°C
      2024 03 29 Penktadienis

      Aurimas Guoga: Elonas Muskas ragina save robotizuoti

      Nuotrauka: forbes.com | minfo koliažas

      Autorius: Aurimo Guogos Facebook įrašas
      2020-06-05 09:00:00

      E.Muskas pareiškė, kad jei žmonės nori likti reikalingi visuomenei, jiems teks save pasipildyti dirbtiniu intelektu. Kalba eina apie chirurgines operacijas, kuomet mums po oda pakiš visokių lustų, kurie kaip reikiant pasmarkins mūsų sensorinius ir kognityvinius gebėjimus.

      Žinoma, prieš atmetant pirma reikėtų pasidomėti kas ten konkrečiai. Tačiau tuo pačiu tai ir proga peržvelgti kaip mus pateikė ankstesnės technologijų revoliucijos.

      Prisiminkime, technologijų revoliucijos mums kaskart žada, kad tapsime sumanūs, sotūs ir laimingi. Dabar jau turime pakankamai patirties apibendrinti, kad visa tai miražas. Štai per karantiną paaiškėjo, kad nepaisant poros šimtmečių technologijų pažangos, visuotinio švietimo ir kitokio žmogaus veiksmingumo didinimo, dažnas negali daugiau kaip mėnesio praleisti nepasipildęs pajamų. Vadinasi, technologijos nedaro mūsų tokiais jau veiksmingais, gudriais ir sočiais.

      Ką jos išties padaro - tai įsuka mus į vis greičiau besisukantį žiurkių ratą. Tampa gyvybiškai svarbu žinoti kad vyksta Seime, kas naujo pasaulyje, būtinai reikia paskelbti Snukių knygoje apie savo apmaudą dėl vyriausybės, o dešimt kitų būtinai matys reikalą tai aptarinėti.

      Žodžiu, mes prisikuriame sau gausybę naujos veiklos, neapmąstome ką ji mums duoda, todėl mūsų ankstesnis gyvenimas dabar jau žiūrisi kaip kurortas. Pavyzdžiui, anksčiau žmonės išeidavo į lauką ir visą dieną grėbdavo šieną, darbą pasmagindami nuotaikingais pašnekesiais. Paplušėję eidavo laimingi valgyti, praustis ir galiausiai miegoti. Buvo visai nieko.

      Kaip pastebi garsus Amerikos publicistas Denisas Prageris, technologijų pažanga daro žmonėms visai nelauktą poveikį - tampame ne tik veiksmingesi - tai ir taip akivaizdu - bet neretai ištižę ir nupušę. Pirmiausia technologijos dažną išvaduoja iš sunkaus fizinio triūso. Pavyzdžiui, jei anksčiau artojas keletą dienų tąsydavosi su savo arkleliu po lauką, tai dabar traktorininkas praeina tą plotą per pora valandų ir eina gerti. Arba jis gali traukti į kaimo biblioteką ir ten prisėdęs prie interneto žiūrėti pornografiją.

      Taigi jei žmogus nusiteikęs degraduoti, technologijos tame didžiai pasitarnaus.

      Vadinasi, vien technologijos nėra išganymas. Elono Musko siūlymas robotizuotis gali pasirodyti eilinis nusivylimas: mėgindami suspėti su laiku prisivarysime sau į smegenis lustų, tačiau veikiausiai robotai vis tiek mus pralenks.

      Vadinasi, patikimas atsakymas kaip tik būtų priešingas - tapti labiau žmogiškiems. Būti labiau žmogumi reiškia susileisti sau po oda amžinąsias vertybes, gyventi harmonijoje su D-vo instrukcijomis. Būti žmogumi reiškia visuomet sau kelrodžiu statyti prasmę - būti apmąsčiusiems kas daro mūsų gyvenimą prasmingesnį ir į tai susitelkti.

      Žmogus turi ne šiaip smagiai leisti savo dienas, ne kaip asilas vis tempti vežimą kad gautų šieno, o būti proaktyvus gėrio kūrėjas. Tai yra pažadinti savyje troškimą kurti aplink save gėrį ir aukoti tam savo pastangas. Šitoks gėrio skleidimas ne tik kuria darną aplink jo skleidėją, bet ir vidinį laimės pojūtį.

      Taigi atsakymas į E.Musko raginimą: tapti ne labiau robotu - tai manyčiau mus pražudys - o tapti labiau žmogumi. Dvasingumas, moralė, susitelkimas į gėrio kūrimą - tai mus išaukštins ir iškels patikimai virš robotų. Tuomet šie mums klusniai tarnaus, o ne mus nustums į šalikelį ar pavergs.

      Gal E.Muskas jums ir atrodo žmogus pažangos smaigalyje, tačiau jis atstovauja materialių technologijų revoliuciją. Tuo tarpu mūsų laukia naujo pobūdžio - dvasinių technologijų revoliucija. Štai kas bus iš tiesų kieta ir gniauš kvapą! Visi šiuolaikiniai prietaisiukai atrodys menka greta tų pokyčių, kuriuos mums atneš pažangesnės dvasinės vertybės.

      Skaityti komentarus