°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Floristė: „Jei gėlių parduotuvėje ant augalo žiedo pamatėte priklijuotą dirbtinį perlą, gėlininkas – be kompetencijos“

      Nuotrauka: Asmeninis archyvas

      Autorius:
      2018-07-08 10:00:00

      Ar žinote moterų, kurių nedžiugintų gėlės? Ar žinote namus, kuriems gėlės nesuteiktų jaukumo? Ar žinote šventę, kuriai puošnumo nesuteiktų gėlių žiedai? Gėlės – džiaugsmas ne tik akims, bet ir sielai, tačiau, kodėl jos namuose mus džiugina taip trumpai? Kaip išsirinkti ją šviežią? Kaip jas derinti? Apie visa tai ir dar daugiau pasakoja vestuvių dekoratorė, floristė Gabrielė Gabševičiūtė.

      Kokia šiandien gėlių kultūra Lietuvoje?

      Lietuvoje gėlių kultūra besiformuojanti, ji nėra išsivaliusi. Dar mažai kur akcentuojamas natūralumas, žmonės gėles vis dar vynioja į celofaną, nes galvoja, kad taip gražiau. Nors mano nuomone, tai visiškai neskoninga ir neekologiška. Gėles kuo puikiausiai galima sukti į popierių, tai jau yra bent kiek ekologiškiau. Be to, pastebiu, kad puokštės vis dar puošiamos dirbtinais papuošimais. Jei atėjote į gėlių parduotuvę ir pamatėte, kad prie augalo žiedo ar lapelio karštais klijais priklijuotas dirbtinis perlas, boružėlė ar kas nors panašaus, drąsiai sakau, kad gėlininkas, kuris taip padarė, yra visiškai be kompetencijos. Augalas – gyvas sutvėrimas, tokiais būdais jis žalojamas. Be to, pirkėjui aktualu, kaip ilgai įsigytas augalas džiugins, kai jis bus parneštas į namus, apie kokį laiką galima kalbėti, kai augalas nuperkamas jau sužalotas?

      Kaip išsirinkti geriausią gėlę pardavimo vietoje?

      Pardavimo vietoje gėlę reikia įvertinti vizualiai: ar ji neatrodo kaip nors neįprastai, ar nėra pernelyg daug išsiskleidusi, suglebusi ir pan. Išskirtiniais atvejais, pavyzdžiui, vintažinės antikinės hortenzijos gali atrodyti keistai ir kelti abejonių, ar jos šviežios, tačiau jos tokios iš prigimties – tai reti atvejai, taip, tokių būna, bet daugeliu atvejų vizualinis įvertinimas – vienas iš geriausių. Reikia atkreipti dėmesį į lapelius, žiedą. Esu pardavimo vietoje mačiusi gėlių, kurių žiedlapiai supuvę, kartais būna nuimti pirmieji žiedlapiai aplink gėlės vainikėlį. Pastaruosius gėlininkai nuima, nes jie genda pirmieji. Ir žiūrėti, ar gėlei nėra padaryta kas nors netinkamo. Atsargiai rinkitės puokštes, labai dažnai puokštėse naudojamos senos gėlės, tos, kurios nelabai gražiai atrodo pavieniui. Dar esu pastebėjusi, kad žmonės liečia gėlių žiedus iš viršaus juos spausdami – to nedarykite. Taip tik prisidedate prie augalo gadinimo ir sutrumpinate jo gyvavimo laiką.

      Ką daryti, kad gėlės namuose žydėtų ilgiau?

      Perkant gėlę, labai sunku pasakyti, kiek ji laikys. Šviežia rožė laikosi iki mėnesio, bet reikia atimti tą laiką, kol ji nuskinama, atvežama ir t. t. Praktiškai, įsigijus, pirkėjas rožę gali išlaikyti savaitę, pusantros. Norint išlaikyti kuo ilgiau, labai svarbu nepadaryti didelės temperatūros kaitos. Kai ateinate į gėlių parduotuvę, stebėkite, kokia ten temperatūra, ar ten nėra visiškas šaldytuvas. Jei parduotuvėje keturiolika laipsnių, jūs išsinešate į ten, kur arti trisdešimt, tada parnešate į patalpą, kur temperatūra vėl žemesnė – gėlei šokas, ji nesilaikys. Skersvėjis gėlėms turi didelę įtaką, ypač jam jautrios rožės. Sumedėjęs gėlės kotelis, tokį reikia nupjauti, nes gėlė per sumedėjusį kotelį negeria vandens. Gėles laikykite kambaryje, kuriame vėsiau. Keiskite vandenį kas dvi, tris dienas. Žmonės dažnai skundžiasi, kad gėlės greitai nuleipsta pakeitus vandenį, taip atsitinka dėl to, kad gėlė pamerkta į vandenį išleidžia savo trąšas, kurių būna prisipumpavusi į latakus. Žmogus tą vandenį su visomis trąšomis išpila ir įpila šviežio, tada gėlė nesupranta, koks čia maistas ir nuleipsta. Gėlės auginamos su didžiuliais kiekiais trąšų, jos taip įpratę, todėl į vandenį būtų gerai tiesiog įpilti trąšų.

