°C
      2024 04 25 Ketvirtadienis

      Seimo komitetas: žmogaus teisės nėra prabanga, kurios galima nepaisyti krizės akivaizdoje

      Nuotrauka: BNS nuotr.

      2020-03-26 17:00:00

      Seimo Žmogaus teisių komiteto nariai sako esantys labai sunerimę, kad tiek Lietuvą, tiek visą pasaulį ištikusios krizės situacijoje pradedamos nuvertinti tiek kiekvieno žmogaus prigimtinės teisės, tiek asmens orumas.

      „Valstybė turi teisę ir net privalo, saugodama piliečių sveikatą bei gyvybę, įvesti būtinus socialinio gyvenimo apribojimus ir bausti tuos, kurie jų nepaiso, keldami pavojų ne tik savo, bet ir kitų žmonių sveikatai bei gyvybei. Tačiau, net įgyvendindami griežtą potencialiai užsikrėtusių asmenų karantinavimą, įvesdami kitus apribojimus, valstybės vardu veikiantys asmenys turi vengti perteklinių draudimų ir bet kokių priemonių, kurios traktuoja kitus žmones kaip instrumentus ar potencialų pavojų.

      Atkreipiame dėmesį, kad priverstinio karantinavimo priemonių įgyvendinimas nepaisė teisėtų Lietuvos piliečių lūkesčių vengti potencialiai pavojingos aplinkos – taip galima vertinti karantinavimą grupėmis, kai bent vienas užkrėstas asmuo gali užkrėsti kitus. Taip pat, visus atvejus traktuojant kaip vienodus, nebuvo atsižvelgta į specialius dalies prievartiniu būdu karantinuotų asmenų poreikius, nebuvo ieškoma asmens orumą gerbiančių, nors gal ir daugiau logistikos pastangų reikalaujančių, sprendimų“, – sako Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas ir šio komiteto nariai Andrius Navickas, Sergejus Jovaiša, Kęstutis Smirnovas, Leonardas Talmontas.



      Jie džiaugiasi, kad, pasigirdus kritikai, tobulinama priverstinio karantinavimo tvarka, tačiau labai svarbu, pasak parlamentarų, jog visi įsisąmonintume, kad žmogaus teisės nėra prabanga, kurios galima nepaisyti krizės akivaizdoje, priešingai – tai ypatingai svarbus kriterijus, ar mes nenužmogėjame išbandymuose.

      Seimo Žmogaus teisių komiteto nariai kalba ir apie aprūpinimą sveikatos apsaugos priemonėmis. „Kiekvienas žmogus, kuris kovoja už bendrąjį gėrį ypatingai pavojingomis sąlygomis (pavyzdžiui, yra medikas, kuris turi nuolatinius kontaktus su potencialiai virusu užkrėstais žmonėmis), privalo būti aprūpintas visomis būtinomis sveikatos apsaugos priemonėmis. Tai yra absoliuti valstybės pareiga, kurios nevykdymas tegali būti vertinamas kaip nusikalstama veika.

      Tikimės, kad visi mokomės iš padarytų klaidų ir sugebėsime iš šios krizinės padėties išeiti vieningesni, labiau patyrę ir, svarbiausia, nepraradę žmogiškumo“, – pareiškė Seimo Žmogaus teisių komiteto nariai.


      Kaip ELTA jau skelbė, sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis teigia, kad, trečiadienio naktį pasikeitus grįžtančiųjų iš užsienio izoliavimo tvarkai, švelnesnės izoliavimosi taisyklės galios visiems, kurie pasirašys sutinkantys su keliamais reikalavimais karantinui. Todėl, jo teigimu, tęsti izoliaciją savo pasirinktoje vietoje galės ir tie, kurie jau anksčiau buvo per prievartą uždaryti viešbučiuose.

      Trečiadienį pakeista neilgai galiojusi ir daug priekaištų iš savivaldybių sulaukusi priverstinio karantino grįžtantiems iš užsienio tvarka. Nuo šiol į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose.

      Skaityti komentarus

      Pibda 2020 27 03 12:19

      Apsišikit su savo teisėm! Čia kalba turi eit apie pareigas! Tai atsakomybė prieš šalį, jos žmonių gyvybes ir ekonomiką. Per tas liberastines teises ir tolerastijas visi einam dugnan!

      0
      0
      Atsakyti

      Komentuoti gali tik registruoti vartotojai