°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      5 priežastys, kodėl JAV Maisto ir vaistų agentūra nerekomenduoja skiepų nuo COVID-19 visiems žmonėms

      Nuotrauka: caricom.org nuotr.

      Autorius: minfo.lt informacija
      2021-09-20 20:00:00

      JAV Maisto ir vaistų agentūra (MVA) penktadienį atsisakė rekomenduoti patvirtintas vakcinas nuo Covid-19 visiems, kurie buvo paskiepyti prieš šešis mėnesius ar daugiau.


      Jie rekomendavo vakcinas naudoti ribotai: leido skiepyti skubiosios pagalbos darbuotojus vyresnius nei 65 metų bei žmones, kurie yra didelės rizikos grupėje. Taip pat jie pridėjo sveikatos priežiūros darbuotojus bei kitus žmones, kuriems yra didelė rizika užsikrėsti darbe - net jei jiems nėra ypač didelė sunkios ligos rizika.

      Bet kodėl tiesiog nepasakius, kad kiekvienas, kuris nori vakcinos, gali ją gauti, o tas, kas nenori, turėtų laisvą pasirinkimą? Vakcinų ir susijusių biologinių produktų patariamojo komiteto nariai atvirai kalbėjo apie tai.

      Mano, kad dar per anksti

      „Nurodytas šios vakcinos tikslas buvo apsisaugoti nuo sunkios ligos“, - susitikime sakė Filadelfijos vaikų ligoninės pediatrijos profesorius daktaras Paulas Offitas. „Duomenys rodo, kad šios vakcinos daro būtent tai“, - pridūrė jis.

      Net „Pfizer“ atstovai teigė, kad jos vakcina vis dar padeda užkirsti kelią sunkios ligos plitimui, hospitalizavimui ir mirtims JAV, o jos veiksmingumas yra daugiau nei 90%. Bendrovė teigė, kad tai gali trukti net ilgiau, tačiau daugelis narių jos nepirko.

      Nėra pakankamai įrodymų, kurie pagrįstų faktą, kad visiems be išimties reikia pakartotinio vakcinavimo

      „Mano nuomone, revakcinuoti reikia ypač senyvo amžiaus žmones ir tuos, kurie yra didelės rizikos grupėje, tačiau aš pritariu savo kolegų nerimui dėl duomenų apie vakcinų saugumą trūkumo“ - sakė Kalifornijos San Diego universiteto klinikinės pediatrijos profesorius daktaras Markas Sojeris.

      „Tikiuosi, kad CDC (JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras) tai pamažu pradės įgyvendinti“.

      Nacionalinio mokslų tobulinimo centro infekcinių ligų specialistas daktaras Michaelas Kurilla teigė, kad „Pfizer“ nuėjo šiek tiek per toli lygindama duomenis ir kalbėdama bei prilygindama vyresnio amžiaus žmones jaunesnio amžiaus gyventojams.

      „Taigi neaiškumų kyla dėl to, kad nereikia skatinti visų skiepytis, o išskyrus tik tą populiacijos dalį, kuriai išties gresia ši liga“, - sakė Kurilla. „Man nėra aišku, ar duomenys, kuriuos matome dabar, yra tinkami kalbant apie visą žmonių populiaciją“.

      Reikėtų gauti daugiau duomenų ir atrasti būtų, kaip ištaisyti esamas klaidas išvadose

      MVA Vakcinų tyrimų ir apžvalgos biuro direktoriaus pavaduotojas daktaras Philipas Krause'as pažymėjo, kad „Pfizer“ naudojo ekspertų nepatvirtintus duomenis.

      „Viena iš problemų yra ta, kad didžioji dalis šiandien pateiktų ir aptariamų duomenų nėra recenzuojami ir nebuvo peržiūrimi MVA“, - sakė Krause.

