°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Magnis vaistus nuo depresijos verčia raudonuoti iš gėdos

      Nuotrauka: Holistic nuotr.

      2019-11-29 08:00:00

      Depresija yra dažniausiai diagnozuojama šių laikų liga, JAV kasmet užfiksuojama daugiau kaip 3 milijonai atvejų. Manoma, kad visame pasaulyje šia liga serga apie 350 milijonų žmonių. Įprastinė medicina teigia, kad antidepresantai yra pirmojo pasirinkimo gydymo būdas, įskaitant naujai patvirtintus, švirkščiamus vaistus po gimdymo, kurie kainuoja 34 000 USD, tai rodo milžiniški pardavimų srautai. Nepaisant jų plataus vartojimo, šie vaistai pasižymi daugybe rimtų šalutinių reiškinių, įskaitant mintis apie savižudybę ir savižudybė - šio efekto galima tikėtis, juk vaistus geriantys žmonės jau turi polinkį į savižudybes. Vien dėl šios priežasties natūralių, saugių ir veiksmingų alternatyvų reikia labiau nei bet kada anksčiau.

      Nors natūralių depresijos gydymo būdų tyrimų daugėja kasdien - GreenMedInfo.com depresijos duomenų bazėje yra 647 tyrimai su daugiau nei 100 natūralių medžiagų, kurios buvo ištirtos, siekiant rasti natūralų depresijos gydymo bei jos profilaktikos būdus. Šiais laikais sunku rasti patikimų tyrimų šia tema. Būtent todėl svarbus tyrimas, paskelbtas „PLOS” žurnale pavadinimu: „Magnio papildų vaidmuo gydant depresiją: atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas“. Magnis yra ne tik saugus, pigus ir lengvai prieinamas, bet ir veiksmingas gydant lengvą ar vidutinio sunkumo depresiją. 

      Jau anksčiau yra tirtas magnio ir depresijos ryšys, tačiau tai yra pirmasis placebu kontroliuojamas klinikinis tyrimas, skirtas įvertinti, ar nereceptinio magnio chlorido (248mg magnio per parą, 6 savaites) vartojimas pagerina depresijos simptomus. 

      Tyrimas vyko taip:

      „Ambulatorinėse pirminės sveikatos priežiūros klinikose buvo atliktas aklas, atsitiktinių imčių kryžminis tyrimas, kuriame dalyvavo 126 suaugusieji (vidutinis amžius 52 metai; 38% vyrų), kuriems diagnozuota depresija ir kurie šiuo metu patiria lengvus ar vidutinio sunkumo simptomus, remiantis pacientų sveikatos klausimynu. Gydymas truko  6 savaites, tiriamieji turėjo vartoti 248 mg magnio per dieną. Jų rezultatai buvo lyginami su kontrolinės grupės rezultatais, kurie 6 savaites negavo jokio gydymo. Simptomai buvo vertinami kas dvi savaites telefoninio skambučio metu. Tyrimo pabaigoje buvo lyginami depresijos simptomų pokyčiai pradėjus gydymą ir kiekvieno vertinimo rezultatais. Taip pat buvo atsižvelgta į nerimo simptomų pokyčius, vaistų vartojimo režimo laikymąsi, neigiamą poveikį ir ketinimą ateityje vartoti magnio papildus. Nuo 2015 m. birželio mėn. iki 2016 m. gegužės mėn. 112 dalyvių pateikė duomenis. “

      Tyrimo rezultatai buvo šie:

      „Magnio chlorido vartojimas 6 savaites sąlygojo kliniškai reikšmingą sveikatos klausimyno (PHQ-9) balų pagerėjimą – 6,0 balais (PI –7,9, –4,2; P <0,001) ir nerimo simptomų, vertintų “Generalized Anxiety Disorders-7” klausimynu balų pagerėjimas 4,5 balų (PI -6,6, -2,4; P <0,001). Vidutiniškai nustatyto gydymo laikėsi 83% tiriamųjų. Papildai buvo gerai toleruojami ir 61% dalyvių teigė, kad ateityje vartos magnį. Panašus poveikis buvo pastebėtas nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, pradinio depresijos sunkumo, pradinio magnio lygio ar antidepresantų vartojimo. Poveikis buvo pastebėtas po dviejų savaičių. Magnis yra veiksmingas suaugusiems, sergantiems lengva ar vidutinio sunkumo depresija. Jis veikia greitai ir yra gerai toleruojamas, nereikia atidžiai stebėti toksiškumo. “

      Manoma, jog įprastiniai antidepresantai „sukelia pakankamą gydymo atsaką arba visiškai pagydo depresiją“, tačiau PHQ-9 klausimyno balas „sumažėja 5 balais ar daugiau, lyginant su pradiniu rodikliu“. Ir vis tiek gydytojai renkasi „nekeisti gydymo; periodiškai stebėti.“ Taigi magnio balas - 6,0 rodo labai gerus rezultatus, lyginant su įprastu vaistų poveikiu, kuris kartais vadinamas „remisija“. Beveik pusė pacientų, vartojančių tradicinius antidepresantus, nutraukia gydymą pirmąjį mėnesį, dažniausiai dėl pasireiškusio šalutinio poveikio.

