°C
   2019 01 20 Sekmadienis

   Apibendrinti Putino ir Merkel derybų rezultatai: Geri santykiai su Rusija svarbūs strateginiams Vokietijos interesams

   Nuotrauka: Reuters nuotr.

   2018-05-21 07:00:00
   2018-05-21 07:00:00
   Penktadienį, gegužės 18 d. Sočyje įvyko derybos tarp Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel. Šalys pabrėžė, kad ketina tęsti politinį dialogą ir ekonominį bendradarbiavimą. Valstybės vadovai aptarė padėtį Sirijoje ir Ukrainoje, pasikeitė nuomonėmis dėl JAV pasitraukimo iš branduolinės sutarties su Iranu, taip pat dėl ​​„Nord Stream-2“ statybos. „RIA Novosti Ukraina“ vadovo Kirilo Višinskio areštą dėl kaltinimų išdavyste Rusijos vadovas pavadino precedento neturinčiu, o Vokietijos vadovė pažadėjo aptarti šį klausimą su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka. Be to, Putinas palinkėjo, kad kuo greičiau atsigautų Sergejus Skripalis. Skaitykite, apie ką dar susitikimo metu kalbėjo Putinas ir Merkel.

   Penktadienį, gegužės 18 d., Sočyje įvyko Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Vokietijos vadovės Angelos Merkel derybinis susitikimas. Dviejų lyderių susitikimas truko ilgiau nei pusantros valandos. Per šį laiką politikai aptarė daugelį klausimų, visų pirma, konflikto sureguliavimą Sirijoje, padėtį Ukrainoje, JAV pasitraukimą iš branduolinio susitarimo su Iranu bei ekonominį bendradarbiavimą tarp Maskvos ir Berlyno. Apskritai abi šalys yra pasirengusios atviram dialogui ir bendradarbiavimui.

   „Rusijos pusė yra pasirengusi bendradarbiauti su Vokietijos kolegomis, atsižvelgiant į mūsų šalių tautų interesus", - sakė V. Putinas spaudos konferencijoje po derybų.

   Be to, vadovai pabrėžė, kad, nepaisydami sudėtingos geopolitinės padėties, jie ir toliau palaikys nuolatinius ryšius.

   „Mes jau pasikeitėme nuomonėmis dėl dvišalio bendradarbiavimo politikos, prekybos, ekonomikos, kultūros ir humanitarinėse srityse. Mes taip pat aptarėme tarptautinius klausimus ", - sakė Putinas. „Svarbu, kad, nepaisant sudėtingos užsienio politikos, esamų požiūrių įvairiose pasaulio problemose skirtumų, Rusija ir Vokietija mano, kad būtina ir naudinga nuolat palaikyti ryšius".

   Maskvoje tradiciškai Vokietija laikoma vienu iš pagrindinių Rusijos užsienio prekybos partnerių. Pasak Rusijos Federacijos prezidento, pagal šį rodiklį VFR užima antrą vietą po Kinijos, o 2017 m. pabaigoje Rusijos ir Vokietijos prekybos apyvarta padidėjo 23% ir 2018 m. sausį-vasarį  išaugo beveik 13%.

   Angela Merkel pažymėjo, kad geri santykiai su Rusija atitinka strateginius Vokietijos interesus.

   „Dėl strateginių interesų mes turime palaikyti gerus santykius su Rusija, o sunkiausiais laikais aš visada pasisakydavau už tai, kad, pavyzdžiui, Rusija ir NATO taryba tęstų darbą, kad ES bendradarbiautų ir remtų santykius su Rusija ", - sakė politikė.

   Situacija Ukrainoje

   Rusijos ir Vokietijos lyderiai aptarė padėtį Ukrainoje. Vladimiras Putinas sakė, kad šalys ir toliau bendradarbiaus „Normano ketverto" sistemoje. Tiek Maskvoje, tiek Berlyne pabrėžiama, kad nėra alternatyvos Minsko susitarimams.

   „Aptarus tarpusavyje aišku, kad Minsko susitarimai išlieka vienintele priemone šioje situacijoje. Be to, mes, žinoma, toliau bendradarbiausime normano formato pagrindu, kad būtų skatinama veiksminga Minsko kontaktinės grupės veikla ", - sakė Putinas.

