°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Tomas Gudėnas: Mes turime galutinį pasirinkimą - stresuoti ar ne

      Nuotrauka: Tomo Gudėno asm. nuotr.

      Autorius: Tomas Gudėnas
      2022-06-25 17:00:00

      -Buvo sunki diena.
      -Tiek daug streso.
      -Tuoj sprogsiu nuo pykčio.
      -Kiek galima? Kada visa tai baigsis?
      -Už ką man visa tai?

      Turbūt dažnai girdėti, ar net ištarti žodžiai. Žodžiai kurie paverčia mus aukomis. Atima iš mūsų suverenitetą. Sumindo leidimą rinktis savo nuotaiką. Tačiau reikia suprasti, kad mes turime galutinį pasirinkimą - stresuoti ar ne. Tiesiog kartais stresinė situacija palieka labai trumpą tarpą apsisprendimui. Ar keiksmažodžiu atsakyti už įžūlumą, ar suspausti visą kūną išgirdus liūdnas žinias. Ar burnoti dėl užstatyto automobilio, ar nervintis dėl vėluojančio vairuotojo. Reakcija įvyksta taip greitai, kad savęs nelavinusios smegenys, net nepastebi, kad galėjo rinktis ne baimę, ne susierzinimą, ne agresiją o pakylėtą atsaką. Veiksmą kuris ištraukia iš pasikartojančio gyvenimo rato.


      Po kiekvieno įvykio mes leidžiame vienam ar kitam minčių traukiniui sukelti hormonų ir emocijų atsaką mūsų organizme. Mūsų emocinis atsakas nulemia sveikatą, savijautą ir gyvenio kokybę. Bėda kai mes neturime iš ko rinktis. Juk mintys kyla iš atminties. Ką girdėjom vaikystė, ką sakė mokytojai, kaip bandė įtikinti draugai, ką matėm per televizorių. Visa tai tampa minčių bagažu iš kurio lipdomas gyvenimas. Jeigu protas pilnas informacijos kuri skatina smerkti, pavydėti, nuogąstauti, abejoti savimi - nepatogioje situacijoje būtent tokios mintys ir iškils. Čia yra išminties, knygų, pozityvių žmonių, mylinčios aplinkos vertė.

      Mes praturtiname savo pasąmonę įgalinančių minčių variantais. Ir kai sekanti kartą įvyksta konfliktinė situacija, tarpe tarp įvykio ir reakcijos galim pasirinkti ar sviesti duriantį žodį, ar atleisti. Ar supanikuoti, ar pasiryžti pokyčiams. Ar užsidaryti, ar priimti savo jausmus ir žengti toliau.


      Masės linkusios rinktis neigiamas emocijas kaip atsaką į nepatogias situacijas. Nes kitu atveju tai reikštų atsakomybės už savo savijauta prisiėmimas. O atsakomybė tai svoris. Ne visi gebą didelį svorį pakelti.

      Tada gyvenimas vyksta automatiškai, aplinka stimuliuoja reakcijas. Yra mažai laisvės. Savijauta pilnai priklauso nuo to kas vyksta aplinkui. Tokiais žmonėmis lengva manipuliuoti. Įvesti į panikos ar neapykantos režimą. Matymas, kad mes patys renkamės savo savijautą, rytų filosofijoje vadinamas pabudimu. Mums svarbu prisiimti atsakomybę už savo emocijų svorį. Truputį skausmo, išgąsčio ar jaudulio niekam nepakenks. Bet jei žmogus ilgai gyvena pyktyje jis ties tampa piktu. Tie kas per daug skendi baimėje, tampa bailiais. O tie kas moka priimti iššūkius ir pasirinkti progresyvų atsaką, tampa laisvais.

      Tad žiūrėkime kaip reaguojam į savo gyvenimą. Mūsų reakciją sukuria ateitį sau ir tiem kas šalia.

      Skaityti komentarus