°C
      2024 03 29 Penktadienis

      JAV užterštas geriamasis vanduo gali būti atsakingas už 100 000 vėžio atvejų

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-10-15 08:00:00

      Nors pastangos mažinti anglies dvideginio kiekį atmosferoje - kaip niekad didelės, tačiau daugybė aplinkosaugos problemų nusipelno lygiai tiek pat, jei ne daugiau dėmesio. Viena iš šių problemų yra geriamojo vandens tarša. Tai globali problema, apėmusi visą planetą, Šiaurės Amerika nėra išimtis. Pavyzdžiui, Kanadoje Pirmųjų tautų rezervatuose geriamasis vanduo yra tarp blogiausių pasaulyje.Tuo sunku patikėti. 

      Vandens užterštumas Jungtinėse Valstijose yra kaip niekad didelis, o tai rodo atliktas tyrimas, kuris buvo paskelbtas žurnale „Heliyon“. Tyrime buvo tiriami 22 vėžį sukeliantys junginiai, kuriuos tyrėjai rado 48 363 JAV bendro naudojimo vandens sistemose. Tai pirmasis tokio pobūdžio tyrimas, vertinantis bendrą vėžio riziką dėl komponentų, esančių vandentiekio sistemoje, poveikio. Svarbu pažymėti, kad į tyrimą nebuvo įtraukti maždaug 13,5 mln. žmonių, kurie nesinaudoja bendra vandentiekio sistema. 

      Tyrimo išvada:

      Iš tiesų valstybinio ir nacionalinio lygio kumuliacinė rizika sirgti vėžiu dėl vandens taršos karcinogeniškomis medžiagomis yra panaši  kaip ir rizika dėl oro taršos. Taigi vandens kokybės gerinimas ir investavimas į šaltinio vandens apsaugą yra galimybė apsaugoti visuomenę ir sumažinti sergamuma ligomis, susijusiomis su aplinkos tarša. 

      „Mes nustatėme, kad vėžio rizika JAV siekia 100 000 atvejų vien dėl geriamojo vandens taršos, kuri šiuo metu atitinka reikalavimus“, - teigė pagrindinė autorė, Sydney Evans, Aplinkos darbo grupės mokslo analitikė.

      Stebina tai, kad užterštas chemikalais vanduo iš tikrųjų atitinka saugos reikalavimus. Pasirodo būtina koreguoti federalinių sveikatos reguliavimo agentūrų nustatytus saugos reikalavimus. Ar iš viso yra tikrai saugus kenksmingų cheminių medžiagų kiekis vandenyje? Akivaizdus atsakymas - ne.

      „Vanduo, atitinkantis sveikatos normas, vis tiek gali būti kenksmingas”, - sakė Evans. 

      Jungtinėse Amerikos Valstijose yra maždaug 300 milijonų žmonių, kurie naudoja vandentiekio vandenį, tai didžioji dauguma JAV gyventojų. Pasak autorių, mes kalbame apie 4 vėžio atvejus iš 10 000 gyventojų. 

      Kai kuriems tai gali pasirodyti nedidelis skaičius, tačiau jis išauga, kai atsižvelgiama į visus kitus su vėžiu susijusius aplinkos teršalus, tokius kaip kasdienė buitinė chemija, pesticidai ir herbicidai, pvz., „RoundUp“, kurie jau yra aptinkami daugelyje maisto produktų , jau nekalbant apie elektromagnetinę spinduliuotę, perdirbtus maisto produktus, cukrų, oro taršą ir daugybę kitų veiksnių, kurie stipriai susiję su vėžiu.

      Amerikoje atlikta daugybė tokių viešųjų vandens kokybės tyrimų. Pasak aplinkos apsaugos darbo grupės, vyriausybės atliktoje vandens analizės apžvalgoje teigiama, kad 75% JAV geriamas vanduo yra užterštas vėžį sukeliančiu šešiavalenčiu chromu arba chromu-6. Šiuo metu 200 milijonų amerikiečių susiduria su šiomis medžiagomis. 

      Chromas-6 yra sunkusis metalas, kurį Pasaulio sveikatos organizacija priskyrė 1 grupės kancerogenams. Į šį sunkųjį metalą Erinas Brockovičius ja anksčiau stengėsi atkreipti žmonių dėmesį - tai yra pramonės industrijos šalutinis produktas ir žinoma, kad jis sukelia vėžį net ir nedideliais kiekiais. Iš tiesų, Kalifornijos mokslininkai pažymėjo, kad ši medžiaga kelia grėsmę, kai viršija lašo olimpiniame baseine kiekį.

      Vanduo buteliukuose ne ką geresnis variantas. Tai taip pat prisideda prie taršos. 

      Antidepresantai, kurių vartojimo kiekis vis auga, iš kūno pasišalina mažais kiekiais tualete, keliauja kanalizacine sistema, kur vanduo yra išvalomas ir patenka į ežerus ir upes, buvo aptikti keliuose Didžiųjų Ežerų žuvų rūšių smegenyse. 

      Tyrimai parodė, kad  nėra visiškai saugaus toksinų kiekio geriamjame vandenyje. Dvejus metus trukusi Nacionalinės toksikologijos programos (2008) studija teigia, kad tiriamieji, gėrę vandenį su chromo-6 pėdsakais susirgo vėžiu.

      Taip, mes galime apsisaugoti valgydami sveiką maistą, gerdami švarų vandenį ir laikydamiesi sveikos gyvensenos ypatumų, tačiau kuo toliau, tuo sunkiau tai pasiekti. Viena iš pagrindinių problemų yra ta, jog žmonės nuolat renka pinigus vėžiui gydyti, tačiau šie pinigai nėra naudojami kovai su juo. Liga tapo populiaria grotažyme, tačiau nė vienas tariamas vėžio aktyvistas nesuteikiama informacijos apie tikrąsias vėžio priežastis.

      Vėžys nėra tik nesėkmė 

      Vėžys nėra tik nesėkmė. Mes žinome, kad daug aplinkos veiksnių, produktų ir paslaugų gali sukelti vėžį. Būtų įdomu pamatyti atliktą panašų tyrimą, kuriame buvo atsižvelgiama į daugiau veiksnių, prisidedančių prie didėjančio sergamumo vėžiu. Kodėl vėžio aktyvistai neinformuoja apie tai? Kodėl vėžio pramonė nuolat kaupia pinigus ir tuo pat metu ignoruoja daugybę galimų gydymo būdų, kurių neįmanoma užpatentuoti? Tai labai svarbūs klausimai.

      Nota Bene 

      Sąmoningumas vėžio srityje susideda iš kitų ugdymo apie alternatyvius gydymo metodus, apie kuriuos nešneka didieji vaistininkai, ir supratimo apie vėžio priežastis didinimas. Geriausias pasirinkimas yra sveika gyvensena, kurią galite perimti ir jūs. 

      Skaityti komentarus