      Apibendrinti pagrindinius studijų rezultatus:

      Kliniškai reikšmingai pagerėjo tiek depresijos, tiek nerimo balai.

      61% pacientų teigė, kad ateityje vartos magnį.

      Panašus poveikis pasireiškė visiems pacientams, nepaisant jų amžiaus, lyties, depresijos sunkumo, pradinį magnio kiekio ar vartojamų antidepresantų.

      Poveikis pasireiškė per dvi savaites.

      Tyrimo autoriai padarė išvadą:

      „Magnis efektyviai veikia suaugusiuosius, kenčiančius nuo lengvos ar vidutinio sunkumo depresijos. Jis veikia greitai ir yra gerai toleruojamas, nereikia atidžiai stebėti jo toksiškumo.“

      Apart depresijos mažinimo,  magnis turi daugybę kitų sveikatai naudingų savybių. Kur jo gauti? 

      Magnis yra bene svarbiausias žmogaus kūno mikroelementas, kalbant apie energijos gamybą. Jo randama net 300 žmogaus organizme esančių fermentų, įskaitant biologiškai aktyvią ATP formą, žinomą kaip MG-ATP. Tiesą sakant, žmogaus baltymuose buvo nustatyta daugiau nei 3751 magnio rišimosi vietų, tai įrodo, jog magnio svarba mūsų mityboje yra nepakankamai įvertinta. 

      Įvairūs tyrimai, susiję su magniu, yra pastoviai vykdomi jau pastaruosius 40 metų, maždaug 2000 naujų tyrimų yra atliekama per vienerius metus. Jais įrodyta daugiau nei 100 magnio privalumų. Šiame straipsnyje pateikiame 7 svarbiausius terapinius magnio taikymo būdus.

      Fibromialgija. Ne tik magnio trūkumas dažnai pasitaiko pacientams, kuriems diagnozuota fibromialgija,  tačiau taip pat įrodyta, jog palyginti mažos magnio dozės (50 mg), kartu su buteno dirūgštimi magio malato pavidalu, palengvina ligos simptomus – skausmą bei sausgyslių įtampą. 

      Prieširdžių virpėjimas. Daugybė tyrimų įrodė, jog magnio papildai patys sumažina prieširdžių virpėjimą arba veikiant kartu su paskirtais vaistais. 

      2 tipo diabetas. Magnio trūkumas pasitaiko itin dažnai sergant 2 tipo diabetu. Pasak 2007 metais atlikto tyrimo, tai pasitaiko  13,5 – 47,7% atvejų. Tyrimai taip pat pademonstravo, jog sergant antro tipo diabetu, periferine neuropatija ar vainikinių arterijų liga,  pacientų tyrimuose pasireiškia mažesnis intraląstelinis magnio kiekis, nei įprasta. Įrodyta, kad  magnio papildai sumažina gliukozės badą plazmoje ir padidina DTL cholesterolio kiekį 2 tipo diabetu sergantiems pacientams. Taip pat įrodyta, jog magnis pagerina pacientų metabolinę kontrolę bei jautrumą insulinui.

      Premenstruacinis sindromas (PMS). Ryškus magnio trūkumas pastebėtas moterų, besiskundžiančių ryškiais PMS simptomais, organizmuose. Todėl nė kiek nestebina, jog įrodyta, kad magnis lengvina PMS skysčio susilaikymo simptomus, taip pat ryškiai sumažindamas susijusius simptomus – maždaug 34 %, vartojant 250 mg magnio tabletes bent 3 mėnesius. Įrodyta, jog veikiant kartu su vitaminu B6, magnis sumažina taip pat ir su nerimu susijusius PMS simptomus. 

      Širdies ir kraujagyslių ligos bei mirtingumas. Maža magnio koncentracija kraujo serume gali lemti mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Yra daugybė būdų, kaip magnis gali suteikti apsauginį poveikį. Jis gali veikti kaip kalcio kanalų blokatorius, yra hipotenzinis, antitrombinis bei antispazminis (gali apsaugoti nuo vainikinių arterijų spazmo). Taip pat, širdies raumeninės ląstelės turi itin daug mitochondrijų, gaminančių ląstelės energiją ( vienoje ląstelėje net 100 kartų daugiau nei skeleto raumenyse). O tai reikalauja didelio magnio kiekio ATP energijos susidarymui citrinos rūgšties fazėje krebso ciklo pradžioje. 