      Jei atsinešite lauko gėlę, galbūt paprastame vandenyje išlaikysite. Kalbant apie laukines gėles, žmonės vėlgi skundžiasi, kad tarkime lubinų neina ilgai išlaikyti. Juos vos tik nusiskynus reikia padrėkinti – pripurkšti vandens, susukti į laikraštį, pripilti daug vandens, pamerkti, padėti vėsiai ir taip palikti pastovėti kokią parą ar dieną. Taip jos prisigeria vandens ir tada galima pamerkti paprastai kambaryje. Lauko gėlės turi prisigerti, prisipumpuoti per latakus vandens iki pat galvos, kad stovėtų. Didelė klaida, kai žmonės galvoja, prisiskinsiu lauko gėlių ir iškart jomis puošiu salę, papuošia, tada pasižiūri, kad visos gėlės nuleipę. Su lauko gėlėmis galima kuo puikiausiai dirbti, tačiau jas reikia skinti iš anksčiau, prigirdyti ir vėsiai palaikyti, taip jos pripranta prie pasikeitusios aplinkos ir šauniai laikosi.

      Ar puokštėje galima derinti visas gėlės?

      Taip, puokštėje dera viskas, bet tik iki tol, kol ji padovanojama ir pamerkiama. Pavyzdžiui, suderinus gerberą su hortenzijomis, atrodys gražiai, bet jas kartu pamerkus – didžiausias minusas, nes gerberai reikia labai mažai vandens, o hortenzijom vos ne iki pat žiedo. Tada arba paskandinsite gerberą, arba išdžiovinsite hortenziją. Tokių dalykų reikia vengti, geriau pasiklausti gėlininko, kurias gėles geriau merkti kartu, kad jos viena kitai netrukdytų gyventi. Tarkime, rožei irgi reikia daug vandens, gvazdikui – ne, nes jo kotas pūva, arba amariliui reikia išvis labai mažai vandens, tai reikėtų nemerkti kartu su lepesne gėle, kuriai reikia daug. Be to, kai nuvysta amarilis, nereikia išsigąsti, jį galima apversti, pririšti už kotelio žemyn galva, o į tuščiavidurį kotelį pripilti vandens, tada gėlė per kotą prisigeria jo iki pat viršaus. Per pusdienį pasimaitina, tada reikia išpilti vandenį ir vėl pamerki į nedidelį kiekį vandens.

      Mano patarimas: gavus gėlę, kurios nepažįstate, panaršykite internete, kiek joms reikia vandens, nes viena iš dažniausių klaidų – per didelis arba per mažas kiekis vandens, dėl kurio augaliukas nuleipsta.

      Kurios gėlės kantriausios?

      Dekoratorių vienos iš mylimiausių gėlių – gvazdikai. Jie beveik niekada nėra išdavę. Gvazdikai – vieni iš patikimiausių važiuojant kur nors toliau, nes jie nėra tokie lepus, kad suglebtų. Kad ir kažkiek padžiūva, jie išlaiko savo formą, dėl to labai dažnai naudojami floristinėse kompozicijose visais metų laikais. Jie taip stipriai nebijo temperatūros kaitos. Labai tinka puošti namus, galite pamaišyti su eukaliptu ir turėsite įspūdingą puokštę. Kardeliai nelepios gėlės. Astromerijos pakankamai nelepios ir labai gerai laikosi, joms taip pat nereikia daug vandens. Jos gerai laikosi namuose, bet vestuvėms jų nerekomenduoju, karštą dieną joms sunku iškęsti kelionę, kuri gali trukti apie valandą. Kai kurios rožės patikimos. Be to, raginčiau nebijoti naudoti ir tokių augalų kaip eukaliptas, zunda – jos nelepios. Pamaišykite su strelicia, vadinamąja rojaus paukšte, tokių gėlių nereikėtų bijoti, egzotinės gėlės labai ilgai išsilaiko net ir be vandens.

      O kurios lepiausios?

      Labai sudėtinga išlaikyti hortenzijas. Gal jos reaguoja į biologinius laukus, nežinau, bet pas vienus labai puikiai laikosi, pas kitus išvis ne. Žinoma ir temperatūra daro įtaką. Labai dažnai hortenzijos nuperkamos sumedėjusiu kotu, įmerkiamos į nedidelį kiekį vandens – tada po poros dienų jas reikia išmesti. Jei gavote hortenziją sumedėjusiu kotu ir nenorite jo nupjauti, nors tai padaryti būtų geriausia, plaktuku padaužykite sumedėjusį kotą, taip jį suminkštinsite ir jis gers vandenį. Jaunieji per vestuves dažnai nori būtent hortenzijų ir būna baisu žiūrėti, kai svečiai atneša jas nuvytusias, nes jos neatlaiko kelionės. Jeigu pamatėte, kad vestuvių gėlė hortenzija, pasirūpinkite, kad mašinoje būtų indas, kuriame jas vešitės. Jeigu jos apleipsta nuo karščio, išmesti jų nereikia, jos per kelias valandas atsigauna dideliame kiekyje vandens padėtos šaltai. Na, o didžiausias išdavikas – vandens lelija. Tai gėlė, turinti moters charakterį visu šimtu procentų. Jos išsiskleidžia, kai šviečia saulė, vakare susiskleidžia į pumpurus, taip, ji stebuklinga, bet visiškai neprognozuojamas, charakteringas augalas.

      Skaityti komentarus