°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Kodėl ​naftos pirkimui iš Irano Europa planuoja nebenaudoti dolerio?

      Nuotrauka: practicallyserious nuotr.

      2018-05-19 07:00:00
      Anot diplomatinių šaltinių, atsiskaitymams už iranietišką naftą Europos Sąjunga planuoja pereiti prie atsiskaitymų eurais, o ne doleriais.

      Šiuo metu ES ir JAV yra nesutarimų įkarštyje, kadangi Jungtinės Valstijos pasitraukė iš Irano atominės sutarties, kuri buvo įgyvendinta B. Obamos valdymo metais. JAV prezidentas D. Trampas grasina grąžinti anksčiau taikytas sankcijas Irano Respublikai, mat Irano atominė sutartis yra nepalanki JAV.

      Diplomatinis šaltinis ,,RIA novosti" agentūrai teigė: ,,Mano žiniomis, ES ketina atsisakyti mokėjimų doleriais už naftą Irano respublikai ir pereiti prie mokėjimų eurais."

      Šios savaitės pradžioje, Europos Sąjungos vyriausioji užsienio reikalų įgaliotinė Federica Mogherini pranešė, jog Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija ir Iranas sutarė ieškoti praktiško sprendimo išspręsti galimoms problemoms, sukeltoms JAV pasitraukiant iš Irano atominės sutarties. Pranešama, jog ES ir toliau planuoja palaikyti glaudžius ekonominius ryšius su Iranu, ypač naftos bei gamtinių dujų sektoriuose.

      F. Mogherini pabrėžė, jog visos barikadų pusės turėtų stengtis sujungti jėgas ir dirbti kartu išvengiant sankcijų Iranui, pagerbiant jau istorija tapusią Irano atominę sutartį.

      Irano atominė sutartis, dar vadinama JCPOA, įsigaliojo prieš tris metus tarp Irano ir Kinijos, Prancūzijos, Rusijos, Jungtinės karalystės, JAV bei Vokietijos. Sutartyje buvo nuspręsta nutraukti  ilgą laiką Iranui taikytas ekonomines sankcijas, mainais už sustabdytą Teherano atominę programą. Realūs sutarties veiksmai prasidėjo 2016 m. sausio mėnesį, kai buvo pradėta stabdyti Irano atominė programa.

      Ekonominių sankcijų panaikinimas pirmą kartą per daugiau nei 40 metų suteikė Iranui prieigą į pasaulinę rinką. Nuo 2016 metų Teheranas sugebėjo ženkliai padidinti savo naftos eksporto apimtis.

      Vis dėlto, nafta pasaulinėje rinkoje yra tiesiogiai surišta su JAV doleriu, dėl ko Irano partneriams yra ganėtinai sunku įvykdyti apmokėjimus už perkamą produktą. JAV vėl priėmus sankcijas Irano respublikai, šalies naftos eksportas vėl būtų sužlugdytas ir Teheranas būtų dar kartą izoliuotas nuo pasaulinės finansinės sistemos.

      Taip pat, tuzinai sandorių sudarytų tarp ES verslininkų ir Irano gali būti atšaukti, jei ES nuspręs palaikyti JAV sprendimą grąžinti ekonominius apribojimus Teheranui. Tai ne tik susilpnintų Irano ekonomiką, bet ir pakenktų ES verslininkams, atskiriant juos nuo masyvios Vidurinių Rytų rinkos. Perėjimas nuo dolerio į eurą būtų abipusiai naudingas, mat tokiu atveju, prekyba galėtų vykti ir toliau, net ir įsigaliojus JAV sankcijoms.

      Skaityti komentarus