      Krause kartu su kitu MVA vakcinos pareigūnu Marionu Gruber pasirašė anksčiau šią savaitę paskelbtą dokumentą „The Lancet“, kuriame teigiama, kad šiuo metu yra dar per anksti pradėti duoti žmones skiepyti.

      Kurilla pažymėjo, kad „Pfizer“ tyrimai labai rėmėsi antikūnų matavimais, neatsižvelgiant į kitus svarbius imuninio atsako aspektus.

      „Šiek tiek apmaudu, kad yra labai mažai duomenų apie ląstelių imuninį atsaką ir visas dėmesys buvo skiriamas neutralizuojantiems antiserumams“, - sakė Kurilla. Imunologai nurodo, kad ilgalaikę apsaugą teikia imuninės ląstelės, vadinamos B ląstelėmis ir T ląstelėmis, o „Pfizer“ pateikė tik duomenis apie antikūnų atsaką.

      „Mums trūksta duomenų, įskaitant patvirtintus duomenis apie skiepams naudojamas vakcinas“, - sakė dr. Hayley Ganz, Stanfordo universiteto medicinos centro pediatrijos profesorė.

      Nerimauja dėl jaunų suaugusiųjų ir paauglių

      „Mūsų prašoma patvirtinti tai kaip trijų dozių vakciną nuo 16 metų ir vyresniems žmonėms, neturint jokių aiškių įrodymų, kad trečioji dozė jaunesniam žmogui, lyginant su pagyvenusiu žmogumi, yra išties reikalinga“,-sakė Offitas.

      „Jei tai nėra reikalinga, rizika gali būti didesnė už naudą. Ir mes žinome, kad 16-29 metų asmeniui miokardito rizika yra žymiai didesnė",-pridūrė jis.

      MVA gydytojas Doran Fink susitikime sakė, kad agentūra taip pat nėra tikra. „Mes tikrai dar neturime pakankamai duomenų, kad žinotume, kokia būtų miokardito ar perikardito rizika po revakcinacijos“, - sakė jis. Tyrimai parodė, kad jaunesni suaugusieji ir vyresni paaugliai, ypač vyrai, turi didesnę šio reto širdies uždegimo riziką, gavę mRNR vakciną, tokią kaip Pfizer.

      Tačiau Fink sakė, kad išsami informacija apie šią riziką nebus atskleista iki tol, kol ir toliau jaunuoliai bus pakartotinai vakcinuojami.

      „Su vakcinų gamintojais aptarėme tokių tyrimų poreikį“, - sakė Fink.

      „Nemanau, kad mes jaustumėmės patogiai vakcinuodami 16-metį ir žinodami visas jam galimai kylančias rizikas“, - sakė Harvardo T.H. Imunologijos ir infekcinių ligų katedros pirmininkas daktaras Ericas Rubinas.

      Svarbiau yra ne revakcinacija, o tai, kad žmonės gautų ištirtą bei patikrintą pirmąją vakcinos dozę

      Tuftso universiteto medicinos mokyklos pediatrijos profesorius daktaras Cody Meissneris sakė nemanantis, kad vakcinos reikšmingai prisidėtų prie pandemijos valdymo.

      „Labai svarbu, kad pagrindinė žinia, kurią vis dar perduodame, yra ta, jog privalu paskiepyti visus žmones dvejomis vakcinomis. Kiekvienas žmogus jau gavo pirmąją vakciną", - sakė jis. „Revakcinacija greičiausiai visiškai nepakeis šios pandemijos valdymo“.

      „Tai varginanti vieta būti, kai Jungtinėse Valstijose turime daugiau nei pakankamą vakcinų kiekį ir vis dėlto negalime pasiekti tokio lygio aprėpties, dėl kurios būtų galima geriau kontroliuoti pandemiją nei mes“, - sakė dr. Melinda Wharton, JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų imunizacijos paslaugų skyriaus direktorė.

      „Vakcinavimas tikrai nėra tai, kas turės didžiausią poveikį JAV gyventojų sveikatai“, - sakė ji.

      Skaityti komentarus