°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Kung-fu pelytė nugalėjo gyvatę? (VIDEO)

      Nuotrauka: San Diego universiteto nuotr.

      2019-04-03 20:00:00

      Dykumos JAV pietvakariuose - tikra nindzių slaptavietė. Čia slepiasi savo akrobatinais triukais garsėjančios dykuminės kengūrinės žiurkės.

      Tyrėjai, apsiginklavę didelio greičio kameromis, fiksavo sudėtingus graužikų manevrus besiginant nuo mirtinų barškuolių. Kovo 27 dieną dienos šviesos sulaukė net dveji tyrimai, giliau nagrinėjantys kengūrinių žiurkų gynybos mechanizmus

      Anot elgsenos ekologo Rulon Clark, šios mielos žiurkės grobuonių atakų išvengia pasikliaudamos savo ypatingai jautria klausa bei greitai trepsėdamos, taip išgąsdinančios potencialius medžiotojus. Deja, šie metodai suveikia ne visada.

      R. Clark su kolegomis dažnai stebėjo gyvačių puolamas žiurkes, kurios beveik visada sugebėdavo išgyventi. Žiurkės taip greitai pašoka į viršų, o nusileidę - pabėga, jog mokslininkų akys nespėja užfiksuoti kovos. Kadangi mokslininkai norėjo išsiaiškinti, kokius būtent judesius žiurkės naudoja savo išsigelbėjimui, jie į pagalbą pasitelkė didelio greičio vaizdo kameras.

      Užfiksavę 32 skirtingas gyvačių atakas Sonorano dykumoje, Arizonoje, mokslininkai identifikavo graužikų gynybinius triukus.

      Gyvatei puolant žiurkę, ši pašoka ir skriedama pasuka visą savo kūną, taip išvengdama gyvatės ilčių. Jei šis manevras nepavyksta ir gyvatė vis tik sugeba iltis suleisti į graužiko kūną, jis pasinaudoja paskutine taktika -  savo tvirtomis kojomis nuspiria gyvatės galvą, prieš jai spėjant sušvirkšti mirtiną nuodų dozę.

      Mokslininkus labiausiai nustebino spyris - „Mes nesitikėjome, jog spyris bus toks efektyvus“, teigė vienas jų.

      Sėkmingai išvengus gyvatės ilčių, uodegos pagalba graužikas sugeba persiorientuoti, nusileisti ant kojų ir pradėti sprintą tolyn nuo pavojaus.

      Visa tai įvyksta greičiau, nei galite mirktelėti. Viena kengūrinė žiurkė į gyvatės ataką sugebėjo sureaguoti per 38 milisekundes - tai vienas greičiausių reakcijos laikų tarp visų stuburinių gyvūnų.

      Šaltinis: Sciencenews.org

      Skaityti komentarus

      Geras! 2019 04 04 05:01

      Nu geras :D :D :D

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai