°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Milžiniško masto protestai sudrebino Serbijos sostinę po naujojo Covid-19 karantino paskelbimo

      Nuotrauka: Al Jazeera nuotr.

      2020-07-10 09:00:00

      Policijos pajėgos buvo priverstos panaudoti ašarines dujas bei gumines lazdas, siekdami išsklaidyti kelių tūkstančių protestuotojų minią, susirinkusią prie Serbijos parlamento Belgrade. Protestuotojų pyktį vyriausybė iššaukė paskelbus naują koronaviruso karantiną.

      Prezidentas Aleksandaras Vucicas antradienį pranešė, kad nauja komendanto valanda įsigalios penktadienį ir tęsis visą savaitgalį, po to, kai „Covid-19“ susirgimų skaičius išaugo iki 300 naujų atvejų, o mirčių skaičius - 13 per parą. Vietos žiniasklaida pranešė, kad šis skaičius yra didžiausias nuo pat pandemijos pradžios.

      Apskaičiuota, kad dešimt tūkstančių žmonių susirinko prie Serbijos parlamento pastato ribų ir reikalavo A. Vucic atsistatydinimo. Protestas prasidėjo 22 val. Vietos laiku.


      Pranešama, jog po to, kai keletas protestuotojų įsiveržė į pastatą, buvo dislokuota riaušių policija ir panaudota jėga miniai išsklaidyti pasitelkiant ir ašarines dujas. Vienu metu raitoji policija įsiveržė į protestuotojų minią. 

      Opozicijos atstovai stengėsi protestus paversti į revoliuciją prieš vyriausybę, ragindami visą Serbiją „vykti į Belgradą dabar arba niekada!“ ir liepdami žmonėms „pasinaudoti savo laisve“.

      Vienu metu buvęs užsienio reikalų ministras Vukas Jeremicas pasirodė tarp demonstrantų, iki kol jam buvo liepta „išsinešdinti“ ir buvo suduota per galvą. 

      Protestas kilo dėl „Covid-19“ apribojimų, tačiau jo dalyvius iš dalies motyvavo nusivylimas Serbijos politika, dažnai A. Vucic buvo smerkiamas kaip „NATO pavaldinys“, o jo vyriausybė buvo vadinama „kolonija“.

      Vyriausybę kritikuojantis žurnalistas Borisas Malagurskis paskelbė protesto nuotrauką su antrašte „Serbija sukilo“.


      Daugelis protesto dalyvių buvo jauno amžiaus. Vienas iš demonstracijos dalyvių pranešė spaudai, jog jo tėvas mirė nuo koronaviruso dėl ventiliacinių aparatų stygiaus. Vyresnio amžiaus vyriškis sakė, jog yra dviejų vaikų tėvas, taigi norįs kovoti už šviesesnę jų ateitį. Galimai šis komentaras susijęs su valdančiosios pažangiųjų partijos šūkiu  „Mūsų vaikams“ praėjusio mėnesio parlamento rinkimuose.

      A.Vucic partija laimėjo vadovaujančią daugumą, rinkėjų aktyvumas buvo šiek tiek mažesnis nei 50 procentų. Pats prezidentas neramumų nekomentavo, o ministrė pirmininkė Ana Brnabic teigė, kad policija greitu metu „atkurs tvarką“.

      Kovo viduryje Serbija paskelbė vieną griežčiausių karantinų visoje Europoje ir kreipėsi pagalbos į Rusiją bei Kiniją po to, kai ES uždraudė Belgradui pirkti medicinos reikmenis. Velykos buvo atšauktos, o balandžio pabaigoje numatyti rinkimai buvo perkelti į birželio mėnesį. Nepaprastoji padėtis ir karantinas buvo atšaukti dar gegužės 6 d., Tačiau kaukės, socialinis atsiribojimas ir kitos sušvelninto karantino taisyklės liko galioti.

      Antradienio demonstracijos buvo didžiausio masto protestas per beveik dešimtmetį. Stebėtojai atkreipė dėmesį, kad serbai nuo pat 2000 m. Spalio mėn. nenorėjo organizuoti masinių protestų, po to, kai dėl vadinamosios „spalvų revoliucijos“ pasikeitė šalies valdžia.

      Parke, esančiame už parlamento, protestas tęsėsi iki 1 val. ryto, kol liko tik keli šimtai žmonių ir galutinės kavalerijos pajėgos privertė juos atsitraukti.

      Protesto vaizdo įrašą galite rasti čia: 


      Skaityti komentarus