   Merkel solidarizuojasi su Rusijos vadovu. Pasak jos įvertinimo, Minsko susitarimai yra „vienintelis pagrindas", kuriuo galima remtis. Kanclerė pabrėžė, kad Donbase vis dar registruojami sunkūs ugnies nutraukimo režimo pažeidimai, todėl ji mano, kad būtina į regioną įvesti taikdarius.

   „Mes turime ir toliau galvoti apie JT misiją, mes koordinuojame savo veiksmus. Užsienio reikalų ministrai turėtų ir toliau čia dirbti, taigi būtų imamasi tam tikrų politinių žingsnių ", - įsitikinusi Merkel.

   Parama Kirilui Višinskiui prie Ukrainos ambasados Maskvoje

   Be to, Rusijos prezidentas ir Vokietijos kanclerė yra vieningos nuomonės, kad atakos prieš žodžio laisvę yra nepriimtinos. Žurnalistai politikams uždavė klausimą apie „RIA Novosti Ukraina“ vadovą Kirilą Višinskį, kuris buvo suimtas, pareiškus įtarimus valstybės išdavimu.

   „Tai yra beprecedentis dalykas. Žmogų bandoma apkaltinti išdavyste už tai, ką jis viešai darė vykdydamas savo profesines pareigas. Aš tokio dalyko seniai nemačiau, nepamenu. Mes derybose palietėme šį klausimą, kaip ir kitas problemas, su kuriomis susiduriame Ukrainoje ", - sakė V. Putinas.

   Vokietijos lyderė pažadėjo iškilti klusimą dėl Vaišinskio arešto susitikime su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.

   Rusija kovos dėl "Nord Stream-2"

   Susitikimo metu Putinas ir Merkel atkreipė dėmesį į "Nord Stream-2" projektą.

   „Projektas yra atviras, jis atviras prisijungti ir kitiems partneriams, ne tik tiems, kurie šiandien yra", - sakė Putinas. „Mes manome, kad tai pelninga mums, mes kovosime už tai".

   Po magistralės atidarymo Rusijos Federacija neatsisako pervežti dujų per Ukrainą, paminėjo Rusijos vadovas. „Mes visada vertinome šį projektą kaip išskirtinai ekonomišką. Ir jie visada pabrėžėme,kad tai nesusiję su politika", - sakė Putinas. - Pristatymai per Ukrainą bus tęsiami, jei jie pasirodys ekonomiškai pagrįsti ir tikslingi ekonominės veiklos dalyviams. "

   Nord Stream – 2

   Rusijos vadovas taip pat pateikė pastabas dėl JAV, kuri priešinasi „Nord Stream" - 2 ", pozicijos. Primename, kad anksčiau Vašingtonas sakė, kad gali imtis sankcijų, reaguodamas į dujotiekio tiesimą.

   „JAV pozicija dėl projekto „Nord Stream-2“ jau seniai žinoma. Tai retas atvejis, kai dabartinė administracija perėmė B. Obamos administracijos poziciją. Čia nematome nieko naujo ", - sakė Rusijos prezidentas.

   Pasak Putino, Trumpas bando siekti ekonominės naudos Jungtinėms Valstijoms.

   „Trumpas šiandien yra ne tik JAV prezidentas, jis taip pat yra stiprus ir geras verslininkas“, - mano Rusijos vadovas. „Jis taip pat skatina savo verslo interesus siekdamas užtikrinti suskystintų JAV dujų pardavimą Europos rinkoje. Ar tai įmanoma? Galbūt, bet tai brangu. Jų dujos maždaug 25-30 % brangesnės nei Rusijos vamzdžių dujos Europoje."

   Politinis dialogas Sirijoje

   Maskva ir Berlynas yra pasirengę dirbti kartu, siekdami padėties Sirijoje politinio sureguliavimo, nes, anot A. Merkel, „regione labai įtempta situacija.“ 

   „Būtinas politinis procesas, jis turi prasidėti, ir mes norime jį skatinti. Aš kalbėjau apie mūsų susirūpinimą - apie dekretą Nr. 10 Sirijoje. Jei per tam tikrą laikotarpį žmonės nedeklaruoja savo turto, jie praras jį, o tai yra labai bloga žinia visiems tiems, kurie norėtų kada nors sugrįžti į Siriją. Šiandien mes apie tai kalbėsime išsamiau ir prašome Rusijos pasinaudoti savo įtaka, kad Asadas negalėtų to padaryti ", - sakė Merkel.

