°C
   2020 08 13 Ketvirtadienis

   10 praktiškų žingsnių, kad į mokymosi kursus investuotas laikas būtų naudingas, o išleisti pinigai atsipirktų

   Nuotrauka: Pixabay nuotr.

   Autorius: Adomas Pakalnis
   2018-05-14 15:00:00

   Vieno susitikimo optimalus mokymosi laikas 2-3 akademinės valandos du kartus į savaitę.

   „Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis“ – kažkada girdėtas šūkis. „Mokytis visą gyvenimą“ – dabar girdimas šūkis. Skirtingi laikotarpiai, bet vienodos tiesos. Atsinaujinusios technologijos priverčia ir mus, naudotojus, atsinaujinti. Norime ar nenorime, turime tobulėti ir skirti bent 10 dienų per metus atnaujinti žinių bagažą. Šiame straipsnyje pateiksiu patarimus, kurie turėtų padėti apžvelgti detales, kad jūsų investuotas laikas į mokymosi kursus būtų naudingas.

   1 žingsnis. Kursai reikalingi jums ar darbdaviui?  

   Jei visuomenėje vyrauja nuomonė, kad universitetai - tai teorija, mokykloje retai kas mokosi, tai gal mokymosi kursai produktyviausia mokymosi forma? Gal ir taip. Pirmiausia kursas turi būti konkretus. Dabar kitas klausimas: jūs norite patys mokytis ar einate ten vien dėl to, kad siunčia darbdavys? Jeigu ir darbuotojui, ir darbdaviui kursas įdomus bei naudingas, puiku, tai jau pirmas žingsnis link sėkmės. Jeigu busite varu varomas į kursus, pinigai bus be reikalo išmesti į balą. Nes auksinė mokslo taisyklė gali būti formuojama taip: pirmiausia pats žmogus turi norėti tobulėti!

   2 žingsnis. Paskaita ar praktiški darbai?            

   Praktika, praktika ir dar karta praktika. Įsivaizduokite: tarkim, kompiuterinio raštingumo kursai, jūs dviese su dėstytoju sėdite prie kompiuterio. Jums rodo naujoves 20 minučių, 40, 50, valandą, pusantros... Stebint viskas atrodo aišku. Bet vienas dalykas matyti ir galvą linkčioti, o kitas - pačiam įsitraukti į vieną ar kitą procesą. Pavyksta pakartoti? Ne visada. Stenkitės rinktis praktika paremtus mokymus. Jei klausytis tik sausos medžiagos, kam tada mokymai, užtektų elementaraus „youtube“ kanalo.

        

   3 žingsnis. Namų darbai: už ar prieš? 

   Tenka stebėti mokymo kursų skelbimus. Užrašas: namų darbai bus užduodami, bet jie nėra būtini. Kaip gali namų darbai tapti nebūtinais? Sena tiesa – „kartojimas yra mokslų motina“. Žinoma, skelbimas signalizuoja: „Nenorime jūsų varginti tais namų darbais“, bet jeigu norite rezultato, namų darbai yra būtini, bent jau valanda ar dvi pakartoti įsisavinti mokymosi medžiagą.

   4 žingsnis. Individualūs ar grupėje? 

   „Skūpas moka dvigubai“ – dar viena liaudies patirtis. Įsivaizduokite: jūs esate gabus, greitai priimantis naujoves kursantas. Mokotės grupėje, kurioje, tarkim, 5-10 mokymosi dalyvių. Jūs greitai atliekate užduotis, bet turite laukti, kol dėstytojas atsakys į klausimus mažai patyrusiems, dažnai vyresnio amžiaus klausytojams. Taip, mokymosi kaina grupėje dažnai būna gerokai mažesnė, bet laikas ne visuomet produktyviai išnaudojamas. Taip pat mažai laiko gali būti skirta jūsų klausimams. Patarimas – rinkitės individualius mokymus arba mokymus grupėje, kur dalyvių skaičius neviršija 4. 

   5 žingsnis. Lektorius: specialistas garsiu vardu ar mokantis mokyti? 

   „Mokymus veda marketingo guru Vardenis Pavardenis“ – pavyzdžiui, toks užrašas skelbime. Bet ar garsus vardas jus išmokys? Geriau garsus vardas ar patyręs dėstytojas? Rinkitės dėstytoją, kuris moka mokyti. O jeigu dar ir geras savo srities specialistas, tobula.


   6 žingsnis. Mokymosi trukmė. 

   Vienas iš svarbiausių žingsnių. Jeigu mokotės pasirinkę individualią formą, drąsiai, bet pagarbiai vadovaukite sutardami dėl mokymosi trukmės. Bendrąjį valandų kiekį geriausia suderinti su dėstytoju, atsižvelgiant į jūsų žinias ir poreikius. O vieno susitikimo  optimalus mokymosi laikas 2-3 akademinės valandos du kartus į savaitę. Nesižavėkite vienos ar dviejų dienų mokymais po 8 ar 10 akademines valandas, tai nėra produktyvu norint įsisavinti informaciją. 

   7 žingsnis. Kokiu metu laiku mokytis? 

   Žiema ar vasara? Kai diena trumpėja ir nevilioja geri orai, tuomet žiemos sezonas būna populiariausias laikas mokytis. Susikaupti lengviausia žiemą, bet vasaros metu galimos ženklios nuolaidos kursams. Ryte, dienos metu, ar vakare? Jeigu yra galimybė mokytis, geriausia tai daryti ryte arba bent dienos metu. Mokymosi medžiaga sėkmingiausiai įsisavinama iki 12 valandos dienos, bet besimokant vakare ne taip intensyviai trukdo darbiniai skambučiai ir kiti rūpesčiai.

   8 žingsnis. Kur mokytis? 

   Perkant prekę ar paslauga, turėkite įprotį rinktis pardavėją. Nepulkite prie pirmojo „google“ rasto pardavėjo. Ypač jei tą pačią prekę ar paslaugą siūlo keli pardavėjai. Kam pirkti „x“ kursą iš vieno pardavėjo, kai kitas gali pasiūlyti tą patį kursą ženkliai pigiau?

   9 žingsnis. Nuotolinis kursas. Taip? 

   Šiuolaikinės IT priemonės suteikia galimybę mokytis nuotoliniu būdu. Tarkim, naudojant programą „Teamviewer“, galima girdėti dėstytoją, diskutuoti su juo. Dėstytojas, matydamas jūsų ekraną, gali parodyti vieną ar kitą norimą veiksmą, taisyti klaidas, pateikti patarimus. Bet jeigu yra galimybė rinkitės geriau „gyvą“ bendravimą. Nuotolinis bendravimas niekada negali pilnai pakeisti tiesioginio

   10 žingsnis. Apibendrinimas.

   Įgyvendinkite aukščiau paminėtus 9 žingsnius ir mokykitės, tobulėkite. Juk taip malonu daug žinoti!


   Skaityti komentarus