°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Energiniai gėrimai ir greitas maistas trikdo paauglių smegenų vystymąsi

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-09-23 08:00:00

      Naujas tyrimas rodo, kad energiniai gėrimai ir greitas maistas neigiamai veikia besivystančias smegenis. 

      Gyvenimas priklauso nuo tokių nestabilių jėgų pusiausvyros, tad to suvokimas - sekina. Kita vertus, pasimetimas tarp smulkmenų taip pat vargina. Per paskutinius dešimtmečius buvo pagaminta be galo daug energijos, skirtos optimizuoti kognityvines ir fizines mūsų funkcijas. Kaip tai veikia? Paprasčiausiai mūsų kūnas patenka į būseną, kur mikroelementai bei kiti junginiai reikalauja mažiau dėmesio. 

      Sėkmingas gyvūnų augimas priklauso nuo juos supančios aplinkos. Polinkis reklamuoti ir pardavinėti izoliuotas molekules daugiau pasako apie mūsų fantazijas nei mokslo pasiekimus. Nėra tokio dalyko kaip “supermaistas”. Yra tik maistas - sveikas arba ne. 

      Tačiau kai kurie dalykai - tiesa. Cukraus poveikis negali būti menkinamas, kai tiek daug šaltinių skelbia apie jo žalą. Tačiau vėlgi, prabėgo dešimtmečiai, kai ant kiekvieno kampo skelbiamas apie tabako žalą, tačiau rūkymo statistika nesikeičia. Priklausomybės nuo cukraus atsisakyti dar sunkiau, ypač dabar, kai kompanijos cukrui sugalvoja vis kitus pavadinimus tam, kad tik suklaidintų pirkėjus. Tiesa ta, kad cukrus yra pagrindinė priežastis, kodėl žmonės rūko. 

      Kasdien amerikietis vidutiniškai suvartoja 22,4 arbatinius šaukštelius cukraus. Naujas tyrimas, išleistas “Teratology Society”, bandė išsiaiškinti, kaip cukrus veikia paauglių smegenų vystymąsi. Paaiškėjo, jog tai be galo kenkia. Didėjantis energinių gėrimų ir greito maisto populiarumas tarp paauglių neigiamai veikia paskutines smegenų vystymosi stadijas. 

      Amy Reichelt iš RMIT universiteto rašo, kad greitas maistas neigiamai veikia sprendimų priėmimo centrą bei provokuoja atlygio reikalaujantį elgesį, o tai verčia paauglį maitintis nesveikai ir negražiai elgtis. Dvi pagrindines neurotransmiterių sistemas - dopamino valdomą atlygio sistemą ir slopinančiąją - neigiamai veikia cukrus bei greitas maistas kritinių smegenų vystymosi fazių metu. 

      Paauglystė yra kritinis laikotarpis, kuomet paskutiniai svarbiausi smegenų vystymosi etapai persipina su elgesio pokyčiais, todėl susidaro tobula terpė gyvenimo būdo pasirinkimas keisti smegenų vystymosi trajektoriją ir daryti ilgalaikį poveikį smegenims. 

      Nenuostabu, kad paaugliai suvartoja didžiausią nesveiko maisto dalį, juk tai taip lengvai prieinama, pigu, suteikia daug energijos, tačiau mažai maistinių medžiagų. Nutukimo rodikliai šiais laikais - kaip niekad aukšti ir  ne tik suaugusiųjų tarpe, tačiau ir tarp vaikų bei paauglių. Amerikoje 31 proc. vaikų - nutukę.

      Greitas maistas skatina atlygio sistemos pokyčius, o tai lemia pažintinių ir emocinių funkcijų trikimą. Paauglys (ir būsimas suaugęs asmuo) kenčia nuo padidėjusio impulsyvaus elgesio ir atminties konsolidacijos sutrikimų bei socialinių sąveikų. Vyrų elgesys, suvalgius didelius kiekius saldintų gėrimų, sutrinka ne taip greitai. Hipokampas kenčia, kai žmogaus mityba susideda iš daug cukraus, o tai pasireiškia pažintinių funkcijų sutrikimais.  

