°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Ar greit galėsime atsiauginti prarastas galūnes?

      Nuotrauka: Pixabay nuotr.

      2019-02-08 21:00:00

      Mokslininkai pabaigė ilgai vykdytą mokslinį bandymą - jiems pagaliau pavyko pilnai regeneruoti amputuotą pelės pirštą, kartu su sąnariu, kaulu ir kitais audiniais. Tai didelis žingsnis artėjant žmonių galūnių regeneracijos link.

      Tyrimo, atlikto Teksaso A&M universitete, metu mokslininkams pavyko stimuliuoti amputuotas naujagimių pelių galūnes, skatinant regeneraciją. Procese buvo naudojami vos du modifikuoti baltymai, BMP2 ir BMP9.

      Kaip rašoma moksliniame darbe: „Šis bandymas įrodo, kad manipuliuojant augimo faktoriais mes galime inicijuoti regeneraciją ir gijimą audiniuose, kurie paprastai nesiregeneruotų, o tik randėtų.“

      Darbe taip pat rašoma apie galimas technologijos pritaikymo galimybes, kaip sąnarių regeneracija, kaulų augimas ir ,galbūt, pilnų galūnių atauginimas. Mokslininkai įkvėpimo sėmėsi iš roplių ląstelių, kurie geba nepriekaištingai atsiauginti kai kurias prarastas kūno dalis.

      „Mūsų tyrimas - tai tikras perversmas. Mūsų ląstelės gali regeneruoti, bet kažkas jas stabdo. Turime išsiaiškinti, kokia kliūtis mums trukdo gyti taip, kaip ropliai, ir ją pašalinti“,- teigė mokslininkas Ken Muneoka.

      Kaulinio audinio regeneracija buvo pasiekta ir anksčiau, bet nenaudojant modifikuotų baltymų, amputuotų galūnių kaulai tiesiog auga taip, lyg gytų paprastas kaulas. Naudojant modifikuotus augimo faktorius, išauga ne tik kaulas, bet ir sąnariniai bei kremzliniai paviršiai. Bandymo metu, virš 60 proc. bandomųjų pelių per tris dienas pradėjo vystytis normalus kremzlinis sluoksnis.

      Nors tai ir mažas žingsnis į priekį, pasiteisinus šiai technologijai, per ateinančius 20 metų ji gali pakeisti sąnarių transplantus, padėti gydyti osteoartritą ir daug kitų judėjimo funkcijos sutrikimų.

      „Tyrimo rezultatai patvirtino mūsų nuomonę, jog nesiregeneruojančios žinduolių ląstelės vis tiek išlaiko informaciją, reikalingą regeneracijai. Išjungus slopinančius faktorius - galimas pilnas gijimas.“- Teigė tyrimo rengėjai.

      Mokslinis tyrimas buvo publikuotas žurnale „Nature Communications".

      Skaityti komentarus