°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Tyrimas: Kurioje kūno vietoje žmonės jaučia tam tikras emocijas?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-05-21 08:00:00

      Ne paslaptis, kad nusiteikimas, emocijos ir jausmai veikia mūsų kūną. Pavyzdžiui, beviltiškumo jausmas veikia hormonų sistemą ir keičia mediatorių pasiskirstymą smegenyse. Skirtingos emocinės būklės iššaukia tam tikrą biologinį atsaką. Smegenų aktyvumas keičiasi priklausomai nuo emocinės būklės.

      Tyrimas, išleistas „Proceedings of the National Academy of Science“ žurnale parodo, kad skirtingi jausmai sukelia skirtingus pojūčius kūne. Pavyzdžiui, pyktis veikė kitas organizmo vietas nei baimė, šleikštulys, laimė, meilė, depresija ar kitos. Kiekviena emocija pasireiškia skirtingose kūno vietose.

      Tyrimas buvo atliktas biomedicinos mokslų inžinierių komandos Aalto universitete. Tyrime dalyvavo 700 savanorių iš Suomijos, Švedijos ir Taivano.

      „Jausmai dažnai yra juntami kūne, tad yra manoma, jog  somatosensorinis atsakas lemia sąmoningą emocijų suvokimą. Mes pateikiame žmogaus pojūčių žemėlapius, kuriuose vaizduojamos skirtingos emocijos. Tam panaudojome unikalų topografinį metodą. Dalyviams penkiuose eksperimentuose buvo rodomi dviejų kūnų siluetai kartu su jausmingu žodžiu, istorija, filmu ar veido išraiška. Jie turėjo nuspalvinti tuos kūno regionus, kurių aktyvumą jie jautė stipriausiai arba silpniausiai, žvelgdami į vizualinį stimulą. Skirtingi jausmai buvo siejami su skirtingomis kūno vietomis. Šių žemėlapių atsakymai sutampa su vakarų Europos bei rytų Azijos pavyzdžiais.“

      Nepriklausomai nuo rasės ar lyties tos pačios emocijos koreliuoja su ta pačia kūno vieta. Paprastai, kai turite didelę grupę tiriamųjų, gaunate pakankamai patikimus rezultatus bei išvadas.

      „Jausmai reguliuoja ne tik mūsų sąmonę, bet ir kūno būseną. Tokiu būdu jos paruošia mus reaguoti greitai į gresiantį pavojų bei pastebėti tokias galimybes kaip malonus pokalbis su priešingos lyties atstovu.“ , - kalbėjo Lauri Nummenmaa, profesorius asistentas iš Aalto universiteto.

      Šis tyrimas yra dar vienas svarbus priminimas, jog emocijos stipriai veikia kūną. Ar atkreipiate dėmesį, kaip jausmai veikia jus, jūsų kūną, sveikatą ir kitus aplinkinius? Vidinė ramybė – puikus būdas gyventi sveikiau.

      Kaip mes galime atsikratyti blogų emocijų? Pavyzdžiui, pykčio. Įsivaizduokite, kad nešate cisterną benzino, o išoriniai trikdžiai, kurie jus pykdo įplieskia ją. Tai gali būti idėjos, mintys, žmonės ir t.t. Viskas, ką jūs turite padaryti, tai ištuštinti tą cisterną, tuomet niekas nesugebės įplieksti ugnies. Jūs galite kontroliuoti savo emocijas, reakcijos visuomet yra jūsų pasirinkimas. Pirmiausia, pažvelkite į save iš šono. Niekieno kito negalite kaltinti dėl savo emocinės būsenos tik save, nors kartais ir gali atrodyti kitaip.

      Ar žinojote, kad jūsų širdis sukuria elektromagnetinį lauką, kuris keičiasi priklausomai nuo emocijų? Kad žmogaus širdies magnetinį lauką galima pamatuoti nutolus per kelis metrus? Kad teigiamos emocijos suteikia psichologinę naudą? Kad jūs galite pagerinti savo imunitetą tiesiog generuojant geras emocijas? Kad blogos emocijos gali lemti nervinės sistemos chaosą, tačiau teigiamos veikia priešingai? 

      Skaityti komentarus