°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Sporto kultūra - tik iliuzija

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-05-19 08:00:00

      Prieš šimtą metų sporto kultūra nebuvo tokia gaji, kokia ji yra šiandien. Tuo metu nebuvo profesionalų lygos, stadionų ar atletų – superžvaigždžių. Regionai turėjo savo sporto šaką ir jos neplito po platųjį pasaulį. Suaugę sportinius žaidimus žaisdavo kur kas rečiau nei dabar. Sportiniai ir kiti žaidimai paprastai buvo žaidžiami vaikystėje ir paauglystėje.

      Akivaizdu, šiandienos sporto kultūra buvo sukurta dirbtinai tam, kad tam tikri žmonės pasipelnytų ir įgytų didesnę politinę galią. Prisiminkite, kad galią kur kas lengviau įgyti, kai žmonių dėmesys yra nukreipiamas į kažkokią pramogą, o ne į įvykius, kurie vyksta kasdieną ir formuoja pasaulį, kuriame gyvename.

      Planas

      Anksčiau panašiausia šventė į šių laikų sporto renginiu buvo Olimpinės žaidynės, tačiau jos vykdavo ik kas ketverius metus. Galiausiai, kilo idėja pastatyti didžiulius stadionus kasdienėms sporto šakoms, tad visame pasaulyje prasidėjo tokių stadionų statybos. Viso to esmė buvo pritraukti „nuobodžių, bailių ir paprastų žmonių minias, kad šie gerėtųsi, garbintų ir lažintųsi“. Kai atletai tampa daug uždirbančiomis žvaigždėmis, jie tampa „tarsi atletinio pasaulio prostitutėmis su visais defektais, tuštybe, apgaule bei savęs laikymu aktoriais, tačiau menkesnio proto.“, - H.G. Wells, „Moderni Utopija“. H.G. Wells taip pat sakė, jog „garbės nusipelnę žmonės (elitas) nešvaisto savo gyvenimo tokiems niekams.“

      Planas įsibėgėjo, kai atsirado televizija ir sporto kanalai. Ši sfera visiškai pasikeitė, pramogos tapo prieinamos iš namų, meilė sportui pasiekė kitą lygmenį. Kai atsirado televizija, stadionai buvo perstatomi ir sušiuolaikinti, kad įtiktų augančiam žiūrovų skaičiui.

      Stadionai turėjo tapti prabangesni, o lempos privalėjo šviesti dar ryškiau, kad žiūrovai galėtų jaustis patogiau ir įsitraukti į reginį. Galiausiai tai tapo naująja „Duonos ir žaidimų“ forma. Senovės Romos elitas naudodavo panašias taktikas. Jie kūrė kultūrą, kuri blaškytų masę tiek, kad ši nesirūpintų niekuo kitu. Apie tai Romos poetas Juvenalis rašė:

      „Seniai seniai, kai mes nepardavinėdavome balsų, žmonės atsisakė savo pareigų; dėl žmonių, kurie anksčiau išduodavo karinius įsakymus, civilinius biurus, legionus – viską, dabar varžo save ir nervingai laukia tik dviejų dalykų: duonos ir žaidimų.“,- Juvenalis, X satyra.

      Tikroji realybė

      Tie, kurie yra pakvaišę dėl sporto, laikas nuo laiko turėtų prisiminti, kas iš tikrųjų svarbu pasaulyje. Visos nacionalinės komandos, kurios kovoja viena prieš kitą, iš tikrųjų priklauso vienai ir tai pačiai komandai.

      Iliuzija, jog sporte vyksta karas tarp genčių, turi būti palaikoma. Ir jei jūs nuoširdžiai pasiryžote daryti taip pat, tuomet visa energija, pyktis, pasišventimas ir džiugesys, kurie sklinda jūsų mėgstamiausios komandos link, galėtų pasitarnauti tikruose įvykiuose, kurie vyksta pasaulyje ir aplink mus. Daugelis žmonių taip negali, nes kai kurie jų yra kur kas labiau susidomėję simuliacijomis nei realiu gyvenimu. 

      Skaityti komentarus