°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Baltieji rūmai: antras D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas įvyks po mėnesio

      Nuotrauka: nytimes nuotr.

      Autorius: BNS informacija
      2019-01-19 16:00:00

      JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antrą kartą su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu (Kim Čen Unu) susitiks maždaug vasario pabaigoje, Pchenjano generolui apsilankius Vašingtone penktadienį paskelbė Baltieji rūmai.

      Šiaurės Korėjos valdančiosios partijos Centro komiteto vicepirmininkas, Kim Jong Uno dešinioji ranka Kim Yong Cholas (Kim Jong Čolas) su JAV prezidentu Baltuosiuose rūmuose kalbėjosi neįprastai ilgai – pusantros valandos. Retas Pchenjano pasiuntinio vizitas Vašingtone įvyko šalims siekiant denuklearizacijos susitarimo, kuris galėtų sušvelninti dešimtmečius trunkantį priešiškumą.

      Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders (Sara Sanders) sakė, kad D. Trumpas, kuris po pirmojo istorinio JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimo, įvykusio pernai Singapūre, pareiškė, kad jiedu su Kim Jong Unu „įsimylėjo“ vienas kitą, vėl su juo susitiks „artinantis vasario pabaigai“. Susitikimo vieta turi būti paskelbta vėliau.

      Diplomatinis sujudimas vyksta kiek daugiau nei metai po to, kai D. Trumpas grasino ištrinti Šiaurės Korėją iš žemėlapio, o Pchenjano branduoliniai ir raketų bandymai tampė nervus Rytų Azijoje.

      S. Sanders gyrė Šiaurės Korėjos pastangas taikytis, bet kol kas atmetė svarbų Pchenjano reikalavimą panaikinti sankcijas.

      „Jungtinės Valstijos toliau tęs spaudimą ir sankcijas Šiaurės Korėjai, kol pamatysime visišką ir patikrinamą denuklearizaciją, – žurnalistams sakė S. Sanders. – Buvo labai gerų, sąžiningų Šiaurės Korėjos žingsnių paleidžiant įkaitus ir kitų veiksmų, todėl mes tęsime šiuos pokalbius.“

      Ji turėjo omenyje tai, kad Pchenjanas pernai greitai deportavo vieną amerikietį.

      2017 metais Šiaurės Korėjos paleistas JAV studentas mirė kelios dienos po to, kai komos būsenos buvo parskraidintas namo. JAV teisėjas sakė, kad jis Šiaurės Korėjoje buvo kankinamas.

      Pietų Korėja šeštadienį sveikino planuojamą antrą JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimą. Seulas išreiškė viltį, kad tai bus persilaužimas dėl taikos Korėjos pusiasalyje.

      Pietų Korėjos prezidentūros pareiškimas pasirodė kelios valandos po Baltųjų rūmų pranešimo.

      Rezultatai ar papozavimas fotografams?

      Kim Jong Unas ir D. Trumpas pirmą kartą susitiko birželio mėnesį Singapūre ir pasirašė aptakų dokumentą, kuriuo Šiaurės Korėja pažadėjo, kad bus siekiama „Korėjos pusiasalio denuklearizacijos“. Tačiau nuo tada derybose faktiškai nebuvo pasiekta pažangos, Pchenjanui ir Vašingtonui, turinčiam 28 500 karių Pietų Korėjoje, nesutariant, ką tai turėtų reikšti.

      Kritikai sako, kad susitikimas Singapūre iš esmės buvo tik papozavimas fotografams. Antras susitikimas su jaunuoju Šiaurės Korėjos lyderiu vėl pelnys kitokias antraštes D. Trumpui, kurį užgriuvo skandalingi įtarimai ir politinė aklavietė, privertusi uždaryti dalį JAV vyriausybės įstaigų.

      „Tikėkimės, kad antras susitikimas duos realių rezultatų, bet laukdami antros Trumpo ir Kimo šou serijos kvapo nesulaikykite“, – sakė Michaelas Fuchsas (Maiklas Faksas) iš kairiosios pakraipos politikos tyrimų organizacijos „Center for American Progress“.

      Woodrow Wilsono (Vudrou Vilsono) tarptautinio mokslininkų centro Azijos programos direktorius Abrahamas Denmarkas (Eibrahamas Denmarkas) sakė, kad Singapūro viršūnių susitikimas privertė suabejoti JAV sąjungininkų saugumu, mainais duodamas labai nedaug.

      „Rengiant naują viršūnių susitikimą aš viliuosi apčiuopiamos pažangos ir baiminuosi pasikartojimo: nedaug Kimo veiksmų (ir) didelių Trumpo nuolaidų“, – sakė jis.

      Tačiau D. Trumpas atkreipė dėmesį į Šiaurės Korėjos raketų bandymų sustabdymą, o neseniai sakė, kad jeigu ne jo pastangos, Azijoje jau vyktų „gražus didelis karas“.

      Kim Yong Cholas yra pirmas per beveik du dešimtmečius Šiaurės Korėjos aukšto rango asmuo, praleidęs naktį Vašingtone. Jis buvo apsistojęs prašmatniame viešbutyje netoli nuo Baltųjų rūmų.

      JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) pasveikino Kim Yong Cholą viešbutyje. Abu jie trumpai papozavo fotografams – šalia lentynos su kovos už pilietines teises legendos Martino Lutherio Kingo (Martino Liuterio Kingo) jaunesniojo portretu. Vėliau M. Pompeo pakvietė delegaciją priešpiečių.

      Valstybės departamentas nurodė, kad JAV specialusis pasiuntinys Šiaurės Korėjai Stephenas Biegunas (Stivenas Biganas) šeštadienį Švedijoje prasidedančioje konferencijoje, kurioje dalyvaus Pchenjano pareigūnai, tęs diskusijas.

      Švedija palaiko diplomatinius santykius su Pchenjanu nuo 1973 metų. Ji yra viena iš vos kelių Vakarų šalių, turinčių ambasadą Šiaurės Korėjoje. Jos atstovybė teikia konsulines paslaugas JAV.

      Nors sprendimas dėl JAV ir Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimo vietos nepriimtas, šaltinis Vietnamo vyriausybėje naujienų agentūrai AFP sakė, kad šalyje vykdomas „logistinis pasirengimas“ priimti D. Trumpą ir Kim Jon Uną, tikriausiai sostinėje Hanojuje ar pajūrio mieste Da Nange.

      Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

      Skaityti komentarus