°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Ką slepia vardas? Žmonės gana tiksliai gali priskirti vardus nepažįstamiems veidams

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2018-10-14 07:00:00

      Ar atrodote kaip Saulė? Ar jums žmonės yra sakę, jog jums tiktų vardas Viktoras? Jums gali pasirodyti, kad jus geriau apibūdintų tam tikras vardas. Amerikos psichologų asociacijos atliktas tyrimas rado, jog žmonės daug tiksliau priskiria vardus nepažįstamųjų veidams nei paprasčiausias atsitiktinumas. Ar yra tokio gebėjimo minusų? Taip, nes tam yra pasitelkiami kultūriniai stereotipai.

      Turbūt labiausiai moksliniais tikslais žaidimas „Atspėk kas“ buvo panaudotas, kai šimtai dalyvių iš Izraelio ir Prancūzijos atliko eksperimentą, kuriame reikėjo žmonių fotografijoms priskirti vardus iš pateiktų keturių ar penkių pasirinkimų. Tyrimo tikslas buvo ištirti socialinių identifikatorių įtaką fizinei išvaizdai.  

      Studentams buvo pateiktas prancūzų ir izraeliečių veidų bei vardų rinkinys. Paaiškėjo, kad studentai iš Prancūzijos geriau, nei remiantis atsitiktinumu, gali priskirti prancūzų vardus nuotraukose esantiems žmonėms, o tuo tarpu studentai iš Izraelio geriau gebėjo priskirti hebrajiškus vardus izraeliečių veidams. Vidutiniškai dalyviai teisingai priskirdavo nuo 25 proc. iki 40 proc. vardų, o atsitiktinio priskyrimo metu tikslumas tesiekė nuo 20 proc. iki 25 proc.  

      Jonata Zvebner, kandidatė į daktaro laipsnį Jeruzalės hebrajų universitete ir pagrindinė tyrimo autorė, mano, kad eksperimento rezultatai parodo, jog žmonės pasąmonėje keičia savo išvaizdą į tokią, kuri tilptų į visuomenės nustatytus rėmus ir asocijuotųsi su jų vardu.     

      „Ankstesnis tyrimas parodė, kad kultūriniai stereotipai yra siejami su vardais, įskaitant ir kaip žmogus turėtų atrodyti. Pavyzdžiui, žmonės linkę įsivaizduoti, jog Bobas turės apvalesnį veidą nei Timas. Mes manome, kad tokie stereotipai gali, per tam tikrą laiką, paveikti žmonių veidų išvaizdą“,- sako jis.

      Tokie faktoriai kaip šukuosena ar tatuiruotės – išvaizdos aspektai, kuriuos kontroliuoja individas – gali būti pasąmonės veiksnys, lėmęs pasikeitimus.  

      „Socialinė etiketė gali paveikti žmogaus veido išvaizdą“,- papildė tyrimo bendraautorė Rūta Majo, doktorantė iš Jeruzalės hebrajų universiteto. „Mus aplinka pradeda formuoti nuo tos minutės, kai gimstame, ne tik pagal tai, kokia mūsų lytis, rasė ar socioekonominis statusas, bet ir pagal vardą.“

      Norėdami įrodyti žmonių subjektyvumą, kompiuteris buvo ištreniruotas priskirti vardus žmonėms, esantiems nuotraukose, kaip ta darė tyrimo dalyviai. Kompiuteriui pavyko tiksliai priskirti vardus veidams daug dažniau nei atsitiktinio priskyrimo atveju. Svarbu paminėti, kad kompiuteris neturėjo informacijos apie vardų semantiką, fonetiką ar kultūrą.

      Šiame tyrime buvo pateikta daugiau nei 94,000 veidų nuotraukų ir kompiuteris sugebėjo priskirti vardus nuotraukoms net 54-64 proc. tikslumu.

      Niras Rosefeldas, vienas iš tyrimo bendraautorių, sakė, jog kitaip nei žmonės, kompiuteriai neturi kultūrinės, istorinės ar kontekstinės informacijos: „Vardas A yra vardas A tik todėl, kad jis nėra vardas B.“ Kompiuterio algoritmas leidžia patikrinti komandos iškeltas hipotezes, darant tyrimus su žmonėmis.   

          

      Tai kelia klausimą, ar yra koreliacija tarp žmogaus veido išvaizdos ir jo vardo, nesiremiant stereotipais, jei kompiuteris gali taip tiksliai nuspręsti. Mokslininkų manymu, tai tik atsitiktinumas, nes žmonėms kultūrinis kontekstas yra labai svarbus, o algoritmams jis tiesiog neprieinamas. 

      Skaityti komentarus