°C
   2020 08 13 Ketvirtadienis

   „5 kodėl“ technika: Kaip išspręsti bet kokią problemą?

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   2019-04-17 21:00:00

   Norite rasti problemos šaknį ir rasti priežastis, kurių iš pirmo žvilgsnio nesimato? Paprasta ir universali „5 kodėl“ technika padės lengvai ir paprastai tai padaryti.

   Priežasties - pasekmės ryšį pirmas nusakė Sokratas. O „5 kodėl“ metodą sukūrė Toyota įkūrėjas Sakichi Toyoda. Iš pradžių technika buvo skirta išspręsti įmonės gamybos problemas.

   Penkis kartus užduodami klausimą „Kodėl?“ nustatysite problemos pobūdį, o tuomet taps aiškus sprendimas. Taiichi Ohno

   Pirmiausia formuluojama pradinė problema. Po to tyrinėtojas klausia: „Kodėl taip nutiko (vyksta)?“ Gavęs atsakymą, jis toliau klausia: „Kodėl taip nutiko?“ — tokiu būdu aiškindamasis priežasties priežastį.  Taip sukuriama loginė grandinė, kuri parodo pradinę priežastį. Daroma prielaida, kad poveikis pagrindinei priežasčiai bus veiksmingiausias sprendžiant išsikeltą problemą. Iliustruosime tai pavyzdžiu.

   Pradinė problema: šeimoje padažnėjo konfliktai, santykiai tarp sutuoktinių įtempti.

   Žingsnis 1. Kodėl taip vyksta? Todėl, kad vyras nuolatos būna darbe ir neskiria šeimai laiko.

   Žingsnis 2. Kodėl jis tiek daug laiko leidžia darbe? Dėl daugelio darbų, kuriems reikia jo dėmesio.

   Žingsnis 3. Kodėl tiek daug darbų reikalauja jo dėmesio? Todėl, kad niekas negali jų padaryti.

   Žingsnis 4. Kodėl niekas negali jų padaryti? Kadangi nėra darbuotojų, kurie būtų kompetentingi šiais klausimais.

   Žingsnis 5. Kodėl nėra tokių darbuotojų? Niekas jų nepasamdė.

   Šiame pavyzdyje mes persikėlėme nuo nepasitenkinimo šeimyniniais santykiais prie vidurinės grandies vadovų trūkumo.

   Nebūtina užduoti būtent penkis klausimus. Šis skaičius pasirinktas empiriškai ir yra vidutinis. Kai kurias problemas galima išspręsti naudojant mažiau (ar daugiau) žingsnių. Kad nebūtų praleista kažkas svarbaus, rekomenduojama visus žingsnius užrašyti. Grupinis aptarimas yra efektyvesnis: grupė geba atrasti reikšmingesnes priežastis.

   „5 kodėl“ metodas pasižymi neabejotinais privalumais. Pirmiausia, paprastumas. Jį gali taikyti bet kas. Antra, reikalauja mažiau laiko, nei daugelis kitų metodų. Trečia, minimalūs techninės įrangos reikalavimai: priežasčių galima ieškoti tiesiog savo mintyse.

   Tačiau yra ir apribojimų. Metodas tinka paprastoms problemoms, kai pakanka surasti vieną, esminę priežastį.  Rezultatas labai priklauso nuo tyrėjo gebėjimų ją rasti. Tarkime, pirmiau pateiktame pavyzdyje atsakymas į trečią klausimą galėjo būti toks: „Kadangi jis neperduoda įgaliojimų darbuotojams“, o pagrindinė priežastis būtų jau visiškai kitokia. Iš dalies šiuos apribojimus galima įveikti leidžiant kelis atsakymus. Tuomet technikos taikymo rezultatas bus priežasčių „medžių“.Bet šiuo atveju nėra jokio būdo išskirti esminę priežastį.

   Nepaisant šių apribojimų, „5 kodėl“ metodas sėkmingai naudojamas daugelyje gamybos valdymo sričių. 

   Šaltinis

   Skaityti komentarus