      Migrena. Įrodyta, jog magnio kiekis kraujyje yra itin mažas pacientuose, kenčiančiuose nuo migrenos priepuolių. Neseniai paskelbtame „Journal of Neural Transmission“ straipsnyje „Kodėl visus pacientus, sergančius migrena, reikia gydyti magniu“, buvo pabrėžiama, kad įprastiniai kraujo tyrimai tiksliai nenurodo tikrųjų magnio atsargų kūne, nes mažiau nei 2% yra išmatuojamoje tarpląstelinėje erdvėje “. 67% yra kaule, o 31% yra tarpląsteliniu būdu “. Neseniai paskelbtame „Journal of Neural Transmission“ straipsnyje „Kodėl visi pacientai, sergantys migrena, reikia gydyti magniu“, buvo pabrėžiama, kad įprastiniai kraujo tyrimai tiksliai nenurodo tikrųjų magnio atsargų kūne, nes mažiau nei 2% yra išmatuojamoje tarpląstelinėje erdvėje “.  67% yra kaule, o 31% yra tarp ląstelių “. Autoriai teigia, jog „įprasti kraujo tyrimai nenurodo tikrosios magnio būklės, empirinis gydymas bent geriamuoju magniu yra būtinas visiems migrenos pacientams.“ Iš tiesų buvo nustatyta, kad magnio papildai sumažina galvos skausmą vaikams, kenčiantiems nuo dažnų  migreninių galvos skausmų. Kartu su l-karnitinu, magnis efektyviai mažina migrenos dažnį ir suaugusiesiems.

      Senėjimas. Nors senėjimas yra natūralus procesas, pastebėta, kad pagreitėjęs senėjimas yra magnio trūkumo požymis, ypač akivaizdus ilgų skrydžių į kosmosą metu, kai mažas magnio kiekis susijęs su širdies ir kraujagyslių sistemos senėjimu daugiau nei 10 kartų greičiau nei žemėje. Įrodyta, kad magnio papildai naikina su amžiumi susijusius neuroendokrininius pokyčius. Vienas iš galimų su magnio trūkumu susijusių senėjimo mechanizmų yra tai, jog magnio reikia DNR stabilizavimui ir DNR replikacijai. Magnis taip pat reikalingas gyjantiems chromosomų galams po mitotinio dalijimosi. 

      Gana svarbu apmąstyti ankščiau paminėtus magnio papildų privalumus, turint omenyje visiems gerai žinomus farmacinių preparatų šalutinius poveikius simptomiškai gydant ligas. Vidutiniškai, įprastas vaistas gali sukelti apie 75 šalutinius poveikius, įskaitant ir galinčius sukelti mirtį (nors tai pasitaiko tik retsykiais). Turint omenyje magnio privalumus ir mažą toksiškumą, akivaizdu, jog šis mineralas, privalantis būti kiekvieno žmogaus maisto racione, nustumia farmacinius preparatus, skirtu kovai su depresija, į šoną. 

      Geriausi magnio šaltiniai: 

      Geriausia magnio gauti su maistu. Puikiausias skiriamasis ženklas, rodantis, jog produkte gausu magnio – žalia spalva, tai yra chlorofilo turintis maistas. Chlorofilas padeda augalams vykdyti fotosintezę – versti saulės šviesos energiją į metabolinę energiją, taigi turi magnio atomą savo centre. Tiesą sakant, be magnio augalai negalėtų panaudoti saulės šviesos energijos. 

      Tačiau taip pat svarbu suprasti, jog pats magnis yra bespalvis, taigi daugybė maisto produktų, kurie nėra žalios spalvos, taip pat gali gausiai turėti šio mikroelemento. Esmė ta, kad kai magnis susidedamas su maisto kofaktoriais, jis yra absorbuojamas ir panaudojamas efektyviau nei jo pradinė forma, pavyzdžiui išgaunama magnio oksido pavidalu iš kalkakmenio.

      Toliau pateikiame maisto produkto pavyzdžius, kurie turi itin daug magnio. Proporcijos pateikiamos 100 g. produkto.

      Žalios ryžių sėlenos (781 mg)
      Džiovinti jūros dumbliai, agaras, (770 mg)
      Šaldytas laiškinis česnakas (640 mg)
      Džiovintas kalendros lapas (694 mg)
      Džiovintos sėklos, moliūgai (535 mg)
      Nesaldintos kakavos milteliai (499 mg)
      Džiovintas bazilikas (422 mg)
      Linų sėmenų sėklos (392 mg)
      Kmynų sėklos (366 mg)
      Džiovinti braziliniai riešutai (376 mg)
      Petražolės, džiovintos ar liofilizuotos (372 mg)
      Sezamo sėklos arba miltai (346 mg)
      Migdolų riešutas arba sviestas (303 mg)
      Anakardžių riešutai, gali būti skrudinti (273 mg)
      Sojų miltai, be riebalų (290 mg)
      Išrūgos (176 mg)
      Dehidratuoti bananai (108 mg)
      Džiovinti, šaldyti porai (156 mg)
      Žalia žuvis, neapdorota lašiša (95 mg)
      Dehidratuoti svogūnai (92 mg)

      Laimei, tiems, kuriems reikia didesnių magnio dozių arba kurie nėra linkę vartoti maisto produktų, kuriuose gausu magnio, yra maisto papildai. Atminkite, kad norintiems pasinaudoti magnio terapija, verta prisiminti magnio vidurius laisvinančias savybes, magnio citratas ar oksidas sukelia šį šalutinį poveikį.

      Tiems, kurie nori maksimaliai absorbuoti šį mikroelementą, magnio glicinatas yra idealus, nes glicinas yra mažiausia aminorūgštis, gerinanti magnio absorbciją. 

      Skaityti komentarus