°C
      2024 04 26 Penktadienis

      Konfliktai: kiek pykčio poroje yra sveika?

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Rasa Sagė
      2018-04-06 19:00:00

      Laimingos poros yra tos, kurios gražiai bendrauja penkis kartus daugiau, nei pykstasi.

      Ar tai būtų per mažai dėmesio, ar per mažai pinigų, o gal laiku neišneštos šiukšlės, visur besimėtančios kojnės, ar nuovargis, ar laiko trūkumas – konfliktų neišvengia nei viena pora. Tačiau kiek pyktis yra „normalu“, o kiek jau kenkia santykiams?

      Du mokslininkai ir santykių ekspertai Dž. Gotmanas ir R. Levensonas atsakymo į šį klausimą ėmė ieškoti dar 70-taisiais. Ilgamečių tyrimų rezultatas abstulbino savo tikslumu ir paprastumu. Laimingos poros yra tos, kurios gražiai bendrauja penkis kartus daugiau, nei pykstasi. 

      Tai reiškia santykį 5:1. Šis santykis būdingas visoms bendravimo situacijoms, ypač konflikto metu. Mokslininkai, stebėdavo poras, kurios 15 minučių ginčydavosi, ir po tokio ginčo jie beveik 100 procentų tikslumu galėdavo nustatyti, išsiskirs pora ar gyvens visą gyvenimą kartu. Paslaptis ta pati: jei konflikto metu teigiamo, pozityvaus požiūrio į partnerį buvo 5 kartus daugiau, nei kaltinimų, priekaištų, neigiamų emocijų, pora greičiausiai išliks kartu. 

      Pavyzdžiui, pora ginčydamasi sugeba ir pasijuokti, pasidalinti įspūdžiais, prisiminimais, išlaiko glaudų emocinį ryšį, jaučia empatiją, nors tuo pačiu metu ir turi priekaištų viena kitai. 

      Konfliktai yra būtini

      Nei vienas santykių ekspertas nesako, kad konfliktų santykiuose nereikia. Konfliktai yra tarsi druska patiekale, be jos jis būtų prėskas. Ginčo metu jūs gaunate labai daug informacijos apie savo partnerį. Suprantate, kas jūsų antrai pusei nepatinka, galite  geriau jį/ją pažinti tam, kad išvengtumėte dar daugiau konfliktų ateityje. 

      Viskas ką jums reikia padaryti – konfliktus paversti pozityviais, tokiais, kurie jums padeda bendrauti, o ne kenkia jūsų santykiams ir veda prie skyrybų. 

       „Santykiai be konfliktų neturi ateities, nes jie negali tobulėti“, - sako profesorius Gotmanas. Juk dažnai mes patys nenujaučiame, kodėl mums vienas ar kitas dalykas nepatinka, kol... dėl tos priežasties nekyla ir nebūna išspręstas konfliktas. Juk ne veltui yra sakoma: „Ginčuose gimsta tiesa“. 

      Konfliktuodami santykiu 5:1 jūs netgi stiprinate savo ryšį. Todėl labai svarbu išsiaiškinti dalykus, kurie iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti negatyvūs, tačiau iš tikrųjų jie stumia jūsų santykius į priekį.   

      Pozityvūs konfliktai 

      Patarimai, kaip konfliktą paversti pozityviu, kuris ne griauna, bet stiprina santykius:

      Įsiklausymas
      Klausykite vienas kito. Pabandykite suprasti, kodėl kita pusė susierzinusi ar nelaiminga. Pasitelkite empatiją – „atsistokite“ į partnerio batus. Partneriui kalbant linksėkite galva, išlaikykite akių kontaktą, klauskite atvirų klausimų, tarkime: gerai, o kaip tu norėtum, kad būtų?

      Kalbėkite partnerio meilės kalba
      Jam ar jai pykstant, apkabinkite, kai jo ar jos meilės kalba yra prisilietimai. Pagirkite, kai meilės kalba yra žodžiai, pasiūlykite kavos, kai meilės kalba yra pagalba, pabūkite kartu, kol partneris nurims, jei meilės kalba yra laikas kartu, ar susitaikymo vardan padovanokite kokį nors niekutį, jei partnerio meilės kalba yra dovanos. 

      Jauskite artėjantį konfliktą
      Jei jūsų partneris dirbo ilgą darbo dieną ir grįš pavargęs, parūpinkite jam vakarienę, pasirūpinkite vaikais. Jei jūs užtrukote ilgiau, parvežkite dovanų. Taip elgiantis bus daug lengviau įterpti pozityvų bendravimą netgi ginčijantis dėl, tarkime, to, kad jūs dirbate per ilgai, per mažai laiko skiriate šeimai ir panašiai. 

      Ginčo metu nepamirškite to, dėl ko jūs sutariate
      Jei tarkime, ginčyjatės dėl to, kas nuveš vaikus į darželį, nepamirškite ir to, kad sutariate, kad vaikus kiekvienas guldote miegoti kas antrą dieną. Tuomet galbūt ir į darželį galite vežti paeiliui? Juk galiausiai jūs siekiate vieno tikslo: jūs abu norite, kad vaikai būtų darželyje.  

      Nepamirškite atsiprašyti
      Empatija ir atsiprašymas yra kertiniai gerų santykių akmenys. Jūsų partneriui kaltinant jus dalykais, dėl kurių nesijaučiate kaltas (-a), nepamirškite sau pasakyti: jis/ji taip jaučiasi. Tai, ką jis/ji sako, nebūtinai yra tiesa, tačiau jis/ji taip jaučiasi.
      Jei partneris yra nusiminęs dėl to, ką jūs padarėte ar pasakėte, tiesiog atsiprašykite. Iš pagarbos kito žmogaus jausmams.

      Skaityti komentarus