      Gausus nesveiko maisto vartojimas paauglių tarpe sukelia specifinius neurobiologinius atlygio sistemos pokyčius, kurie lemia frontostriatinio ir frontotemporalinio smegenų laidų raidą. Tai paauglystėje mažina elgesio slopinimą, o tai lemia ryškius elgesio pokyčius, pastebimus atliekant pažinimo užduotis, kurių rezultatai priklauso nuo anksčiau minėtų sistemų.

      Energinių gėrimų tyrime, kuriam vadovavo Christine Curran ir Cecile Marczinsk iš Šiaurės Kentukio universiteto, daugiausia dėmesio skyrė kitos formos greitam maistui, turinčiam daug kofeino ir taurino, žalai įvertinti. Šis tyrimas taip pat susijęs su alkoholiu, nes energiniai gėrimai yra dažnai maišomi su alkoholiu. Autoriai prognozuoja, kad pavojingas kofeino ir taurino mišinys sukels 60 mlrd. JAV dolerių vertės problemų: 

      Duomenys rodo, kad amžius yra svarbus kofeino ir taurino toksiškumo veiksnys. Nors senstančioms ar ligotoms smegenims taurinas ar kofeinas gali būti naudingi, tačiau paauglius tai veikia priešingai - jų smegenis žaloja lėtinis didelių dozių vartojimas. 

      Kadangi energiniai gėrimai parduodami kaip maisto papildai, įmonės neprivalo nurodyti kofeino kiekio. Nors apie kofeino toksiškumą nėra kalbama dažnai, tačiau 45 proc. atvejų apsinuodijimas nustatomas vaikui arba paaugliui, C. Curran ir C. Marczinsk pažymi, kad kofeino kiekis viename energiniame gėrime svyruoja nuo santykinai saugaus 50 mg iki didžiulio 505 mg kiekio. Viena energinio gėrimo skardinė gali sukelti neigiamą poveikį 70 proc. vaikų ir 40 proc. paauglių, nes jos sudėtyje yra daugiau nei 3 mg/kg/d kofeino. 

      Kofeinas gali padidinti kraujospūdį ir širdies ritmą; vartojant jį kartu su aminorūgštimi taurinu padidėja tikimybė, kad taip ir atsitiks. Remdamiesi tyrimais su pelėmis, autoriai pasakoja apie kognityvines problemas, kurias sukelia šis derinys. Nors jie pripažįsta, kad kofeinas iš tiesų turi teigiamai veikia suaugusių pažintines funkcijas, todėl jie daro išvadą:

      Besivystančios smegenys labai jautriai reaguoja į kofeino poveikį, o besivystančio vaiko nuovargis yra poreikio ilsėtis rodiklis, o ne pretekstas vartoti kofeiną. 

      Pagrindinės problemos besivystančiose smegenyse reiškiasi mokymosi ir atminties išsaugojimo sferose, panašios problemas randasi dėl per didelio greito maisto vartojimo. Priklausomybės sukeliančios medžiagos paprastai sukelia lėtinį funkcijos sutrikimą. Mes nepripažįstame problemos, kai esame jos epicentre. Paaugliams, priklausomiems nuo cukraus, kofeino ir taurino, pilnametystė - paprasčiausias blogų įpročių tęsinys, padėjęs formuoti sampratą apie tai, kas jie yra ir kaip jie veikia kaip gyvūnai.

      Atsižvelgiant į tai, kad nutukimas keičia ateinančių kartų DNR, kol mes neatsisakysime meilės šioms priklausomybę sukeliančioms medžiagoms, abejotina, ar grįšime prie puikiai funkcionuojančių kūnų, kurie padėjo mums vystytis. Kol nepakeisime aplinkos, negalime tikėtis, kad išnyks pažinimo bei elgesio problemos, kurios kamuoja mūsų visuomenę. Evoliuciją apibūdina kova už išlikimą. Šiuo metu cukrus klesti mūsų sąskaita. 

      Skaityti komentarus