°C
      2024 03 28 Ketvirtadienis

      Holistinės ir tradicinės medicinos poveikis aplinkai – drastiškai skirtingas

      Nuotrauka: Pixabay

      Autorius: Tautvilė Merkevičiūtė
      2019-07-02 13:00:00

      Didžiulis vartotojiškumas ir piktnaudžiavimas ištekliais, didžiulė tarša, silpstantis žmonijos rūpinimasis ir pagarba gamtai – pagrindiniai veiksniai, kenkiantys ir mums, ir planetai. Rūpindamiesi tik savimi, pamirštame rūpintis gamta ir į ją atsižvelgti. Šiandien, gyvendami vakarietiškomis tradicijomis, pamirštame ir nededame pakankamai pastangų gyventi darnoje su gamta ir mus supančia gyvąja aplinka. Rūpindamiesi tik savimi ir savo sveikata, negalime nusisukti nuo aplinkos ir daryti jai neigiamos įtakos. Tyrimais įrodyta, jog šiuolaikinė farmacinė medicina ir jos terapija yra mažiau draugiška aplinkai, lyginant su alternatyviomis medicinos šakomis. Taigi, ar rūpindamiesi savo sveikata, nedarome žalos aplinkai?

      Tai, jog medicina ne visada atsižvelgia į aplinkos tausojimą, buvo pastebėta jau anksčiau. 2001 metais SEHN vykdomasis direktorius C. Raffansparger sukūrė naują terminą „ekologinė medicina“. Šis terminas buvo pritaikytas naujai tyrimo sričiai ir veiksmams, kuriais derinama ekosistemų, gyventojų, bendruomenių ir asmenų priežiūra bei sveikata. Atsižvelgiant į tai, jog žemės ekosistemos būklė tiesiogiai koreliuojasi su žmonijos sveikata ilgalaikėje perspektyvoje, buvo atsižvelgiama į tai, jog mes darome per daug neigiamų veiksnių aplinkai, kurie savo ruožtu sukuria naujus žmogaus ir ekosistemų skurdo ir ligų modelius.

      Visuomenės sveikatos priemonės, švietimas ir medicinos pažanga gerokai sumažino mirtį ir ligas daugelyje pasaulio dalių, tačiau tam tikra pažanga yra didelė, o nauda nėra vienodai paskirstyta. Sveikatos priežiūros sistemos stengiasi neatsilikti nuo besikeičiančių ligų modelių, atsirandančių tiek dėl sparčiai besikeičiančios ir nykusios Žemės, tiek nuo to, kaip žmonės gyvena ir itin išaugusio gyvenimo ritmo. Naujos ir senos ligos plinta sparčiau tiek per atskiras valstybes, tiek per žemynus. Tuo tarpu farmacija, pramoniniai vaistai ir technologijos, kurios išgydo, taip pat prisideda prie didėjančios aplinkos toksinų naštos žmonėms, orui, vandeniui, žuvims, gyvūnams ir augalams.

      Neigiamas farmacijos produktų gamybos poveikis gamtinei aplinkai yra gerai žinomas ir yra atlikta daugybė tyrimų, kurie teigia, jog farmacijos pramonė labai stipriai prisideda prie neatsakingos taršos. Viena iš pagrindinių problemų – nėra beveik jokio reguliavimo, apibrėžiančių farmacijos produktų patekimą į aplinką. Vaistiniai preparatai lengvai pakliūva į vandens apytakos sistemą, tiesiogiai paveikia ten esančius organizmus ir plinta toliau.  Antibiotikų buvimas aplinkoje prisideda prie atsparumo antimikrobinėms medžiagoms (AMR), kuris yra viena iš pagrindinių grėsmių žmonių sveikatai šiandien. Tačiau tai išlieka nereguliuojama ir reiškia, kad toksinis poveikis gyvūnams ir žmonėms tęsiasi, ir nežinia kada tai pasibaigs.   

      Vis dėl to, kol vakarietiška kultūra yra visiškai sužavėta ir besąlygiškai pasitiki farmacine pramone, kuri masiškai naudoja cheminius preparatus ir juos vėliau neatsakingai panaudoja aplinkos atžvilgiu, vis daugiau žmonių, siekiančių gyventi darnoje tiek su savimi, tiek su gamta, atsigręžia į holistinę mediciną. Čia atsižvelgiama ne tik į konkretų simptomą, tačiau į visą žmogų – fiziškai, psichologiškai, socialiai, dvasiškai, siekiant užkirsti kelią galimoms ligoms ir apsaugoti organizmą nuo bet kokių toksinų. Holistinė, arba alternatyvioji medicina sveikatinimui naudoja natūralias, ne sintetines medžiagas, todėl niekaip neteršia nei organizmo, nei aplinkos, o svarbiausia – sukuria harmoningą organizmą, kuris tinkamai tausoja tiek save, tiek visą aplinką. Todėl visuomenė turėtų integruoti daugiau alternatyvios medicinos gydymo būdų, kad būtų sumažintas jų organizmui ir visai aplinkai kenksmingas cheminis gydymasis. Farmacinė pramonė ar alternatyvi medicina – klausimas jums, tačiau aplinka rūpintis privalu kiekvienam. 

      Skaityti komentarus