°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Išslaptinti Baltųjų rūmų dokumentai atskleidžia JAV abejones dėl galimo karinio konflikto su Kinija

      Nuotrauka: Sarah Grillo/Axios

      2021-01-15 09:00:00

      Sausio 5 ir 12 d. išslaptinti Baltųjų rūmų dokumentai rodo, kad JAV strategija dėl galimo karinio konflikto su Kinija nepasiteisino ir Amerika nėra užtikrinta, ką daryti, jei su šia šalimi kiltų karas.

      Šiuos dokumentus galima skaityti čia ir čia.

      Išslaptintuose dokumentuose skelbiamas „Indijos ir Ramiojo vandenynų strategijos planas“, pagal kurį Kinijos įtakos plėtra jau turėjo būti sustabdyta iki šių metų. Dokumentai atskleidžia ambicijas sutramdyti Pekiną diplomatiškai, ekonomiškai ir karine galia, įskaitant ir galimo karo planą.

      Pagal minėtus dokumentus, JAV tikslas – išlaikyti savo viršenybę regione, palaikyti aktyvistus ir reformų šalininkus, einančius prieš Pekiną (pvz., protestuotojus Honkonge), sukurti alternatyvą „Diržo ir kelio iniciatyvai“ bei ekonomiškai integruoti regioną į JAV, taip pat sustiprinti QUAD aljansą (JAV, Australija, Japonija, Indija) prieš Kiniją ir padėti sustiprėti Indijai. Dokumentuose kalbama ir apie neleidimą Kinijai dominuoti salose Pietų Kinijos jūroje.

      Tačiau JAV ambicijos nebuvo patenkintos. Amerikos metodai nebuvo sėkmingi, nes nebuvo suvokta Kinijos svarba regionui ir jos dinamika, taip pat klaidingai manyta, kad dabar, kaip Šaltojo karo metais, vis dar galima pasaulį padalyti į blokus.

      Remiantis tuo, atrodo akivaizdu, kad JAV logiškai siektų nugalėti Kiniją kariniame konflikte bandydama jūrų embargą, nes fizinė invazija niekada nebus įmanoma. Tai apimtų Kinijos prieigos prie didesnio vandenyno ploto ir pagrindinių jūrų taškų, tokių kaip Malakos sąsiauris, panaikinimą.

      Vis dėlto Kinijos ir Pakistano ekonominis koridorius bei giliausias pasaulyje Gvadaro uostas Pakistane atveria Pekinui priėjimą prie vakarų Indijos vandenyno, taigi taip jau apeinamos JAV. Be to, Kinija turi karinę jūrų bazę ir uostą Rytų Afrikos valstybėje Džibutyje. Kaip matome, dokumentuose minima strategija nustumti Pekiną į periferiją nesuveikė.

      Taigi, lieka neaišku, kas laukia JAV ir Kinijos santykių ateities, taip pat neaišku, kas laukia Taivano.

      Šaltinis

      Skaityti komentarus