°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      9 vaisiai, kuriuos valgant galima sumažinti riziką susirgti vėžiu

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2020-02-14 08:00:00

      Siekiant sumažinti riziką susirgti vėžiu patariama, kad du trečdaliai Jūsų paros maisto raciono būtų vaisiai ir daržovės.

      Jau seniai yra žinoma, kad įvairios daržovės ar vaisiai, tokie kaip ananasai, obuoliai, avokadas, citrina, bananas, vynuogės ir pomidorai yra labai veiksmingi siekiant užkirsti kelią vėžinių ląstelių atsiradimui.

      Kova su vėžiu

      Daugybė atliktų įvairių tyrimų patvirtino didžiulę vaisių naudą kovojant su vėžiu. Remiantis tyrimų rezultatais, didesnis daržovių ir vaisių vartojimas yra susijęs su mažesne plaučių, storosios žarnos, skrandžio, kasos ir burnos ertmės vėžio susirgimo rizika.


      Kalifornijoje atlikto tyrimo metu nustatyta, kad tikimybė susirgti vėžiu moterims sumažėja 2 kartus, vartojant didelį kiekį daržovių ir vaisių, o taip pat aktyviai ir reguliariai sportuojant.

      Ohajo valstijos universiteto tyrėjai taip pat nustatė, kad didelis vaisių vartojimas sustabdo vėžio ląstelių dauginimąsi.

      Toliau pateikiame išsamų sąrašą vaisių, kurie gali padėti kovoje su vėžiu.

       

      Ananasai

      Ananasuose esantis fermentas Bromelain gali suardyti apsauginį navikų sluoksnį. Jis aptinkamas ananasų stiebe ir vaisiuose. Tai taip pat gali skatinti DNR replikaciją ir greitesnį sveikųjų ląstelių augimą. Taigi, be to, kad „žudo“ vėžio ląsteles, ananasas taip pat padeda stiprinti sveikąsias ląsteles.


      Obuoliai

      Procianidinai, kurie aptinkami obuoliuose, gali sukelti apoptozę arba natūralią vėžio ląstelių mirtį. Obuolių žievelėse taip pat yra junginių, vadinamų triterpenoidais, kurie yra labai veiksmingi stabdant vėžio ląstelių augimą, ypač kepenų ir krūties vėžio, todėl rekomenduojama valgyti švariai nuplautą obuolių odelę.

      Vynuogės

      Atlikti klinikiniai vėžio tyrimai pateikė įrodymų, kad vynuogių sėklų ekstraktas gali sunaikinti tris ketvirtadalius leukemijos (kraujo vėžio) ląstelių. Juose esantis baltymas JNK skatina apoptozę vėžio ląstelėse. Vynuogių sėklose esantis antioksidantas Resveratrolis taip pat gali sukelti natūralią plaučių, žarnyno, odos, krūtų, skrandžio ir prostatos vėžio ląstelių mirtį. Vynuogių sėklų ekstraktas ir Resveratrolis dėl savo gydomųjų savybių yra naudojami gaminant daugelį maisto papildų.

      Bananai

      Tyrimais buvo nustatyta, kad kai kurie bananuose esantys junginiai yra veiksmingi užkertant kelią tolimesniam leukemijos ir kepenų vėžio ląstelių susidarymui. Didelis bananų vartojimas taip pat yra susijęs su smegenų, kraujo, stemplės, burnos vėžio rizikos sumažėjimu. Juose taip pat yra daug kalio, kuris naudingas raumenims ir širdžiai.  



      Citrusiniai vaisiai

      Citrusiniai vaisiai yra puikus vitamino C šaltinis. Jie taip pat aprūpina organizmą dideliu kiekiu folio rūgšties, maistinėmis skaidulomis, kaliu ir beta-karotinu. Citrusiniai vaisiai yra naudingiausi sergant skrandžio, burnos, gerklų, ryklės vėžiu. Tyrimai parodė, kad citrusiniai vaisiai yra naudingi sergant širdies ligomis, artritu ir tulžies akmenlige. Yra keletas tyrimų, kuriuose teigiama, kad citrinoje esančios medžiagos padeda kovoti su vėžiu, o citrinos ekstraktas veikia tik piktybines ląsteles, nepažeisdamas sveikų ląstelių.

      Uogos

      Saldžiosios uogos yra labai stiprūs priešvėžiniai maisto produktai. Remiantis atliktais tyrimais su pelėmis, valgant gervuoges sumažėja rizika susirgti burnos, stemplės ir storosios žarnos vėžiu. Uogos slopina navikų atsiradimą, o jose esanti rūgštis lėtina naviko vystymąsi.

      Mėlynės yra vienas svarbiausių antioksidantų šaltinių. Jų sudėtyje taip pat yra medžiagų, vadinamų fitocheminėmis medžiagomis, kurios itin naudingos kovojant su vėžiu, taip pat jose gausu stiprių antioksidantų (antocianozidų) ir resveratrolio.

      Braškės - didelis antioksidantų, folio rūgščių ir vitamino C šaltinis. Tyrimais įrodyta, kad valgant šias uogas sumažėja stemplės vėžio rizika. Viena stiklinė braškių suteikia 100% rekomenduojamos paros normos vitamino C.


      Granatai

      Granatuose gausu taninų ir flavonoidų - antioksidantų, kurie turi gydomųjų savybių. Preliminarūs tyrimų rezultatai rodo, kad granatų ekstraktas gali padėti išvengti susirgimo krūties, prostatos, storosios žarnos, plaučių vėžiu.

      Kiviai

      Kiviai yra gerai žinomi dėl didelio vitamino C kiekio. Gali pasirodyti keista, tačiau juose šio vitamino yra daugiau nei apelsinuose. Tai taip pat yra galingas antioksidantas, nes vitaminas C apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų pažeidimo. Kiviuose taip pat aptinkama flavonoidų ir karotenoidų, kurie apsaugo DNR nuo pažeidimų ar oksidacinio poveikio, kuris yra būdingas sergant vėžiu. Kiviai taip pat padeda stiprinti imuninę sistemą. Moksliniai tyrimai įrodė, kad kiviai gali būti naudingi sergant kepenų, skrandžio, krūties ir plaučių vėžiu. Kivių ekstraktas slopina vėžio ląstelių dauginimąsi, o jo aktyvusis fotocheminis katechinas padeda išvengti vėžio ir sumažina priešvėžinių preparatų toksiškumą.

      Dygliuotoji anona

      Tai Brazilijoje augantis vaisius, kuriame esančios medžiagos „užmuša“ vėžį 10000 kartų efektyviau nei chemoterapiniai vaistai - be žalingo šalutinio poveikio sveikosioms ląstelėms. Anonos ekstraktas selektyviai naikina 12-os rūšių vėžio piktybines ląsteles, įskaitant storosios žarnos, plaučių, prostatos, krūties, kasos vėžio ląsteles.

      Dietologai rekomenduoja valgyti šviežius vaisius tam, kad gautumėte didesnį priešvėžinių ląstelių kiekį. Siekiant sumažinti riziką susirgti vėžiu patariama, kad du trečdaliai Jūsų paros maisto raciono būtų vaisiai ir daržovės.

      Skaityti komentarus