°C
      2024 04 24 Trečiadienis

      Ką specialusis prokuroras Miuleris sužinojo, tirdamas „Maskvos įsikišimą" į JAV prezidento rinkimus?

      Nuotrauka: Reuters nuotr.

      2018-05-24 07:00:00
      Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pasveikino šalį su pirmosiomis specialiojo prokuroro Miulerio tyrimo metinėmis, pavadindamas tyrimą didžiausia Jungtinių Valstijų raganų medžiokle per visą šalies istoriją. 2017 m. Gegužės 17 d. buvęs FTB vadovas Miuleris buvo paskirtas specialiuoju prokuroru, kad ištirtų tariamą „Rusijos kišimąsi" į priešrinkimines varžybas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Per šį laiką buvo pareikšti kaltinimai 22 asmenims, tačiau nė vienas iš jų nėra susijęs su jokiais Donaldo Trumpo ir Rusijos komandos sutikimo įrodymais. Tuo pačiu metu vis mažiau ir mažiau amerikiečių, tiek tarp respublikonų, tiek ir tarp demokratų šalininkų, remia tyrimą. Be to, naujasis prezidento teisinės komandos vadovas Rudis Džulianis sakė, kad tyrimas artimiausiu metu turėtų būti baigtas, nes specialusis prokuroras nieko neranda prieš Trumpą.

      Prieš metus, 2017 m. gegužės 17 d. JAV teisingumo departamentas paskyrė buvusį FTB direktorių Robertą Miulerį specialiuoju prokuroru tirti „Rusijos kišimąsi" į JAV prezidento rinkimus.  Per tuos metus Miuleris iškėlė kaltinimus trims kompanijoms ir 19 asmenų, tačiau nerado jokių įrodymų dėl slaptų susitarimų tarp Trumpo rinkimų komandos ir Rusijos.

      Tiek Rusijos valdžios institucijos, tiek ir Jungtinių Valstijų prezidentas bei jo komanda nuo pat tyrimo pradžios neigė bet kokius mėginimus paveikti 2016 metų rinkimų kampanijos rezultatus. Beje, Trumpas savo charakteringomis manieromis tai daro gana agresyviai, kaltindamas Amerikos elitą politine raganų medžiokle.
      Per šiuos metus JAV lyderis vien savo Twitter paskyroje 44 kartų rašė apie raganų medžioklę (Witch Hunt). Paskutinėje tokioje žinutėje Trumpas sarkastiškai pasveikino amerikiečius su tyrimo jubiliejumi, nepamiršdamas atkreipti dėmesį į jo beprasmiškumą. 



      „Sveikinu, Amerika. Štai prasidėjo antrieji didžiausios mūsų šalies istorijoje raganų medžioklės metai... o nei sąmokslo, nei trukdymo teisingumui taip ir nerasta. Vienintelis sąmokslas yra tas, kuriam susibūrė demokratai, taip ir nesugebėję laimėti rinkimų, nors išleido jiems gerokai daugiau pinigų!“ — rašė Trumpas. 

      Be to, Baltųjų rūmų šeimininkas iškėlė prielaidą, kad Federalinė tyrimų tarnyba sekė jo rinkimų kampaniją per informatorių, kuris buvo infiltruotas Barako Obamos prezidentavimo metu.

      "O taip! Kalbama, kad Obamos valdymo metu FTB „pasinaudojo informatoriumi ir sekė Trumpo štabą“. Andrew McCarthy („Colonist National Review“ korespondentas) sako: „Beveik nėra abejonių tame, kad kampanijos būstinėje buvo bent vienas slaptas informatorius." Jei taip, tuomet bus stipriau nei Votergeitas! ", - pažymėjo Trumpas.

      Pasak „The Washington Post", Trumpas vienaip ar kitaip kritikuoja arba išreiškia nepasitenkinimą tyrimu apie 20 kartų per dieną.



      Priminsime, kad 2018 m. balandžio mėn. pabaigoje specialus JAV kongreso apygardos žvalgybos komitetas atskleidė anksčiau įslaptintą ataskaitą apie „Rusijos įsikišimą", iš kurios matyti, kad nėra jokių įrodymų dėl susitarimo tarp Maskvos ir Donaldo Trumpo komandos. Be to, respublikonų bendravime su Rusijos atstovais nebuvo rasta nieko smerktino ar nusikalstamo.
       
