°C
      2024 04 18 Ketvirtadienis

      Nacionalinis susivienijimas ragina Prezidentą vetuoti įpareigojimą darbuotojams testuotis savo lėšomis

      Nuotrauka: propatria.lt nuotr.

      Autorius: propatria.lt informacija
      2021-10-26 17:00:00

      Politinė partija nacionalinis susivienijimas kreipėsi į Prezidentą, ragindama vetuoti Seimo praėjusią savaitę priimtas pataisas, kuriomis šalies darbuotojai įpareigoti už COVID-19 testus susimokėti savo lėšomis. Partijos teigimu, dauguma savo lėšomis priverstų testuotis žmonių priklauso finansiškai pažeidžiamoms visuomenės grupėms – dėl tokio reguliavimo pirmiausia nukentės dirbantieji nekvalifikuotą ir menkiausiai apmokamą darbą asmenys ir studentai. Sprendimas kovos su pandemija naštą dar kartą perkelti ant ekonomiškai ir socialiai pažeidžiamiausios ir politiškai neįtakingiausios visuomenės dalies rodo dabartinės valdančiosios koalicijos visišką negebėjimą atsakingai, sąžiningai ir racionaliai valdyti COVID-19 pandemiją.

      „Šiuo metu galiojantys Lietuvos valstybės teisės aktai numato valstybės pareigą užtikrinti sveikatos apsaugą ir būtinąją profilaktiką (pandemijos atveju – galimybę testuotis) be papildomų sąlygų asmens sveikai gyvensenai, žalingiems įpročiams, atsakingam elgesiui ar panašiai, t. y. teisė į sveikatos apsaugą pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją sukuria valstybei pareigą ją užtikrinti be papildomų sąlygų (išskyrus PSD mokėjimą). Atitinkamai pareiga užtikrinti saugias darbo sąlygas (pandemijos atveju – galimybę atlikti testus) pagal LR Darbo kodekso 158 straipsnio 4 dalį tenka darbdaviams, ji negali būti perkelta darbuotojams („Darbuotojų saugos  ir sveikatos priemonės finansuojamos darbdavio lėšomis“). Seimo priimtos minėtos įstatymo pataisos prieštarauja šiai Darbo kodekso nuostatai, taip pat Sveikatos draudimo sistemos įstatymo 9 straipsnio 2 daliai, pagal kurią iš PSD fondo yra apmokami draudžiamų asmenų profilaktiniai sveikatos patikrinimai,“ – argumentuojama kreipimesi.

      Pasak kreipimosi, šis sprendimas rodo valdžios mėginimą ir toliau tęsti nesąžiningą politiką kovos su COVID pandemija srityje. Kritikuojama tai, kad viešai deklaruojama, jog skiepijimasis nėra privalomas, tačiau faktiškai sukuriamos jokios alternatyvos tokiam skiepijimui nepaliekančios sąlygos – minėtu Seimo sprendimu piliečiams užkraunama ekonominė ir socialinė našta veikia būtent kaip tiesioginis spaudimas skiepytis, sąmoningai vengiant privalomą skiepijimąsi įtvirtinančio ir taip atsakomybę dėl sprendimo vyriausybei perkeliančio reguliavimo. Vyriausybei siūloma sąžiningai pasirinkti tarp trijų strategijų: atvirai privalomo skiepijimo įvedimo, dabartinės paslėptų formų prievartos skiepytis politikos arba sąžiningo neprievartinio skiepijimo strategijos įgyvendinimo,  suteikiant piliečiams galimybę vietoje skiepijimosi pasirinkti reguliarų testavimą dėl Covid-19 viruso bei kitas veiksmingas apsaugos formas ir neapkraunant šių priemonių įgyvendinimo našta finansiškai pažeidžiamiausių  visuomenės grupių.

      Prezidentas raginamas ne tik vetuoti 2021 m. spalio 19 d. priimtą įstatymą XIVP-912(2) pasiūlant Vyriausybei ir Seimui nekeisti esamos testų finansavimo tvarkos, bet ir imtis moralinės bei politinės lyderystės kovoje su COVID-19 pandemija, sutelkti geriausių COVID-19 valdymo priemonių paieškoms visiems požiūriams šiais klausimais atstovaujančius sveikatos apsaugos srities profesionalus, pilietinių sambūrių  ir politinių jėgų atstovus, galiausiai pradėti realiai įgyvendinti idėją burti piliečių Nacionalinę Asamblėją kaip viešųjų diskusijų gyvybiškai  svarbiais tautos ir valstybės klausimais visuomeninį organą.

      Primename, jog dar 2021 metų balandžio viduryje Nacionalinis susivienijimas pasmerkė galimybių paso įvedimo politiką, nepriklausomai nuo jo taikymo apimčių. Visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės Vilmorus duomenimis, rugsėjo mėnesį Lietuvoje galimybių paso įvedimui nepritarė 54 procentai gyventojų. 74 procentai respondentų nepritarė, kad nepasiskiepiję gyventojai būtų nušalinami nuo darbo. 

      Skaityti komentarus