   Politikė pabrėžė, kad Berlynas, kaip ir Maskva, pasisako už bendrą veiksmų planą, skirtą padėties Sirijoje sureguliavimui, taip pat remia specialaus Jungtinų Tautų pasiuntinio Staffan de Mistura darbą.

   Savo ruožtu, Vladimiras Putinas paragino panaikinti apribojimus dėl humanitarinės pagalbos Sirijai, kad   pabėgėliai galėtų grįžti iš Europos į tėvynę.

   „Jeigu europiečiai nori, kad pabėgėliai grįžtų iš Europos į savo namus Sirijoje, būtina pašalinti keistus ribojimus dėl pagalbos Sirijai, bet tose teritorijose, kurios yra kontroliuojamos Sirijos Arabų Respublikos vyriausybės", - sakė Rusijos prezidentas .

   Iranas ir JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo

   Svarbi tema Putino ir Merkel derybose buvo vienašališkas JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo su Iranu.

   Vokietijos kanclerė sakė, kad Berlynas ketina laikytis susitarimo su Teheranu, taip pat su kitomis ES šalimis. Susitarimui pritaria ir  Maskva. „Vokietija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir visos mūsų kolegijos ES remia šį susitarimą, o ateityje ir toliau laikysis to", - sakė Merkel. „Šis susitarimas yra netobulas, tačiau jis yra geresnis nei jokio susitarimo, todėl turime tęsti derybas su Iranu".

   Be to, Vokietijos lyderė pabrėžė, kad būtina toliau tęsti dialogą su Iranu dėl balistinių raketų programos.

   Su Skripaliais susijusi incidento tyrimas

   Pasibaigus deryboms vykusios spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atsakė į klausimą dėl buvusio GRU darbuotojo Sergejus Skripalio ir jo dukters Julijos apsinuodijimo. Valstybės vadovas dar kartą pabrėžė, kad Maskva yra pasirengusi bendradarbiauti su Londonu šios bylos kontekste. Tačiau Jungtinė Karalystė nesiekia susisiekti. Be to, Putinas abejojo išvadomis, kurias tyrimo metu išreiškė Britanijos pusė.

   Apnuodijimas Solsberyje

   Manau, kad jei, kaip teigia mūsų britų kolegos, jie buvo apnuodyti tam tikra karine chemine medžiaga, tuomet turėjo mirė vietoje. Karinė nuodinga medžiaga yra tokia stipri, kad žmogus miršta arba iškart, ar per kelias sekundes, galbūt kelias minutes ", - sakė Putinas.

   Politikas taip pat išreiškė viltį, kad Sergejus Skripalis visiškai atsigaus po incidento Solsberyje.

   „Ačiū Dievui, jis atsigavo, paliko ligoninę, tikiuosi, jis bus sveikas, gyvas ir nepažeidžiamas", - sakė Rusijos lyderis.

   Baudos įstatymas dėl sankcijų vykdymo

   Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė, kad baudos įstatymas dėl sankcijų vykdymo, kuris dabar yra svarstomas Valstybinės Dūmos, turėtų būti subalansuotas, neturėtų pakenkti ekonomikai. Tuo pačiu metu Rusijos lyderis tame nemato nieko neįprasto.

   „Kalbant apie įstatymą, kuris šiuo metu svarstomas Valstybinės Dūmos. sutinku, jis turi būti subalansuotas, neturėtų daryti jokios žalos mūsų ekonomikai ir tiems iš mūsų partnerių, kurie sąžiningai dirba Rusijoje, - sakė V. Putinas. „Aš tikiu, kad taip ir bus. Kaip žinote, Parlamentas atidėjo šio įstatymo priėmimą ir papildomai konsultuojasi su Rusijos Federacijos vyriausybe."

   Putinas pažymėjo, kad visų šalių deputatai vadovaujasi nacionaliniais interesais, o Europoje taip pat yra panašių taisyklių, kad šalys apsaugotų savo interesus.

   „Aš nematau nieko keisto, jei Rusija priimtų panašų įstatymą", - sakė Putinas.

   Skaityti komentarus