°C
      2024 04 18 Ketvirtadienis

      Ar visuomeninis transliuotojas (LRT) pagaliau iš tiesų taps visuomeniniu?

      Nuotrauka: BNS nuotr.

      2020-01-17 11:00:00

      Dėl svao turinio, laidų, subjektyviai peršamos nuomonės visuomeninis transliuotojas LRT vis dažniau susilaukia visuomenės nepasitenkinimo. Ne kartą prie LRT pastato organizuoti mitingai, piketai, reikalauta keisti LRT valdymą, kad šio transliuotojo laidos iš tiesų atspindėtų visos Lietuvos, o ne vienos dalies nuomones ir pažiūras. 

      Nuo 2018 m. balandžio LRT vadovauja Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, laimėjusi LRT tarybos rengtą konkursą generalinio direktoriaus pareigoms užimti.

      Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, LRT generalinis direktorius renkamas 5 metų kadencijai. Jis atsako už LRT veiklą, transliuojamas programas, taip pat už LRT tarybos nutarimų įgyvendinimą. Tačiau bręsta permainos. Valdantieji inicijuoja pokyčius LRT valdyme. 

      Kaip informavo „Vakaro žinios“, Ramūno Karbauskio vadovaujamas Seimo Kultūros komitetas pritarė naujos redakcijos LRT įstatymui. Jei jam pritars Seimas, pagrindinė laukianti naujovė - nacionalinį transliuotoją valdys nebe vienas žmogus, o taryba, kuri, savo ruožtu, bus kontroliuojama iš išorės. Laukia ir kiti svarbūs pokyčiai.

      „Vakaro žinioms“ R.Karbauskis sakė: „Darbo grupė parengė visiškai naują įstatymo redakciją, tačiau LRT administracija visais būdais stengėsi procesą užvilkinti ir, jei įmanoma, visiškai sužlugdyti. Konservatorius Jurgis Razma net registravo siūlymą, kad naujos redakcijos įstatymas būtų svarstomas rudenį. Kitaip sakant, buvo bandoma padaryti viską, kad įstatymas nebūtų priimamas artimiausiu metu. Senoji redakcija yra visiškai apverktinos būklės, jo pataisyti neįmanoma, reikia keisti iš esmės. Redakcija tokia sena, kad jame apie internetą net nešnekama, todėl, pavyzdžiui, nieko nešnekama ir apie komercinės reklamos uždraudimą LRT tinklalapyje.“

      Kaip teigia LVŽS vadovas, procesą kaip įmanydama vilkina ir trukdo konservatorių palaikoma LRT administracija: „Mes matome, kaip LRT generalinė direktorė nuolat rūko ir bendrauja su konservatoriais. Su mumis taigi nebendrauja. Bendrauja su opozicija, kad įstatymas nebūtų priimtas, mat visas LRT valdymas pereitų į LRT tarybos rankas. Tai yra, jei dabar sprendimus priima generalinis direktorius, tai ateityje sprendimai būtų priimami kolegialiai. Aš suprantu, kad kai kurie tarybos nariai yra istoriškai pripratę, kad ankstesnis generalinis direktorius su jais nesiskaitė, galbūt taip elgiasi ir dabartinė direktorė, tačiau taryba yra kolegialus organas, jo formavimo tvarka yra nustatyta ir mes jos nekeitėme. Tačiau patvirtinus naujos redakcijos įstatymą viskas nebepriklausytų nuo vieno žmogaus - gero ar blogo, geriančio ar negeriančio, - nes taip negali būti. Su tarybos nariais, su kuriais sutvarkėme įstatymą, labai puikiai sutarėme, pagalius į ratus bandė kišti tik LRT administracija - kad niekas nesikeistų.“

      Jei Seimas pritars naujos redakcijos LRT įstatymui, nacionaliniam transliuotojui (ir portalui lrt.lt) bus visiškai uždrausta bet kokia reklama, net ir užslėpta, kai, pavyzdžiui, anonsuojant kokią nors laidą, pabrėžiama, atseit ją remia koks nors vaistas ar kokios nors higienos priemonės. 

      R.Karbauskis paminėjo, kad laukia ir daugiau įvairių pokyčių: „Jei Seimas pritars, skaidrumo bus daug daugiau. Atsiras LRT turinio kontrolierius, bus žiūrima, ar žurnalistai laikosi etikos, atsiranda audito tarnyba, kurios LRT viduje nebuvo, pati taryba bus kas kažkiek laiko audituojama iš šalies.“

      Lieka sulaukti Seimo sprendimo. 

      Skaityti komentarus