°C
      2024 04 20 Šeštadienis

      Proveržis onkologijoje: vėžio gydymas gali keistis iš esmės

      Nuotrauka: Prof. D. Niederwieseris

      Autorius: Tautvydas Bulvičius | LSMU
      2018-10-03 22:00:00

      Ląstelių terapija – tai, kas, tikėtina, ateityje visiškai pakeis onkologinių ligų gydymą. JAV prieš metus, Europoje – tik prieš 3 savaites patvirtintas gydymo būdas tam tikrais atvejais padeda išgydyti net 90 procentų onkologinių ligonių. Toks gydymas – dar viena galimybė įveikti klastingą ligą, kai įprasti gydymo metodai neduoda teigiamo poveikio.  

      „Ši terapija – dar vienas medicinos žingsnis į priekį“, – tvirtina Leipcigo universiteto (Vokietija) Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovas, profesorius Dietgeris Niederwieseris, kuris prisidėjo, kad Kauno klinikose būtų pradėta kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos programa.

      Profesorius daug dėmesio skiria vadinamajai CAR-T ląstelių terapijai. Taikant ją, pacientui transplantuojamos jo paties imuninės ląstelės, kurios prieš tai surenkamos, patobulinamos ir padauginamos. Šios ląstelės iškart atpažįsta ir sunaikina vėžines ląsteles.

      Pasak prof. D. Niederwieserio, mokslininkų jau penkerius metus stebimi klinikinių tyrimų rezultatai yra įspūdingi, o atlikti moksliniai tyrimai patvirtina terapijos efektyvumą. „Kai kuriais ligos atvejais gydymo veiksmingumas siekia net 90 procentų. Tai iš tiesų padeda išsaugoti ligonių gyvybes“, – apie 30 metų vystytą medicinos sritį kalbėjo profesorius.

      Nors CAR-T metodą šiuo metu galima taikyti gydant tik tam tikras kraujo vėžio formas, ląstelių terapija sparčiai tobulėja. „Tai ribota sritis, tačiau mes dirbame, kad terapiją būtų galima pritaikyti ir plačiau. Po kelių metų, labai tikėtina, CAR-T metodą bus galima pritaikyti gydant daugiau ligų. Šiuo metu atliekama dešimtys tūkstančių ląstelių terapijų. Kai tik dar geriau žinosime, kaip modifikuoti ląsteles, terapija bus dar efektyvesnė“, – teigė profesorius.

      Šiandien CAR-T ląstelių terapija taikoma tada, kai ligos neveikia chemoterapija ar radioterapija. Pasak prof. D. Niederwieserio, norint pacientus pradėti gydyti taikant tik ląstelių terapiją, reikia atlikti daugiau tyrimų, tačiau, tikėtina, proveržio ilgai laukti nereikės. „Kol kas to daryti negalime, tačiau po maždaug trijų metų gali būti, kad onkologines ligas pradėsime gydyti taikant tik ląstelių terapiją. Bandysime atrasti, kaip pacientus gydyti be chemoterpijos ir radioterapijos ar taikyti šiuos metodus kartu“, – apie daug žadančią medicinos sritį kalbėjo prof. D. Niederwieseris.

      Šiuo metu prof. D. Niederwieseris ne tik vadovauja Leipcigo universiteto Onkologijos ir hematologijos klinikai bei ieško platesnių ląstelių terapijos pritaikymo galimybių, bet ir savo patarimais padeda gelbėti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose besigydančių onkologinių ligonių gyvybes. „Konsultuoju kolegas hematologus ir jų pacientus, kurie serga piktybinėmis kraujo arba ypač sunkiomis hematologinėmis ligomis“, – apie savo pagalbą kalba profesorius.

      Konsultacijos vyksta pasitelkiant naujausias technologijas – telemediciną. Tai – nauja galimybė Lietuvos pacientams nuotoliniu būdu gauti geriausių pasaulio specialistų konsultacijas būnant tiesiog Kaune. „Ši veikla prilygsta normaliam gydytojo vizitui pas pacientą. Mes turime priėjimą prie visko – net paciento, jei tik reikia. Taip pat su gydytojais organizuojame konferencijas telefonu“, – teigia prof. D. Niederwieseris.

      Skaityti komentarus