėjo laikas rimtai pažvelgti į šį žalingą įprotį ir bent jau pasirūpinti tinkamu švietimu apie jo keliamą neigiamą poveikį sveikatai. Žinoma, karts nuo karto smagu atsipalaiduoti, nesivaržyti, pakvailioti, tačiau kai alkoholis tampa priemone pasprukti nuo slegiančių problemų, vietoj to, jog žmogus susidurtų su jomis akis į akį - tokiu atveju reikėtų skubiai susimąstyti ir kuo greičiau sustoti.  

       Kaip mes galime padėti kitiems? 

      Faktas, jog daugybė žmonių, vartojančių alkoholį, geba save riboti ir nepadauginti bei vartoja retomis progomis. Jei turi savitvardos ir alkoholis nekiša kojos jų kasdienybėje. Tačiau tiems, kurie kenčia nuo priklausomybės - geria per dažnai, per daug ar iki sąmonės aptemimo - tokiems žmonėms kartais net sunku suvokti, jog jie yra priklausomi, vien dėl to, jog tai tapo visiška norma mūsų visuomenėje. 

      Jei kažkas mūsų aplinkoje pasako, “ačiū ne, aš negeriu”, vietoj to, jog klaustumėte kodėl, pasistenkite daryti tą patį. Nebūkite spaudimas iš aplinkos. Ne vienas mano pažįstamas žmogus, pasirinkęs būti abstinentu dėl anksčiau turėtų problemų su piktnaudžiavimu, metęs vėl atkrenta, kartais ir keletą kartų. Dažnai girdžiu, jog prieš atsisakant šio žalingo įpročio, kai kurie atsiverdavo savo aplinkos žmonėms, sakydami, jog svarsto, ar tai nedaro jiems žalos, tačiau daugybė aplinkinių tiesiog juos ramindavo sakydami, jog nėra ko nerimauti, mes turim teisę džiaugtis gyvenimu ir karts nuo karto atsiriboti nuo visų kasdienybės sunkumų. Jei kažkas kreipiasi į jus, teigdami, jog nerimauja, kad turi šią problemą, neskatinkite jų dvejonių. Priešingai, jei žmogus atsiveria apie piktnaudžiavimą alkoholiu, pasistenkite jį palaikyti. Mes ne visuomet žinome, su kuo susiduria aplinkiniai - pasirodo, net ir tada kai jie tiesiai šviesiai apie tai pasisako. Tai taip pat gali sukelti sunkumų ir mūsų pačių santykiui su alkoholiu, tačiau, jei įmanoma, pasistenkite šiuos dalykus atskirti. 

      Ar jūs susiduriate su šia problema? 

      Jei nerimaujate, jog pats esate priklausomas nuo alkoholio, labiausiai tikėtina, jog taip ir yra. Turint omenyje tai, jog gėrimo problemų turėjimas dar nebūtinai reiškia, jog esate alkoholikas. Jūs galimai piktnaudžiaujate alkoholiu, jei galite save susieti su bet kuriuo iš šių scenarijų: 

      1. Jūs praleidžiate daugybę laiko įsigydami, vartodami bei atsigaudami nuo alkoholio keliamo poveikio. 
      2. Jaučiate troškimą arba stiprų norą vartoti alkoholį. 
      3. Negalite sumažinti suvartojamo alkoholio kiekio, net jei ir norite. 
      4.  Vartojate alkoholį, nepaisant to, kad jis sukelia neigiamą poveikį jūsų asmeniniams santykiams, kelia socialinių iššūkių, kurie, tikėtina, kyla dėl alkoholio vartojimo. 
      5. Vartojate alkoholį ir fiziškai pavojingose situacijose (pavyzdžiui, vairuojant)
      6. Išgeriate daugiau arba geriate ilgiau, nei iš pradžių planavote. 
      7. Vartojate alkoholį, ignoruodami esamus psichologinius ar fizinius negalavimus, greičiausiai sukeltus dėl alkoholio vartojimo. 
      8. Nesugebate atlikti pagrindinių įsipareigojimų namuose, darbe ar mokykloje dėl alkoholio vartojimo. 
      9. Atsisakote anksčiau pamėgtų socialinių, profesinių ar rekreacinių veiklų dėl alkoholio vartojimo.
      10.  Turite alkoholio toleranciją ( t.y.: turite išgerti vis didesnį kiekį arba vis dažniau, kad pasiektumėte norimą poveikį.) 
      11. Patiriate abstinencijos sindromo simptomus, kai bandote visiškai atsisakyti alkoholio. 

      Puikus būdas, kaip pasitikrinti, ar nesate priklausomas - pasirinktą laiko tarpą visiškai atsisakyti alkoholio ir stebėti, kaip jūs jaučiatės, ką pasiekiate ar jaučiatės energingesnis. Galimai, turėsite prašyti draugų pagalbos, kad šie palaikytu jus šiuo laikotarpiu bei pasirinkti blaivias veiklas, tokias kaip, pavyzdžiui, stalo žaidimai, kortų žaidimai, filmai ar sportas - visos šios veiklos gali būti smagios ir be alkoholio vartojimo! 

      Jei jūsų problema yra kur kas rimtesnė, nei čia aprašyta, ar jums reikia kitokios pagalbos, turėtumėte kreiptis į patikimą draugą arba šeimos narį. Tai pat pagalbos ir paramos galite sulaukti vietinėje anoniminių alkoholikų grupėje. Jei tai nėra jums tinkamas būdas - pagalbos galite ieškoti internetu. 

      Viliuosi, jog ne tolimoje ateityje bus kur kas labiau priimtina nevartoti alkoholio, o į gėrimą bus žiūrima labiau  kaip į narkotikų vartojimą ar neįprastą, blogą veiklą. 

      Niekada nėra per vėlu keistis, tačiau pats pirmas žingsnis turėtų būti atvirumas sau pačiam. 

      Skaityti komentarus