°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Megintuvėliuose auginamuose inkstuose - smegenų ląstelės?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2018-11-17 21:00:00

      Mokslininkai, dirbantys su laboratoriškai auginamais inkstais buvo priblokšti savo atradimo: miniatiūriniuose inkstuose, užaugintuose mėgintuvėliuose, jie rado ne tik inkstų, bet ir smegenų bei raumenų ląstelių.

      Dar vadinami inkstų organoidais, šie mažyčiai inkstai auginami mėgintuvėliuose, spec. medžiagomis veikiant kamienines ląsteles taip, kad jos transformuotųsi į specifines inkstų ląsteles. Mokslininkai tikisi, jog ištobulinus šį metodą, ateityje pakaitinius organus galėsime tiesiog užsiauginti ir taip išgelbėsime milijonus gyvybių.

      Vis dėlto, nauji tyrimai parodė, jog dabar naudojama technologija, dėl nežinomų priežasčių, ne visada transformuoja ląsteles į tas, kurių tikimasi.

      Nors mokslininkų bendruomenė  į kamieninių ląstelių tyrimus žiūri entuziastiškai, Dr. Benjamin D. Humphreys mano, jog mokslininkai ,,kolkas pakankamai neįvertino galimų skirtumų tarp laboratorijose naudojamų ir gyvuose žmonėse randamų ląstelių".

      Dr. Humphreys pranešė, jog jo tyrime nustatyta, kad tarp 10 ir 20 procentų ląstelių inkstų organoiduose kažkodėl elgėsi nenuspėjamai ir tapo smegenų  ar raumenų ląstelėmis.

      Šios ląstelės paklydėlės kelia dideles problemas mokslininkams. Dr. Humphreys sakė: ,, kai ląstelės tampa kažkuo kitu, nei mes tikimės, tai parodo, kad mūsų naudojamas procesas nėra tobulas ir užaugintas inkstas pilnai neatitinka žmogaus struktūros".

      Toliau analizuojant šias ląsteles, buvo atrastas būdas, sumažinant ,,ląstelių paklydėlių" skaičių dešimteriopai.

      Mokslininko manymu: ,,šie atradimai padės greičiau vystyti laboratorijose auginamų organų technologijas". Mokslininkai, išmokę ląstelių skaičių sumažinti inkstuose, tą pačią techniką gali pritaikyti ir kituose organuose.

      ,,Inkstų auginamas laboratorijose yra labai sparčiai vystomas dėl to, kad pasaulyje yra milijonai žmonių gyvenančių su inkstų nepakankamumais, o efektyvaus gydymo, be inkstų transplantacijos, mes neturime"- teigė jis.

      Skaityti komentarus