°C
   2020 04 04 Šeštadienis

   40 įvairių skaitmeninio privatumo organizacijų įspėja, kad veido atpažinimo funkcija kelia grėsmę Jūsų saugumui

   Nuotrauka: interestingengineering.com nuotr.

   2020-02-04 08:00:00

   Pirmadienį keturiasdešimt pasaulinio lygio organizacijų pasirašė raštą, kuriuo raginama uždrausti JAV vyriausybei naudoti veido atpažinimo technologijas

   Dokumentą parengė skaitmeninio privatumo apsaugos grupės Elektroninis privatumo informacijos centras (EPIC). Jį pasirašė tokios organizacijos, kaip „Electronic Frontier Foundation“, „Change of Change“, „Fight for Future“, „People's Resistance“ ir Amerikos vartotojų federacija. Dokumentu skatinama Privatumo ir pilietinių laisvių priežiūros valdybą (PPLPV) „rekomenduoti prezidentui ir Tėvynės saugumo sekretoriui nutraukti veido atpažinimo programų naudojimą, kol bus atliktas išsamesnis patikrinimas.“

   PPLPV buvo įkurta 2004 m. kaip nepriklausoma agentūra, patarianti šalies administracijai privatumo klausimais. „Kongresas tiksliai nustatė, kad naujoms asmens duomenų priežiūros technologijoms reikia didesnės kontrolės, siekiant apsaugoti asmens prigimtines laisves, kurios yra svarbios kiekvienam iš mūsų. Taip pat būtina užtikrinti, kad vyriausybė gautus duomenis naudotų tik konkrečiam, apibrėžtam, aiškiai nurodytam tikslui“ - rašoma dokumente.

   Organizacijos meta iššūkį PPLPV ragindamos „ištirti, ką galvoja visuomenė dėl veido atpažinimo naudojimo viešosiose erdvėse“. Jos taip pat liepia valdybai atkreipti dėmesį į tai, kad veido atpažinimo programinę įrangą gali naudoti „ne demokratinės vyriausybės tam, kad sukontroliuoti visuomenėje gyvenančias mažumas ir siekiant užkirsti kelią vidinių konfliktų kilimui.“ 

   EPIC laiške minimas neseniai atliktas „New York Times“ tyrimas dėl veido atpažinimo paslaugos, kuria naudojasi daugiau nei 600 teisėsaugos agentūrų visoje šalyje. Kaip neseniai pranešė vienas JAV žiniasklaidos šaltinis, Manhetene įsikūrusi „Clearview DI“ renka duomenis iš eilinių socialinės erdvės vartotojų, o Čikagos policijos departamentas (ČPD) naudoja prieštaringai vertinamą veido atpažinimo programą, kad nustatytų nežinomų internete asmenų tapatybę. „The Times“ tyrimas rodo, kad FTB ir Tėvynės saugumo departamentas taip pat naudoja šią kontroversiškai vertinamą sistemą.

   Iš apžvalgos duomenų matyti, kad EPIC dokumentas yra „vienas svarbiausių žingsnių, siekiant sumažinti veido atpažinimo technologijų naudojimą šalyje.“

   Ir nors šios 40 organizacijų skatina PPLPV pateikti oficialų pareiškimą, jau yra būdų, kaip išvengti veido atpažinimo technologijų naudojimo. Neseniai Masačusetso valstijoje esantys San Francisko ir Somervilio gyventojai tapo pirmąja vietos valdžia, uždraudusia veido atpažinimo priemonių naudojimą. Europos Komisija taip pat svarsto penkeriems metams uždrausti naudoti viešą veido atpažinimą. 2019 m. birželio mėn. Džordžtauno privatumo ir technologijos centras išleido pranešimą pavadinimu „America Under Watch: Face Surveillance in the United States“, kuriame raginama paskelbti veido atpažinimo technologijos panaudojimo sprendimus šalyje.

   2019 m. birželio mėnesį buvo pažymėta, kad „The Guardian“ redakcija taip pat kalba apie grėsmes privatumui ir vadina veido atpažinimo technologiją „ypač netikslia ir netinkama“. Redakcija taip pat teigė, kad neseniai buvo atliktas „Amazon“ veido atpažinimo programinės įrangos testas. Amerikos pilietinių laisvių sąjunga ištyrė, kad sistema neteisingai atpažino net 28 Kongreso narius ir apibūdino juos kaip potencialius arba kaip žinomus nusikaltėlius.

   Nesvarbu, ar PPLPV ar kita vyriausybinė agentūra nuspręs imtis veido atpažinimo technologijų reguliavimo, vartotojai privalo žinoti apie šią technologiją ir priemones, kurias naudojant galima apsaugoti savo privatumą. Nors yra žinoma, kad pakankamai dažnai mūsų veidai nuskaitomi viešojoje erdvėje, tačiau yra galimybė savanoriškai atsisakyti veido nuskaitymo oro uostuose, maisto prekių parduotuvėse ir kitose viešose vietose.

   Asmens duomenų saugumas ir paties žmogaus laisvė negali priklausyti nuo vyriausybės priimamų sprendimų. Norint apsaugoti nors mažą dalį savo turimo privatumo ir laisvės jau dabar reikia priimti konkrečius sprendimus, kurie būtų palankūs eiliniams piliečiams, o ne vyriausybės atstovams.

   Skaityti komentarus