°C
      2024 03 29 Penktadienis

      83 didieji prekių ženklai susiję su Kinijoje vergovės sąlygomis priverstais dirbti uigūrais

      Nuotrauka: medium.com

      2021-01-15 19:00:00

      Australijos strateginės politikos institutas (ASPI) paskelbė ataskaitą „Parduodami uigūrai: „Perauklėjimas, priverstinis darbas ir persekiojimas už Sindziango (Uigūrijos, dar vadinamos Uigūristanu arba Rytų Turkestanu – red. past.) ribų“. Jose išvardintos 83 visame pasaulyje žinomos Kinijos ir užsienio kompanijos, kuriose dirba kaip vergai Kinijoje išnaudojami uigūrai.

      ASPI duomenimis, mažiausiai 80 tūkst. uigūrų buvo priversti dirbti elektronikos, tekstilės, automobilių ir kitokiose gamyklose. Oficialiai ši Kinijos liaudies respublikoje įteisinta vergovė vadinama „Pagalba Sindziangui“. Nustatyta, kad nuo 2017 m. uigūrus išnaudojo 27 gamyklos devyniose Kinijos provincijose. Tarp kompanijų, kurioms vergovės sąlygomis dirbo uigūrai, yra tokios firmos kaip „Adidas“, „Apple“, „Amazon“, BMW, „Esprit“, H&M, „Huawei“, „Marks & Spencer“, „Nike“, „Puma“, „Samsung“ ir kt.

      Uigūrai buvo viena iš stepių tautų, kuri iš dabartinės Mongolijos teritorijos kartu su kitomis tiurkų gentimis VI a. sukūrė Tiurkų kaganatą. VIII a. drauge su giminingais basmiliais ir karlukais jie sukūrė Uigūrų kaganatą, kuris driekėsi nuo Kaspijos jūros iki Mandžiūrijos. Šis kaganatas prekiavo su Kinija ir gyveno iš pelningos prekybos. Jame klestėjo manicheizmas. IX a. viduryje kaganatas patyrė kirgizų genčių invaziją iš šiaurės. Dėl to uigūrai neteko daugybės savo teritorijų ir dauguma jų pasitraukė į dabartinį Uigūristaną, kur sukūrė klestinčius kaganatus, tokius kaip Karachodža, Karachanidų valstybė ir pan. 

      Tai buvo klasikinis uigūrų istorijos laikotarpis. Jo metu paplito islamas. 1759 m. uigūrų valstybės buvo prijungtos prie Kinijos, kuomet į šią atėjo Čingų dinastija. Tačiau uigūrai labai priešinosi šiam prijungimui, ne kartą vyko sukilimai. 1864–1876 m. jiems pavyko iškovoti nepriklausomybę kaip Kašgarijai. Tačiau vėliau Uigūristanas vėl buvo prijungtas prie Kinijos ir pavadintas Sindziangu („Naująja valda“).

      Britų žurnalistas, kovotojas už žmogaus teises Benedictas Rogersas sausio 14 d. pristatė savo pranešimą „Tamsa tirštėja“ apie Kinijoje išnaudojamus žmones.

      Šaltinis


      Skaityti komentarus