°C
      2024 04 19 Penktadienis

      Koronaviruso pandemijos poveikis aplinkai ir CO2 išmetimui

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2020-03-18 09:00:00

      Koronaviruso atsiradimas, kaip pasaulinė sveikatos epidemija ir baimė dėl jo išplitimo, sustabdė keliones oro ir žemės keliais, pasaulio regionais ir sustabdė ją kitose vietose, žymiai sumažindamas į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekį. Iš satelitų darytos nuotraukos pakitimus leidžia matyti ir plika akimi. 

      NASA ir Europos kosmoso agentūros taršos stebėjimo palydovai nustatė reikšmingą azoto dioksido kiekio sumažėjimą Kinijoje nuo sausio 1 d., po viruso protrūkio - kaip įrodymas, kad šalyje motorinių transporto priemonių, elektrinių ir pramonės įrenginių veikimas ir išmetamosios dujos drastiškai sumažėjo.

      Kinija nėra vienintelė pasaulio dalis, kurioje sumažėjo kelionių metu išmetamų teršalų kiekis. Beveik kiekvienas JAV oro vežėjas sustabdė tarptautinius skrydžius į paveiktas teritorijas. Be to, vasario mėn., Įvykus COVID-19 protrūkiui, pasaulinis oro eismas sumažėjo 4,3%, praėjusį antradienį paskelbė orlaivių skrydžių srauto svetainė „FlightRadar24“.

      Italijoje – ta pati situacija, šalyje pastebėtas taip daug mažesnis išmetamųjų dujų kiekis. Europos kosmoso agentūros (ESA) naudojo duomenis, surinktus iš agentūros „Copernicus Sentinel-5P“ palydovo. Šis erdvėlaivis stebėjo oro užterštumą atmosferoje. Rezultatai parodė, kad paskutiniu metu, po viruso protrūkio, Italija smarkiai sumažino išmetamųjų dujų kiekį. Italijos ministras pirmininkas įsakė Italijai karantinuotis ir užsidaryti sienas .„Nors dėl debesų dangos ir besikeičiančių oro sąlygų duomenys gali šiek tiek skirtis, esame labai įsitikinę, kad išmetamų teršalų sumažėjimas sutampa su užblokavimu Italijoje, dėl kurio sumažėja eismas ir pramoninė veikla“, - teigė  ESA vadovas Clausas Zehneris.

      Žmonėms vis daugiau būnant namuose azoto dioksido išmetimai Italijoje, ypač šalies šiauriniame regione, sumažėjo. „Copernicus Sentinel-5P“ matuoja šio junginio kiekį kartu su ozonu, sieros dioksidu, anglies monoksidu ir metanu. Visos šios dujos gali paveikti žmonių sveikatą ir klimatą, todėl ESA jas stebi. Nors šiuo metu COVID-19 plitimas yra daug aktualesnis klausimas, tačiau išmetamųjų teršalų sumažinimas rodo, kad žmonės tiek Italijoje ir Kinijoje, tiek kitose šalyse, imasi veiksmų apsaugoti savo ir artimųjų sveikatą ir paiso vyriausybės nurodymų.

      Jei ši tendencija tęsis, analitikai sako, jog yra įmanoma, kad tai sukels pirmąjį pasaulinių išmetamųjų teršalų sumažėjimą po 2008–2009 m. finansinės krizės. Kyla klausimas, ar pokyčiai yra laikini. Kinijos nauda klimatui - iki šiol apskaičiuota apie 200 megatonų CO 2 - gali būti trumpalaikė, jei gamyklos vėliau atsidarys ir padidins gamybą, kad kompensuotų prarastą verslą. Prezidentas Xi Jinping nurodė, kad vyriausybė pateiks papildomų skatinimo paketų, kurie padės ekonomikai atsigauti. Kai kuriose ataskaitose teigiama, kad tai gali sukelti kliūčių klimatui, jei tai reiškia anglies gavybos spartinimą arba švelnesnę aplinkos kontrolę.

      Rytų Anglijos universiteto klimato kaitos mokslo profesorė Corinne Le Quéré teigė, kad kol kas krizė tik sulėtina CO2 augimą, o ne panaikina ją. „Per pastaruosius 10 metų išmetamų teršalų kiekis per metus padidėjo 1% arba apie 317 megatonų, taigi, norint pamatyti šių metų kritimą, jums reikės tikrai didelio sumažinimo, kuris dar nėra pakankamas.

      Dėl koronaviruso poveikio aplinkai jokiu būdu negalima džiaugtis, net jei tai prisideda prie laikino šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažėjimo. Istorija rodo, kad pasaulinės anglies dvideginio emisijos gana greitai atsistato po to, kai baigsis pasauliniai sutrikimai, tuo labiau, jog nuo  COVID-19 jau žuvo tūkstančiai žmonių visame pasaulyje.

       

      Skaityti komentarus