      Atsižvelgiant į tai, paprastų amerikiečių palankumas tyrimui mažėja. Pasak CBS gegužės pradžioje atlikto tyrimo, 53 proc. JAV piliečių mano, kad „Rusijos atvejis" yra politizuojamas (palyginimui, 2017 m. gruodžio mėn. taip manė buvo 48 proc. apklaustųjų). Taip pat mažėja tų, kurie mano, kad Trumpas turėtų bendradarbiauti atliekant tyrimą.

      Gegužės pradžioje atlikta CNN apklausa parodė, kad specialiojo prokuroro tyrimo palaikymas smarkiai krito tarp Respublikonų partijos rėmėjų, nors šis skaičius šiek tiek sumažėjo ir tarp Demokratų partijos šalininkų.

      Robertas Miuleris

      Metas ištarti: „Gana!"

      Per tyrimo metus Robertui Miuleriui pavyko pateikti kaltinimus 19 žmonių ir trims bendrovėms. Kaltinimai 13 Rusijos piliečių ir trims Rusijos kompanijoms ("Internet Research Agency", "Concord Management and Consulting" ir "Concord Catering") buvo pateikti 2018 m. vasario mėnesio viduryje taip vadinamoje rusų trolių byloje. Jiems inkriminuojamas žvalgybinių duomenų rinkimas, pavogtų JAV piliečių asmens duomenų  panaudojimas, protestų organizavimas.

      Dar šeši žmonės yra susiję su rinkimų kampanija ir Trumpo administracija - Michael Flynn, George Papadopoulos, Paul Manafort, Rick Gates, Alex van der Zwaan ir Richard Pinedo. Jie kaltinami neteisingais liudijimais, sąmokslu prieš JAV, asmeninės informacijos vagystėmis ir kitomis nusikalstamos veikomis, tačiau kaltinimų sąraše nėra susitarimo su Rusija.



      Specialusis prokuroras gavo iš Baltųjų rūmų beveik 1,5 milijono vidinių JAV vyriausybės 45-ojo prezidento administracijos dokumentų, taip pat apklausė daugelį Trampui artimų žmonių. Visa tai vyko amerikiečių žiniasklaidos pastovaus spaudimo fone, nes Baltųjų rūmų šeimininkas nepraleidžia galimybės apkaltinti juos klastojamomis naujienomis (fake news).

      Balandžio pabaigoje Trumpas nusprendė pakeisti taktiką ir atsisakė besąlygiškai bendradarbiauti su tyrėjais. Tuo pačiu metu jo teisinei komandai ėmė vadovauti buvęs Niujorko meras Rudolphas Giulianis, kuris taip pat tapo „televizijos advokatu". 

      Interviu TV kanalui Fox News Giulianis pasakė, kad Miuleris pranešė Trumpo advokatų kolegijai, jog jis neketina ieškoti kaltinimų prieš prezidentą ir laikysis Teisingumo ministerijos nurodymų. Pasak Giulianio, „Rusijos kišimosi" bylos tyrimas turėtų netrukus baigtis, nes specialusis prokuroras „nieko neturi“.

      „Jie turi tik mus išteisinančią informaciją. Peržiūrėjau dokumentus. Atėjo laikas baigti šį velnišką reikalą. Atėjo laikas pasakyti: „Gana!“ Mes pakankamai prikankinom prezidentą“, - pareiškė advokatas.

      Jis pridūrė, kad Miulerio komandos ekspertai neatsakė į penkis Trumpo teisinės komandos užklausimus, ir tai privertė juos atidėti sprendimą dėl to, ar prezidentas duos parodymus specialiam prokurorui. Anksčiau teisininkai tikėjosi tai nuspręsti iki gegužės 17 d.

      Giulianis pridūrė, kad jis yra pasirengęs užginčyti bet kokį Miulerio ir jo komandos pranešimą.

      „Manau, kad jie turi faktų, kuriais remdamiesi gali parašyti savo ataskaitą. Jei ketinate parašyti teisingą ataskaitą, gerai, parašykite. Tačiau jei ketinate parašyti melagingą ataskaitą, parašykite, o mes kovosime “, - pabrėžė Giulianis.

      Išvakarėse tapo žinoma, kad JAV Senato žvalgybos komiteto nariai sutiko su Amerikos žvalgybos tarnybų išvadomis apie „Rusijos kišimąsi“. Taigi, gal būti, kad Miulerio tyrimas tęsis bent iki 2018 m. lapkričio mėn. vyksiančių vidurio laikotarpio rinkimų.


      Skaityti komentarus